לבני נגד בנט: הקוד האתי - סתימת פיות

"לא מדובר בעניין מקרי אלא בשיטה מסודרת שנועדה לסתום פיות ומחשבה חופשית. מתאים למשטרים אפלים", אמרה ח"כ לבני.

חזקי ברוך , ט"ז בסיון תשע"ז

ציפי לבני
ציפי לבני
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

שרת המשפטים לשעבר ח"כ ציפי לבני (המחנה הציוני) זועמת על הקוד האתי לאקדמיה שנוסח על ידי פרופ' אסא כשר לבקשת שר החינוך נפתלי בנט (הבית היהודי).

"הקוד האתי לאוניברסיטאות שחובר לבקשת שר החינוך - הוא מסמך לא אתי ולא כשר, אלא עוד שלב בצמצום חופש הביטוי והמחשבה והפעם באוניברסיטאות", אמרה לבני. ''איפה עוד אפשר לקיים דיון פתוח שיפרה את המחשבה אם לא במוסדות להשכלה גבוהה?''.

לדבריה, ''החלק המטריד הוא לא איסור תמיכה בשיעור במפלגה אלא האיסור להביע עמדה או תמיכה בנושא שנמצא במחלוקת ציבורית מוכרת, שלא לדבר על משטר הפיקוח המיועד ליישום. הרי כמעט כל עניין בעל תוכן יכול להיות במחלוקת ציבורית''.

ח"כ לבני טוענת כי ''החופש המחשבתי, הדיון הפורה, הוויכוח התלמודי של דעות שונות, הם חלק ממה שהפך את ההון האנושי בישראל למיוחד ומעשיר ואת ישראל למדינה שאנחנו גאים בה.

''כולם חייבים להבין - לא מדובר בעניין מקרי אלא בשיטה מסודרת שנועדה לסתום פיות ומחשבה חופשית. מתאים למשטרים אפלים, אסור שיקרה בישראל!", הוסיפה.

יו"ר סיעת הבית היהודי ח"כ שולי מועלם רפאלי בירכה על ניסוח הקוד האתי לאקדמיה ואמרה כי "כל סטודנט ממוצע יכול להעיד על כך שהאקדמיה מוטה פוליטית כלפי שמאל. לא מדובר רק על בכירים שלוקחים חלק בפעילות נגד ישראל, אלא בעיקר על הטפת אג'נדה שבאה לידי ביטוי בהרצאות ובמחקר. אילו האקדמיה בישראל היתה לפחות שואפת להתנהל בשיוויניות, לא היה צריך להתערב בנעשה בה".

פרופ' אסא כשר
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

כאמור, השר בנט פנה לפני מספר חודשים לפרופסור אסא כשר, שחיבר את הקוד האתי של צה״ל, וביקש ממנו לכתוב קוד אתי להתנהלות ראויה בתחומי החפיפה שבין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית. פרופסור כשר הגיש את המסמך שיובא לאישור המל״ג בקרוב.

על פי ההמלצות, כל מוסד יחוייב להקים יחידה אשר תפקח ותבקר את הפעילות הפוליטית במוסד. כל פניה שתגיע ליחידה הזו תחייב מענה לסטודנט שפנה, בניגוד למצב היום שבו סטודנט יכול להתלונן ואף אחד לא ישיב לו.

כמו כן, תיאסר התבטאויות של מרצים בנושאים פוליטיים במהלך שיעורים באקדמיה ולמעשה מרצים לא יוכלו לקדם את השקפת עולמם הפוליטית תוך כדי שיעורים.

אם מרצה בכל זאת ידבר על נושא פוליטי, סטודנט יוכל לפנות לגוף האוכף ואותו מרצה עלול לקבל ״הערה חינוכית״ מטעם המוסד. במידה ומרצה "יצפצף" על ההערה החינוכית - ישקלו נגדו צעדים משמעתיים.

עוד המליץ פרופ' כשר כי חבר סגל אקדמי לא ישתתף בחרם אקדמי על המוסדות להשכלה גבוהה ואף לא ישתתף בקריאה לזולתו לממש חרם כזה או לתמוך בו. בנוסף קליניקות ותכניות לימודים לא יוכלו לקיים שיתופי פעולה עם עמותות המזוהות פוליטית.

מנכ"ל תנועת "אם תרצו" מתן פלג בירך את שר החינוך נפתלי בנט על גיבוש הקוד האתי באקדמיה.

"הקוד האתי שגיבש פרופ' כשר הוא צעד ראוי ונכון בדרך למטרה - הפסקת הפוליטיזציה באקדמיה. אנו סומכים ובטוחים ששר החינוך בנט ישכיל להעביר את הקוד האתי במל"ג, ידאג ליישום ואכיפת הקוד ויהיה מי שיחזיר את השפיות לאקדמיה", אמר פלג.

''זהו יום חג לציונות לסטודנטים, לאנשי הסגל האקדמי ולאזרחי ישראל. הציונות ניצחה ומרימה היום שוב את ראשה מחדש", הוסיף.