פוליטיזציה של האקדמיה

השר נפתלי בנט דוחה את הביקורת מצד השמאל עליו בעקבות קוד האתי. "מרצה לא ינצל את מעמדו כדי לקדם אג'נדה פוליטית".

עוזי ברוך , י"ז בסיון תשע"ז

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

מה הביא את יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט להכין קוד אתי למוסדות החינוך בישראל? מסתבר שזו תקופה ארוכה מנסים במשרד החינוך לעצור את ההשתוללות האקדמית הפועלת במסווה של "חופש ביטוי" - אך ללא כל הצלחה.

כך למשל בחודש אוגוסט 2014 פרסמו מספר מרצים באקדמיה מכתב לאגודה האנטרופולוגית האמריקאית הקוראת להם להמשיך בחרם האקדמי על מדינת ישראל. כל הדרישות לעצור את המרצים מלהשתלח במדינת ישראל נענו בשלילה, "מדובר במוסדות הממומנים במלואם על ידי משלמי המסים בישראל", אומרים במשרד החינוך.

דוגמא נוספת, תכנית עמיתי זכויות אדם של מרכז "מינרבה" באוניברסיטה העברית מעניקה ארבע נקודות זכות + מלגה של 9000 ש"ח.

בין ארגוני השמאל שניתן להתנדב שם ולקבל את המלגה גם "המוקד להגנת הפרט" הפועל להגנה על מחבלים. רק לאחרונה הגן הארגון בבג"ץ על בית המחבל שרצח את הרב מיכאל מרק ז"ל ואת בית המחבל שרצח את הילדה הלל אריאל. על אף פניות חוזרות ונשנות מצד משרד החינוך - לא נעשה דבר.

במשרד החינוך מציינים כי אסא כשר, מחבר דו"ח האתי, לא נחשד בימניות. "בארה"ב קיים כבר קוד אתי 80 שנה", מזכירים במשרד.

בנוסף, כבר בשנת 2010 המל"ג החליט על שלילה מוחלטת של כל ניסיון לפוליטיזציה של האקדמיה - המוסדות נכשלו כישלון חרוץ ולא ביצעו מהלכים לקיום את ההחלטה.

שנים רבות מגיעות תלונות רבות על התנהלות מרצים בזמן שיעורים באקדמיה - אך דבר לא נעשה כדי לעצור את ההתנהלות הזו, "לא יכול להיות שמרצה ינצל את מעמדו כדי לקדם אג'נדה פוליטית. אנו בעד חופש ביטוי, אולם לא בעד ניצול מעמד לצורך הטפה פוליטית. לכן, עלה הצורך להגדיר קוד אתי מיוחד להתנהלות ראויה בתחומי החפיפה שבין פעילות אקדמית לפעילות פוליטית".

הקוד האתי של פרופ' אסא כשר יובא לאישור בימים הקרובים. בין השאר נאמר בדו"ח כי מרצה רשאי להביע את עמדותיו הפוליטיות באופן פרטי ללא מגבלות כמובן, אבל לא בתוך כיתה אל מול תלמידיו מתוך עמדת סמכות.

כמו כן נאמר בדו"ח כי האקדמיה אינה מרכז מפלגה, ולא יתכן שתלמידים יחששו להביע את דעתם בשיעורים מחשש לציונם, או לחילופין שמרצים יקראו להחרים את המוסד שבו הם מלמדים.

אם מרצה בכל זאת ידבר ומישהו מהתלמידים רוצה להתלונן על כך: סטודנט יוכל לפנות לגוף האוכף ואותו מרצה עלול לקבל ״הערה חינוכית״ מטעם המוסד. במידה ומרצה יצפצף על ההערה החינוכית - ישקלו נגדו צעדים משמעתיים.

כל מוסד יחויב להקים יחידה אשר תפקח ותבקר את הפעילות הפוליטית במוסד. זה יכול להיות מנגנון קיים כדוגמת ועדת אתיקה או נציב קבילות סטודנטים, או מנגנון חדש שאמור להתנהל ע״י חברי הסגל האקדמי של אותו מוסד.

כל פניה שתגיע ליחידה הזו תהיה חייבת במענה לאותו סטודנט שפנה. זה לא המצב כיום. כיום סטודנט יכול להתלונן ואף אחד לא ישיב לו.

עוד נאמר בדו"ח כי חבר סגל אקדמי לא ישתתף בחרם אקדמי על המוסדות להשכלה גבוהה ואף לא ישתתף בקריאה לזולתו לממש חרם כזה או לתמוך בו.

"אין שום היגיון לממן מרצה שפועל כנגד המוסד שבו הוא עובד או כל מוסד אחר. הגיע הזמן לעצור את הטירוף הזה. אנחנו משלמים משכורת למרצה באוניברסיטה והוא קורא להחרים את ישראל? הגיע הזמן לעשות סוף לתופעה הבזויה הזו", אומרים במשרד החינוך ומדגישים כי קלינקות ותכניות לימודים לא יוכלו לקיים שיתופי פעולה עם עמותות המזוהות פוליטית.

"הקוד מאוזן, שקול, ועונה על כל הנקודות הרגישות בתחום שבין אקדמיה לפוליטיקה. מדובר בקוד אתי מקצועי מאוד שחובר לאחר עבודה יסודית ומעמיקה כולל פגישות עם הגורמים הרלוונטיים באקדמיה".