צפו: דויד גרוסמן פותח פה

האוניברסיטה העברית העניקה לגרוסמן תואר ד"ר לשם כבוד. "ישראל אינה דמוקרטיה. סיפוח הגדה יגזור על כולנו להמשיך לחיות במלחמה".

רעות הדר , י"ז בסיון תשע"ז

דויד גרוסמן
דויד גרוסמן
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

צילום: האוניברסיטה העברית

באירוע חבר הנאמנים ה-80 לאוניברסיטה העברית הוענק היום (ראשון) תואר ד"ר לשם כבוד לסופר ואיש השמאל דויד גרוסמן.

גרוסמן דיבר בשם מקבלי התואר הנוספים ונשא נאום פוליטי נוקב, "סיפוח הגדה המערבית יביא קץ על הסיכוי לפתרון הסכסוך ויגזור על כולנו להמשיך ולחיות במלחמה".

גרוסמן הביע חשש לעתידה הדמוקרטי של מדינת ישראל ואמר "כדי לשמור על כל היקר והטוב שיצרנו, אנחנו צריכים להזכיר בלי הרף את מה שמאיים על עתידנו, בראש ובראשונה את העיוות שפוגע בשורש הווייתה של ישראל – שהיא דמוקרטיה שכבר אינה דמוקרטיה, שהיא דמוקרטיה מתעתעת ועלולה להפוך בקרוב לתעתוע של דמוקרטיה.

"האם מדינה שכבר חמישים שנה כובשת עם אחר ושוללת את חירותו, האם באמת ובתמים היא יכולה לטעון שהיא דמוקרטיה? האם ייתכן בכלל צירוף מילים כזה: 'דמוקרטיה כובשת'?".

בדבריו מתח גרוסמן ביקורת גם על ההנהגה הישראלית וטוען שבחוסר רצונה לשים קץ לסכסוך היא בונה את התנאים לקריסת החברה האזרחית הדמוקרטית בישראל, כלשונו.

את נאומו חתם הסופר בתקווה שגם בעוד חמישים שנה מהיום, יוכלו האיש או האישה שיעמדו על הבמה ויקבלו תואר ד"ר לשם כבוד, לומר בראש מורם "אני אדם חופשי ועם חופשי, בארצי, בביתי, בתוך נפשי".