גרמניה
תוכנת זיהוי פנים תסייע לאתר מחבלים

מערכות מתקדמות לזיהוי פנים יותקנו בתחנות הרכבת בברלין על מנת לסייע באיתור טרוריסטים מבוקשים המנסים להימלט.

ניסן צור , י"ז בסיון תשע"ז

משטרת ברלין
משטרת ברלין
צילום: אייסטוק

שר הפנים הגרמני, תומאס דה מאייזר, סיפר כי מערכות מתקדמות לזיהוי תווי פנים יוצבו בימים הקרובים בתחנות הרכבת בברלין, על מנת לסייע לרשויות הביטחון לאתר טרוריסטים מבוקשים המנסים להימלט דרך תחנת הרכבת המקומית.

התוכנה תופעל תחילה על ידי בדיקת תווי פניהם של מתנדבים בתחנות הרכבת, ואם תוכח כמוצלחת יורחב השימוש בה לתחנות רכבת ושדות תעופה בכל רחבי גרמניה, כחלק מהמאבק בטרור והניסיון לעלות על עקבותיהם של טרוריסטים שהצליחו לחמוק מהשלטונות הגרמניים.

על פי דה מאייזר, ''יש לנו כבר מצלמות וידאו מותקנות בתחנות הרכבת. עם זאת, עד היום לא היינו יכולים להציב תמונה של טרוריסט מבוקש בתוך תוכנה שתזעיק אותנו ברגע שהוא מופיע בתחנת הרכבת. אם התוכנה הזו תוכח כמוצלחת ואמינה, ייעשה בה שימוש גם לפיצוח פשעים חמורים אחרים במקומות ציבוריים המצויידים במצלמות אבטחה".

למרות החששות שהעלו מספר חברי פרלמנט וארגוני זכויות אדם כי מערכות זיהוי תווי הפנים ייפגעו בפרטיותם של אזרחים המבקרים בתחנות הרכבת בברלין ולאחר מכן בגרמניה כולה, הרגיע שר הפנים כי התוכנה החדשה מיועדת לסייע באיתור טרוריסטים מבוקשים בלבד ולא תפגע בזכויות הפרט של אזרחי גרמניה או תיירים המבקרים בתחנות הרכבת.

הוא הוסיף גם כי לדעתו יש לאפשר לרשויות הביטחון הגרמניות גישה להודעות מוצפנות ברשתות חברתיות ואפליקציות כמו Whatsapp וכדומה.

"אנו רוצים שלשירותי ההודעות המיידיות תהיה הצפנה כזו שהתקשורת בין אנשים שאינם מעורבים בטרור או חקירה כלשהי תהיה מאובטחת. עם זאת, בדיוק כמו בהודעות SMS, רשויות הביטחון צריכות גישה למתקנים הטכנולוגיים האלו תחת תנאים מסויימים", אמר דה מאייזר.

בחודש שעבר העבירו חברי הפרלמנט הגרמני סדרת הצעות חוק שנועדה "לשפר את אכיפת פסקי דין של גירוש" שכוללים גם מתן אפשרות לפקידי מערכת ההגירה בגרמניה לקבל גישה חופשית למכשיר הטלפון הסלולרי של מהגרים לא חוקיים ולייעל את מערכות הגירוש מתחומי גרמניה.

המשרד הפדרלי הגרמני להגירה ופליטים יורשה, בין היתר, לפקח ולנתח את הנתונים שהועברו דרך מכשירי הטלפון של המהגרים המגיעים לתחומי גרמניה ללא מסמכים, על מנת לוודא את זהותם.

ארגון "אמנסטי אינטרנשיונל" כינה את הרפורמה שהעביר הפרלמנט הגרמני "פגיעה קשה בזכויות היסוד". בהודעת הארגון נמסר כי "הממשלה הפדרלית מפרקת מספר מכשולים חוקיים שנועדו להגן על אנשים מפני מעצר לא פרופוציונלי. מדובר בהפרה מסיבית של זכויות הפרט של עשרות אלפי בני אדם".