קריאות "בוז" נגד בנט
"מוטב ירושלים מאוחדת מהסדר מדיני"

דבריו של יו"ר הבית היהודי בועידת השלום של העיתון "הארץ" נתקלו בקריאות "בוז" רמות מצד הקהל, "תנו לי הזדמנות כמו לברגותי".

שלמה פיוטרקובסקי , י"ח בסיון תשע"ז

השר בנט בוועידת ישראל לשלום
השר בנט בוועידת ישראל לשלום
צילום: תומר אפלבאום

יו"ר הבית היהודי ושר החינוך נפתלי בנט פתח את נאומו בועידת ישראל לשלום של "הארץ" בסיפור על החלטתו של בן גוריון לרכז את המאמץ המלחמתי בראשית מלחמת העצמאות דווקא בירושלים, בניגוד להמלצות ראשי הצבא.

"ירושלים מעל לרציונל. מוטב ירושלים מאוחדת מהסדר מדיני", אמר בנט ונתקל בקריאות "בוז" רמות מצד הקהל.

"85 אחוז מהקהל לא מסכים למה שאמרתי, אבל 85 אחוז מהציבור מסכים למה שאמרתי.", השיב בנט לקהל והוסיף לאחת הקוראות כנגדו, "תני לי את אותה הזדמנות שהיית נותנת לברגותי להשמיע את קולי".

"ב-2013 כשאנחנו הגחנו לשמי הפוליטיקה הישראלית יצרנו בממשלה עמוד שדרה מפלדה. עצרנו את ההקפאות, בלמנו שחרור מחבלים, החזרנו לכלא משוחררים מעסקת שליט. עם אותו עמוד שדרה ערכי אנחנו ממשיכים. אם תסתכלו על עשר השנים האחרונות, 2013 הוא קו פרשת המים", ציין בנט.

בהמשך פרש בנט את 'תכנית השלום' שלו, "איך נביא שלום? אני קורא לזה 'שלום של ימנים'. שלום זה לא הסדר מדיני, שלום זה שאין מלחמה. אין לשמאל מונופול על השלום, אני רוצה שלום לא פחות מכם, כמו שלימין אין מונופול על הפטריוטיות. כבר מסרנו 80 אחוז משטחי ארץ ישראל שהוקצו לנו על פי הצהרת בלפור וועידת סן רמו. גזרו לנו 80 אחוז. הויתור הענק הזה כבר בוצע".

"מדינה פלסטינית שניה מעבר לזו שקיימת בעזה לא תקום. לא תקום עוד מדינה פלסטינית, את השגיאה הזו מדינת ישראל לא תיתן", הדגיש בנט, "אנחנו כאנשים מערביים יש לנו דפוסים מאוד חדים איך צריך להיראות פתרון למרות שהמציאות מכה בנו פעם אחר פעם. האינטרס שלנו בעזה הוא שקט. אנחנו צריכים להפיק את המסקנות מ-2014. אנחנו צריכים לפעול בתבונה ובתקיפות כדי למנוע ככל יכולתנו סבב נוסף ואם יש צורך לנצח בו".

יהודה ושמרון צריכה להתחלק לשני חלקים, שטחי C, מקסימום שטח ומינימום תושבים, צריכים להיות חלק נפרד ממשדינת ישראל. נציכע אזרחות ישראלית לכמה עשרות אלפי התושבים הפלסטינים באזורים הללו".

"בשטחים הפלסטיניים תהיה אוטונומיה, שזה דגל, המנון, יחסי חוץ והכל. רק שני דברים זה לא כולל. זה לא כולל שליטה ביטחונית ולא כולל אפשרות לכניסת פליטים לשטחי הרשות הפלסטינית. אם יכנסו הפליטים אנחנו נביא עלינו אסון דמוגרפי. מדינה פלסטינית תציף אותנו בפליטים", הבהיר בנט.

שר החינוך חתם את דבריו בציטוט מדבריו של דוד בן גוריון, לפיהם לאף יהודי, ואפילו לכל העם היהודי בדור מסוים, אין זכות לוויתור על אף חלק מארץ ישראל, ואם נעשה ויתור שכזה הרי שאין לו תוקף.

במהלך הנאום נעמדה אחת ממשתתפות הכנס והניפה כלפי בנט את ידה בתנועת מחאה שלדברי כמה מהנוכחים במקום פורשה כהצדעה במועל יד.

המחאה נגד בנט
צילום: תומר אפלבאום