כ"ץ: היוזמה שלי תמנע מלחמה

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ טען בועידת השלום של 'הארץ' כי יוזמת האי המלאכותי מול עזה תשפר משמעותית את המצב הביטחוני.

יוני קמפינסקי , י"ח בסיון תשע"ז

השר כץ בוועידת "הארץ"
השר כץ בוועידת "הארץ"
צילום: תומר אפלבאום

שר התחבורה והמודיעין ישראל כץ השתתף היום (שני) בועידת "הארץ" לשלום ורואיין בידי העיתונאי ברק רביד.

בתשובה לשאלה "האם ממשלת ישראל עושה הכל כדי למנוע מלחמה נוספת בעזה?", השיב השר כץ, "היוזמה שלי תמנע מלחמה. יש לנו עניין לשנות את המצב בעזה, כרגע אני לא מציע פתרונות קבע. אפשר לנרמל את המצב עם הקמת האי הבינלאומי בעזה".

"תנו לי את האישור ואני אקים את האי הזה. העניין לא מתקדם בגלל חישובים פוליטיים או היעדר יכולת לקבל החלטות", הוסיף כץ והדגיש כי קיים בקבינט מצב של אי יכולת לקבל החלטות בעניין זה, מכל מיני סיבות וחששות. "הממסד הביטחוני תומך חד משמעית – כל מערכת הביטחון. אני מבחינתי חדור מטרה".

השר כץ התייחס גם לציפיות מממשל טראמפ בקרב הימין הישראלי, "השינוי הגדול ביותר ואני מברך עליו כל יום, הוא שהיחס כלפי איראן השתנה – נשיא אמריקאי אומר לעולם הערבי כי חיזבאללה, חמאס ואיראן הם האויב".

"אני חושב שהנסיון להגדיר קודם כל הגדרה מדינית ואז לשנות את המציאות לא נכון – צריך להיות הפוך. היוזמות שאני מנהל מול האמריקאים הן אחרות – שר הבטחון אומר שהוא מאמין שהקרקע בשלה להסכם עם הפלסטינים. אני לא חושב שיש בסיס לאמירה הזו, המצב האזורי והאיסלאם הקיצוני לא מאפשר. יש חשיבות שסעודיה המפרץ וערב אחרות ייצרו נורמליזציה עם ישראל. אמרתי לנציג אמריקאי בכיר מאוד, מדינת ישראל היא דמוקרטית עד שהציבור לא ישתכנע לא נוכל ללכת לכיוון של שלום אמיתי", הוסיף.