לא יהיה הסדר קבע בקרוב - ולא בגללנו

השר לשעבר, משה יעלון, מותח ביקורת קשה על הממשלה וטוען, "היחידים שהמשיכו את מורשת בגין בממשלה זה אני והבן שלו".

יוני קמפינסקי , י"ח בסיון תשע"ז

יעלון בועידת ישראל לשלום
יעלון בועידת ישראל לשלום
צילום: תומר אפלבאום

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון מתח ביקורת על ממשלת נתניהו היום (שני) בוועידת ישראל לשלום של עיתון 'הארץ'.

"החלוקה בפוליטיקה הישראלית בין ימין ושמאל היא פשטנית. מה שאני אומר - מנחם בגין היה אומר גם כן", אמר יעלון, "הבן שלו הוא היחידי שעוד מייצג את הקו הזה בממשלה. כולל במלחמות שלו. הוא הצביע נגד חוק ההסדרה, שהוא לא חוקתי וברור לכולם שהוא לא חוקתי. אומרים בציניות - תצביע, זה טוב לנו, בג"ץ בין כה וכה יפסול את זה".

יעלון התייחס גם למצב הביטחוני ברצועת עזה. "יש מודעות עמוקה ביותר בצמרת צה"ל לגבי הצורך לשמור על איזונים ברצועה. קרוב לשלוש שנים שהחמאס לא ירה כדור אחד לשטחנו וגורמים אחרים מנסים לדרדר. השילוב הנכון הוא מקלות וגזרים. מקלות למי שמרים ראש ומצד שני לאפשר לעזתים לחיות את חייהם. גם אחרי שהתנתקנו הם עדיין מחוברים למים שלנו, לחשמל שלנו".

בנוגע לממשל האמריקני החדש אמר יעלון, "כשאני מסתכל עכשיו על זה שיש ממשל חדש בארה"ב ואני שומע אצלנו שזה הזמן לספח את שטחי סי ולבנות על כל גבעה - אני לא שם. אני לא רוצה מדינה דו לאומית, אבל אני מבין שלא הולך להיות הסדר קבע בזמן הנראה לעין. לא בגללנו. מספיק להאשים את עצמנו".

"הביקור של טראמפ באזור היה יותר סמלי. הוא הבהיר כמה דברים ונקט במהלכים שכבר שינו את חלוקת הקלפים באזור. התקיפה של סוריה, נוכח השימוש בנשק כימי, כבר עשתה סדר. האיראנים לא היו מעזים היום לתקוף משחתת אמריקנית,כפי שקרה בימי אובמה. העובדה שהוא התייצב בריאד ואמר - אני עם המחנה הסוני יש לה משמעות. יש פה שינויים שיכולים להשפיע על המצב האסטרטגי", סיכם יעלון.