שבוע הספר: זה הספר שאיזנקוט בחר

חברי המטה הכללי של צה"ל נתבקשו לבחור בספר אחד שאהוב עליהם במיוחד, לרגל שבוע הספר. הרמטכ"ל בחר ב"ייחוד וייעוד" של דוד בן גוריון.

רא"ל גדי איזנקוט , י"ט בסיון תשע"ז

גדי איזנקוט
גדי איזנקוט
צילום: דובר צה"ל

"תקוותנו תלויה בכך שצבאנו יהיה גם להבא לא פחות מאשר היה עד עכשיו...״ – במילים אלו חתם דוד בן גוריון את פרידתו מצה"ל.

ספרו של בן גוריון "ייחוד וייעוד", בו הוא מגולל את משנתו לגבי תפקידו של צה"ל, מלווה אותי שנים ארוכות. הוא נמצא על מדף הספרים שלי עוד מימי כקצין צעיר, וניצב מולי גם היום, כמפקד צבא ההגנה לישראל.

במילותיו המדויקות מספר, ספק חולם, בן גוריון על חזון שנראה אז אולי קצת תמים וקצת אופטימי: צבא שיצליח לנצח את אויביו בכל קרב ובכל מערכה, שיעשה זאת לא רק באמצעות כלי נשק, תעוזה ואומץ, אלא גם באמצעות הערכת האדם, כבוד בין החייל לחברו ושילובם של גברים ונשים מהארץ ומהעולם במשימת ההגנה על המולדת.

הייתי מאוד גאה ושמח להציג בפני בן גוריון את הצבא שלנו כיום. צבא המאחד בתוכו חיילים וחיילות מכל שכבות האוכלוסייה, מהכפר ומהכרך, מהמכינות ומהישיבות, מבתי הספר הטכנולוגיים ומהאמנותיים, מהנגב, מהגליל ומהערים הגדולות, ילידי הארץ, עולים חדשים ועולים ותיקים – כולם משרתים יחד כתף אל כתף אל מול אותה משימה למימוש יעודו של צה״ל - להגן על המדינה, להבטיח את קיומה ואם נדרש לכך לנצח במלחמה.

על אף שהדברים נכתבו לפני שנים, הספר "ייחוד וייעוד" רלוונטי היום יותר מתמיד, ורוחו צריכה להמשיך וללוות כל חייל ומפקד בצה"ל.