העם עם הגולן?

נדמה שרמת הגולן נשכחה מעט באירועי חמישים השנים שחלפו מאז מלחמת ששת הימים. יש מי שמנסה לתקן בסדרת אירועים ולהשיב מדוע.

שמעון כהן , י"ט בסיון תשע"ז

מוצב סורי נטוש ברמת הגולן
מוצב סורי נטוש ברמת הגולן
צילום: הדס פרוש. פלאש 90

עם ציון חמישים לניצחון מלחמת ששת הימים עסקנו, ולא רק אנחנו, לא מעט באיחוד ירושלים ובשחרור יהודה ושומרון.

אך לניצחון ההוא היה פרק נוסף שזכה לתשומת לב פחותה, יחסית – ההכרעה בצפון והניצחון במערכה ברמת הגולן.

מי שמנסים להשלים במשהו את הפער הם אנשי מדרשת הגולן שיקיימו אירועים סביב שנת החמישים לאחיזה ברמה. בראיון ליומן ערוץ 7 מספר עודד פורת המנהל החינוכי של מדרשת הגולן על האירועים השונים ובראשית דבריו הוא מזכיר דווקא את הכנסים שמקיימת המועצה האזורית סביב שנת החמישים.

"אנחנו כמדרשה עוסקים בתודעה היסטורית והנחלת מורשת לדורות ונקיים שני אירועים - ערב עיון ביום ראשון הקרוב במדרשה בגולן והוא יתמקד בפרק הצבאי. ירצה שלמה מן, שהקים אתר אינטרנט מרתק בשם 'נעמוש' שמתאר את המערכה בששת הימים בגולן על האספקטים השונים שלה ובאחרונה פרסם ספר חשוב מאוד על קרבות תל פאחר, גבעת התחמושת של רמת הגולן.

״הרצאה שנייה תהיה של צ'יטה כהן, טייס המסוקים האגדי, שיספר על המהלך הלא מוכר של השעות האחרונות של הקרב בניסיון לקבע את קו הגבול במקומות הרצויים לנו, לוחמי חטיבת הצנחנים שנלחמו באבו עגלה בסיני לחמו אל התילים הגעשיים שמהווים את קו הגבול עם סוריה, סיפור לא מוכר ולא ידוע של מבצע לא שכיח במלחמות ישראל. את הסיפור הקרקעי יספר מ"מ בחטיבה 80, רן חכים. סיפור מיוחד שחשוב לשמוע ולהכיר תודה למי שהקריבו גם חברים וגם מאמץ".

בנוסף לזאת תקיים המדרשה כנס באוניברסיטת בר אילן. יהיה זה הכנס השלישי שעורכת המדרשה באוניברסיטה וגם הוא יעסוק בשאלת היכולת לחנך דרך טיול כאשר החלק המרכזי של האירוע יתמקד ברמת הגולן עם חוקרים, ארכיאולוגים ומדריכי טיולים באזור זה.

בהקשר זה מעיר פורת כי על אף התחושה הרווחת יש לא מעט אתרים ברחבי רמת הגולן שאינם מוכרים למטייל הישראלי, "יש אזורים שלמים שעדין לא הגיעו אליהם ויש כאלה שרק בתיאום ביטחוני מיוחד ניתן להגיע אליהם".

בשיחה עמו נשאל פורת כיצד הוא מסביר את המציאות בה דווקא רמת הגולן הנטועה בקונצנזוס הישראלי לא זכתה לסיקור די נרחב וראוי סביב אירועי החמישים למלחמת ששת הימים, בעוד האזורים האחרים המצויים בלב הוויכוח בין ימין ושמאל, יהודה שומרון וירושלים, היו למרכז האירועים.

"צריך לזכור שאנחנו פריפרייה וירושלים היא אורו של עולם, ויהודה ושומרון הם ארץ התנ"ך המובהקת", הוא משיב אך מיד מוסיף ומספר כי מדי יום נחגגת עצמאותה של ישראל ברמת הגולן, כאשר "אנחנו לא מתבלבלים, הממצא הארכיאולוגי החשוב ביותר הוא המטבע מגמלא וההבנה שאנשים הקריבו את חייהם בשנת 67' כשהם מחפשים את גאולת ירושלים".

לקראת סוף השיחה עמו נשאל פורת אם גם כיום בצל האירועים הטראגיים בסוריה, הוא עדיין פוגש ישראלים הסבורים שנכון היה לוותר על הרמה במסגרת הסדר מדיני עם סוריה. באופן מפתיע תשובתו לשאלה חיובית, גם אם לא מדובר בטענה שנשמעת רבות.

"היום אדם שאומר דברים מהסוג הזה נמצא בבעיה. לא צריך סרטונים זוועתיים ביוטיוב. שומעים את זה מכאן ובעבר גם ראינו מכאן את מה שקורה שם. מי שחושב על משהו כזה וחושב שבית המשוגעים הזה היה קורה על שפת הכינרת נשמע הזוי, ובכל זאת אנחנו פוגשים את כל עם ישראל ויש מי שחושב שאולי השעה לא כשרה אבל כשהדבר יהיה רלוונטי אנחנו צריכים להיות מסוגלים לחיות בשלום עם שכנינו שמסביב ובוא יבוא משיח השלום".