ראש רשות התקשוב: מבקר המדינה טעה

בסקירה שהציג טען יאיר פרנק כי הרשות פועלת ביעילות: "ישראל נותנת 485 שירותים דיגיטליים מקצה לקצה, 40 אלף איש שינו מען באינטרנט".

חזקי ברוך , י"ט בסיון תשע"ז

טעה? המבקר יוסף שפירא
טעה? המבקר יוסף שפירא
צילום: פלאש 90

ועדת המדע והטכנולוגיה קיימה היום (שלישי) דיון בהצעה לסדר היום של ח"כ מיקי לוי בנושא 'ליקויים בטיפול הממשלתי במתן שירותים מקוונים לאזרחים (eGov)'.

ח"כ לוי פתח את הדיון בסקירה של דו"ח מבקר המדינה בנושא: "נמצאו ליקויים קריטיים במתן שירותים מקוונים לציבור, מרבית השירותים אינו מקוון מקצה לקצה, למרות שתקציב הרשות גדול ב-40 אחוז ב-2016, ל-190 מיליון ש"ח. בידי רשות התקשוב אין תמונה של מצב כלל הפרויקטים במשרדי הממשלה, היא מעורבת חלקית בפיקוח, היא תרם מימשה מתודולוגיה סדורה ועוד. כל העסק נראה לי בפשיטת רגל".

יו"ר הוועדה, ח"כ אורי מקלב, ציין "אם אכן התמונה היא כפי שמציג הדו"ח אז המצב עגום. המבקר נוגע בהרבה סוגיות אבל הנושא הזה קשור באופן ישיר שירות לאזרח. מדובר בגשר בין האזרח לממשל, זהו ערך מאוד חשוב בכל מדינה, בנוסף הציבור רוצה לדעת מה הוא מקבל".

יאיר פרנק, ראש רשות התקשוב הממשלתית הציג סקירה של פעילות הרשות. "בינואר 2015 הרשות עברה למשרד רה"מ, במאי 2015 הציגה הרשות את תוכנית העבודה האסטרטגית, התוכנית פומבית. ב-2015 פיתחנו והסבנו 98 שירותים מקוונים חדשים לטובת האזרח, ב-2016 הסבנו 148, ועד מאי 2017 הסבנו 66 שירותים. ישראל נותנת 485 שירותים דיגיטליים מקצה לקצה, 31 שירותים חצי דיגיטליים המחייבים הגעה ללשכות".

"האתר האחוד ששאל המבקר איפה הוא, חי ועובד, יש עלייה גדולה גם בתשלומים דרך האינטרנט, עלייה בשימוש בעמדות השירות, בחידוש הרישיונות באינטרנט. כל הגופים הגדולים שנותנים שירות לאזרח עושים שינוי גדול מאוד תוך שיתוף פעולה מצוין. גם בנושא ההזדהות הדיגיטלית יש התקדמות גדולה ו-40 אלף איש שינו מען ככה. יש משרדים שהורדנו לגמרי את האתרים הישנים שלהם. נכון שיש משרדים שפחות משתפים פעולה ושיש עוד עבודה רבה אבל אנחנו פועלים וגם המבקר מציין זאת" הוסיף פרנק.

לשאלת יו"ר הוועדה לגבי אי התאמה של דפדפן גוגל לשירותי ממשלה שונים השיב פרנק, "התקבלה החלטה לפיה האתר האחוד ושירותי הממשלה שבו יותאמו לכל דפדפן בו יהיה שימוש של 10 אחוזים בקרב הציבור, ביניהם כמובן גוגל".

בנוגע לכך שישנם עדיין משרדים שלא מאפשרים להעביר מסמכים דרך הדואר האלקטרוני ציין פרנק כי הנושא נאכף באתר האחוד: "יש החלטה ברורה שליד כל מספר פקס באתרים יהיה גם כתובת מייל, פקיד שמבקש היום להעביר לו רק בפקס לא עושה את עבודתו נאמנה וניתן להגיש עליו תלונה לממונה".

לשאלת ח"כ לוי איך הדברים מתיישבים עם דו"ח המבקר השיב פרנק: "הגבנו לדו"ח המבקר והצבענו על המון אי דיוקים. אנחנו חושבים שהמבקר טעה בלא מעט היבטים".

יוסף הירש, גמלאי משרד מבקר המדינה השיב לדברים: "הייתי אחראי אחר מעקב ותיקון ליקויים במשרד המבקר, בעשרות שנות עבודתי הייתה אולי חצי טעות מצד המבקר. המשרד הוא הגוף המוסמך לתת את העובדות לכנסת ישראל. כאן לעיתים הדברים הופכים למרמס, אציע לקיים דיון משותף עם נציגי המבקר".

לאור הדברים סיכמו ח"כ מקלב ולוי כי יכנסו ישיבה משותפת עם הוועדה לביקורת המדינה ונציגי המבקר על מנת ללבן את הסוגיה, כאשר במקביל בכל רבעון שנה ראשון תגיע רשות התקשוב לוועדת המדע ותדווח על התקדמות התוכניות השונות, כאשר גם משרדי ממשלה שונים יזומנו לתת דין וחשבון.

ח"כ מקלב העיר כי "כאשר נקבע שמי שלא יתיישר לא יועבר לו תקציב מסוים מוועדת כספים, כולם ירוצו לפעול".

יו"ר הוועדה לוי סיכם את הדיון ואמר "יש צורך בכינוס המשרדים סביב לו"ז ברור, במסגרתו כולם יצטרכו ליישר קו לפי תוכניות סדורות. הדבר גם יפנה את רשות התקשוב להובלת מהלכים נוספים. הוועדה רואה חשיבות רבה בחיזוק השירותים הדיגיטליים לאזרח. נקיים ישיבה נוספת עם נציגי המבקר ובמקביל נבקש לקבל דיווח ממטה ישראל דיגיטלית כולל הצעות לשיפור".


הצעות והערות ניתן לשלוח לדואר אלקטרוני: computers@inn.co.il