תיאטרון החאן חוגג 50

בין ההצגות שיעלו במסגרת העונה החגיגית: "בדמי ימיה" "נפוליאון חי או מת" "חפצים" ו"חקירה חוזרת"

קובי פינקלר , כ' בסיון תשע"ז

בית החאן
בית החאן
צילום: אתר הבית

תיאטרון החאן הציג היום את התכנית האמנותית לעונת היובל 2017-18 והודיע כי יקיים תכנית אירועים מיוחדת לשנת ה-50 להיווסדו.

דני וייס, מנכ"ל התיאטרון מסר, "תיאטרון החאן יציין העונה 50 שנה להקמתו ונחשב לאחד ממוסדות התרבות האיכותיים והמצליחים בישראל. דבקותו רבת השנים של החאן באיכות בלתי מתפשרת מוכיחה עצמה שוב ושוב, והדבר מתבטא גם בגידול מתמיד בהיקפי פעילותו וביציבותו הכלכלית, וזאת למרות המציאות המאתגרת בתרבות הישראלית בכלל ובעיר ירושלים בפרט".

עיקרי התכנית לעונת ה-50 של התיאטרון: מפגשים שיוקדשו להעמקת ההכרות עם יוצרים, סופרים והוגים ירושלמים, ערב בחצר החאן: אמנים ירושלמים יספרו על ילדותם בעיר. ערב שיוקדש לעיר ירושלים בהשתתפות ילידי ירושלים, שיספרו על ילדותם בעיר ועל החיים בעיר המחולקת אשר לפני מלחמת ששת הימים, פסטיבל "לילות עגנון" – 4 שנים לאחר פסטיבל עגנון הראשון אשר זכה להצלחה אדירה וליווה את העלאת ההצגה "תהילה", יעלה החאן הצגה נוספת המבוססת על אחת מיצירותיו הנודעות של ש"י עגנון – "בדמי ימיה".

החאן יפיק, בשיתוף עם בית עגנון, את פסטיבל "לילות עגנון" אשר יתקיים במשך 3 ימים ויכלול הצגות שונות המבוססות על סיפורי עגנון, רבי שיח עם סופרים ויוצרים, סיורים בירושלים בעקבות עגנון ואפילו ערב קולינרי המוקדש למיני האוכל המתוארים ביצירותיו.

סיורים בתיאטרון החאן. אחת לחודש יערכו סיורים במשך היום בתיאטרון החאן ובסביבתו, תוך דגש על ההיסטוריה של המבנה ושל התיאטרון שבתוכו, ויספקו הצצה מסקרנת אל מאחורי הקלעים ועוד.

בתוך רפרטואר ההצגות לעונת 2017-18 נמצא את:

"בדמי ימיה"

עיבוד תיאטרלי ליצירת המופת של ש"י עגנון, בעיבודה של שחר פנקס ובימויה של שיר גולדברג, במאית הבית של התיאטרון.

"בדמי ימיה מתה אמי. כבת שלושים שנה ושנה הייתה אמי במותה. מעט ורעים היו ימי שני חייה".

כך מתחילה תרצה, גיבורת יצירתו של ש"י עגנון, את סיפור חייה.

חמש שנים לאחר שיצרו את "תהילה" על בימת תיאטרון החאן פונות שיר גולדברג ושחר פנקס ליצירה נוספת עפ"י ש"י עגנון – גדול הסופרים העבריים, זוכה פרס נובל לספרות.

"נפוליון חי או מת"

בספטמבר הקרוב יעלה תיאטרון החאן - עיבוד מקורי למחזהו של ניסים אלוני "נפוליון חי או מת" בבימויו של אודי בן משה, כשאל בן משה תצטרף הזמרת-יוצרת, קרן פלס, שתכתוב פזמונים להצגה החדשה, לצד הלחנים הקלאסיים של גארי ברתיני שהיו בהצגה במקור.

גיבור ההצגה שעלתה בישראל לראשונה בשנת 1966 הוא הקיסר נפוליון בונפרטה, הנמלט מעולם המתים אל המאה התשע עשרה. שם הוא מבקש לשוב לחיים ולתקן את הטעות הגדולה שלו: הפלישה לרוסיה. בעקבותיו דולקים כל שדי עולם התוהו, ובמאמציהם לעצור את הנפטר המתפרע הם מפזרים בכל אירופה נפוליונים נוספים, מזויפים, בתקווה שהמת יתבלבל, יתעייף, יְוותר וישוב עימם לעולם המתים. הצגה ראשונה צפויה להתקיים ביום שלישי 12 בספטמבר.

חקירה חוזרת בעניין מותו המוזר של אנרכיסט מפוקפק

ההצגה המתרחשת במילאנו היפה, שבאיטליה היפה, היא על ימינו היפים בכלל.

ברקע נשמעים הדי פצצות המתפוצצות בתחנות רכבת, במסעדות ובסופרמרקטים. קולות עמומים אך מוכרים של שביתות, עיצומים, הדלפות, השמצות ושיקוצים בכלל, ורעש כללי ברור של חבטות והתכתשויות בין כל מי שיש לו יד או רגל- באיטליה כמובן.

מטורף המשוגע על תחפושות, מתחפש לשופט-חוקר וחושף בחקירה חוזרת בעניין מוות מאוד מוזר של אנרכיסט-טרוריסט די מפוקפק את:

שחיתות המדינה (באיטליה כמובן), טמטום השוטרים (רק באיטליה, כמובן), הגל הגואה של ניאו פשיסטים וניאו נאצים (באיטליה ובסביבותיה) ואת חוסר האונים המסורתי והבולט של מתקני החברה המתונים למיניהם (שם, פה, ובכל מקום). ההצגה צפויה לעלות על בימת תיאטרון החאן בחודש דצמבר 2017.

בשנה הבאה יעלו 4 מתוך ההצגות: חפצים, מאת: א.ב יהושע, העולם האחר, הפרקליט, מקבת, נושים ועוד.

בנוסף, יציג התיאטרון גם הצגות מצליחות מעונות קודמות: "חלום ליל קיץ", "החולה המדומה", "תעלולי סקפן" ועוד.