דרישה מכחלון: הטל קנס על התאגיד

​​​​​​​סגן ראש עיריית ירושלים פנה לשר האוצר בדרישה להטיל סנקציה כלכלית על התאגיד, בשל העובדה שאינו פועל מירושלים כנדרש לפי חוק.

ערוץ 7 , כ' בסיון תשע"ז

עופר ברקוביץ
עופר ברקוביץ
צילום: שרון גבאי
סגן ראש עיריית ירושלים עופר ברקוביץ פנה הבוקר (רביעי) במכתב חריף לשר האוצר משה כחלון ודרש ממנו להפעיל את הסנקציה הכלכלית נגד תאגיד השידור הציבורי ולעכב תקציב שמיועד עבורו בגובה 12 מיליון ש''ח.

כידוע, התאגיד מחויב לפעול מירושלים על פי חוק. עם זאת, המחוקק איפשר לתאגיד לעבור באופן מלא לירושלים בדירוג, כאשר אבני הדרך קובעות כי ישיבות ההנהלה וכלל שידורי הרדיו יתקיימו בירושלים מרגע פתיחת התאגיד.

החוק קובע כי החל מיולי 2017, כמחצית מעובדי התאגיד יעבדו מירושלים והחל מיולי 2018 כלל עובדי התאגיד יהיו בירושלים וכלל השידורים יהיו מירושלים, למעט אולפני משנה.

כזכור, התאגיד רכש מבנה קבע בירושלים במיליוני שקלים על מנת לעמוד בהתחייבות החוקית לפעול מהעיר. לאחרונה נודע כי השיפוצים הנדרשים במבנה טרם התחילו, זאת למרות שלמבנה הקבע כבר יש טופס ארבע מספר חודשים.

יו"ר התאגיד גיל עומר הודיע לפני מספר שבועות לברקוביץ כי התאגיד לא מתכוון לעבור לירושלים לפני דצמבר 2017.

לדברי ברקוביץ, בנכס שרכש התאגיד בירושלים יש לבצע שיפוצים שעל פי הערכות מקצועיות יארכו כשנה, עד היום לא הוגשו תוכניות השיפוץ לבעל הנכס ולגורמים הרלוונטיים והעבודות טרם החלו.

על רקע הצהרתו של גיל עומר, פנה סגן ראש עיריית ירושלים ברקוביץ לשר האוצר כחלון ודרש ממנו להפעיל את הסנקציה הכלכלית הקבועה בחוק באופן מיידי.

החוק מאפשר לשר האוצר להטיל סנקציה על סך שני מיליון ש''ח בגין כל חודש איחור. הצהרתו של עומר קובעת כי התאגיד יאחר לכל הפחות בחצי שנה, לפיכך ברקוביץ דרש מהשר לקנוס את התאגיד ב-12 מיליון ש''ח.

"אנו נלחמים בירושלים על כל משרה ומשרה", אמר ברקוביץ. ''האחריות הציבורית שלי לא מאפשרת להשלים עם מדיניות ראשי התאגיד לעזוב את ירושלים ולפגוע בה. התנהלותם שערורייתית, אין להם כוונה אמיתית לעבור לירושלים. מאות המשרות האיכותיות הללו צריכות להיות בירושלים".

"ממשלת ישראל וכנסת ישראל, שאפשרו לתאגיד להתחיל לשדר מחוץ לירושלים, פגעו כבר פגיעה קשה בעיר ובעובדים, שלא נקלטו בתאגיד ולא היו מסוגלים לבצע את הנסיעות".

ברקוביץ הוסיף, ''אני קורא לשר כחלון להתעשת ולאכוף בסקנציה כלכלית משמעותית את התאגיד, בהתאם לחוק, ובהתאם להודאת יו"ר התאגיד על עיכוב של חצי שנה לכל הפחות. אני מאמין שהטלת הסנקציה תביא את התאגיד לשנות התנהלותו ולעבור לירושלים, לחזק את מעמדה וחוסנה הכלכלי".