הממשלה לא מצליחה לקיים את החלטותיה

אמו של הדר גולדין הי"ד מתחה בכנסת ביקורת חריפה על התנהלות הממשלה זאת לאחר שהתחייבה להפעיל לחץ על החמאס ולהביא לשחרור הבנים.

חזקי ברוך , כ' בסיון תשע"ז

הוריו של הדר גולדין, בדיון בכנסת
הוריו של הדר גולדין, בדיון בכנסת
צילום: חזקי ברוך

חודשיים אחרי הסערה בוועדת הביקורת על המדינה, לאה גולדין, אמו של הדר הי"ד, שבה אחר הצהריים (רביעי) לכנסת לדיון בשדולה להשבת גופות החיילים.

בפתח דבריה אמרה גולדין, "לפני חודשיים עברנו ארוע לא פשוט במהלך דיון בוועדה לביקורת המדינה, אבל חשוב לי לומר שזכינו גם לראות תופעות אחרות במשכן הזה. קיבלנו כאן חיבוק, תמיכה וחיזוק. ראינו גם צד של אנושיות וסיוע. השדולה הזו ומי שמוביל אותה, עמיר פרץ ושולי מועלם, הם הפנים היפות של הדמוקרטיה הישראלית. מי שנלחם למען הבנים שלו יודע כמה זה חשוב למשפחות המשענת הזו, וזה בהחלט לא מובן מאליו".

גולדין התייחסה להחלטת הקבינט לצמצום אספקת החשמל לעזה. "מעולם לא דרשנו מהממשלה לנתק את החשמל בעזה. אנחנו דורשים מהממשלה ללחוץ את החמאס, אנו דורשים מהממשלה ליישם את החלטות הקבינט שקובעות שיש לבחון כל מחווה הומניטרית כלפי עזה גם בהיבט של קידום החזרתם של הדר ואורון".

"לממשלה וראש הממשלה יש סל כלים מאוד מגוון כיצד להפעיל לחץ על חמאס. השרים החברים בקבינט לא יכולים לשקול אף שיקול הומניטרי כלפי עזה כל עוד הדר ואורון מוחזקים שם חטופים בידי אוייבי מדינת ישראל", הוסיפה גולדין.

היא התייחסה גם לסוגיית המחבלים הכלואים בישראל. "ישראל מחזיקה בבתי הכלא אלפי טרוריסטים ורוצחים של החמאס. הם מוחזקים בתנאי דה-לוקס, תנאים של קייטנה. וזה קורה בזמן שהחמאס מחזיק בבן שלי".

"בסוגיה הזו לא מדובר רק בחוסר עשייה של הממשלה, אלא בטמינת ראש, הפקרת חיילים שנשלחו לקרב. גם בנושא האסירים הממשלה לא מצליחה לקיים את ההחלטות של עצמה. הקבינט הצביע והחליט על שורה של צעדים כנגד אסירי חמאס, אבל בבתי הכלא, בתאים של האסירים, עדיין לא שמעו על זה. ועברה כבר חצי שנה", אמרה אמו של הדר גולדין.

ח"כ שולי מועלם-רפאלי, העומדת בראש השדולה אמרה כי "גופותיהם של גולדין ואורון מוחזקות בידי חמאס שהוא ארגון טרור. הקהילה הבינלאומית חייבת לקחת אחריות על גופות שני החיילים שלנו ועל שני האזרחים שלנו".

היא פנתה לשגרירים זרים שנכחו בדיון ואמרה, "אנו מבקשים שתעבירו מסר למדינות שלכם מי שרוצה מים וחשמל בעזה, לא יכול לדבר על זה בלי לדבר על גולדין ושאול. אני מודה למשפחת גולדין ושאול שמתנהלות בצורה מוסרית וערכית".

גם סגנית שר החוץ, ח"כ ציפי חוטובלי, פנתה לשגרירים הזרים. "משרד החוץ פתוח בפני משפחות גולדין ושאול ונעשים מאמצים כבירים להחזיר את החיילים. אני פונה לכל נציגי הקהילה הבינלאומית בבקשה להפנות לחצים כלפי ארגון הטרור חמאס שמחזיק בבנים שלנו ושובר כל קוד הומניטרי בסיסי. יש להפסיק את ההטבות לאסירי חמאס ולהפסיק את ביקורי המשפחות לאסירי החמאס".

ח"כ עמיר פרץ, המשמש גם הוא כראש השדולה אמר לשגרירים, "אנו רוצים להעביר מסר לעם בישראל שאנו מבטלים את כל הוכוחים בינינו. המסר שלנו אליכם הוא שכמו שאתם רואים שהחזרת החיילים והאזרחים חוצה מפלגות, כך המסר הזה יחצה מדינות".

"דווקא מתוך המשבר שיש כרגע בעזה, אנחנו קובעים כלל שעלינו החובה להחזיר את החיילים שלנו חיים ומתים - וזאת משימת על. אנחנו רואים את המצוקה בעזה - אבל כפי שחשמל ומים זה אויר לנשימה - עבורנו החזרת החיילים היא אוויר לנשימה. אני מקווה שהמסר הזה יצא לכל הממשלות שלכם. זו שעה חשובה למזרח התיכון", הוסיף פרץ.

השר אורי אריאל טען במהלך הדיון כי " ממשלת ישראל לא עשתה די על מנת להחזיר את החיילים".

ח"כ אורן חזן אמר, "ראש הממשלה לא עושה דבר כדי להחזיר את החיילים. הקהילה הבינלאומית לא עושה דבר כדי להחזיר את החיילים. עלינו חברי הכנסת להוביל חקיקה שתמנע הטבות מאסירי החמאס".

ח"כ איל בן ראובן טען כי "כאשר נלחמים ישנם כללי מלחמה שצה"ל נוקט בהם מאז ומתמיד. הטרור בכלל והחמאס בפרט פועלים כנגד כל חוקי המלחמה, שהראשיים שבהם הם החזרת גופות חיילים שנפלו בקרב וכבוד לגופותיהם".

"חיילנו, הדר גולדין ואורון שאול שנפלו בקרב, נמצאים מזה שלוש שנים בידיהם של רוצחים נתעבים. החוזה שבין מדינת ישראל לאזרחיה וחייליה מחייב פעולה בלתי מתפשרת עד להחזרתם של הלוחמים חזרה למשפחותיהם. אין די במילים. חובת המדינה להחזיר את הבנים הביתה וכן את שני האזרחים שנמצאים בידי החמאס", דברי בן ראובן.