"ביבי מפחד מהצל של עצמו"

לאן ואיך נעלמה הבטחתו החוזרת של נתניהו לבניית 300 יחידות דיור בבית אל? יואל צור: "ביבי מפחד מעצמו ואינו סגור על כך שהארץ שלנו".

שמעון כהן , כ' בסיון תשע"ז

רה"מ נתניהו
רה"מ נתניהו
Photo by Alex Kolomoisky/POOL

לפני ימים אחדים, כזכור, נועדו ראשי ההתיישבות עם ראש הממשלה נתניהו על מנת לדון בהמשך תנופת ההתיישבות שהתבררה הרבה יותר מצומצמת מכפי ששיערו וקיוו. אחת הסוגיות שעלתה בדיון הייתה ההבטחה הלא ממומשת של נתניהו עצמו לבניית 300 יחידות דיור בבית אל, הבטחה שניתנה לקראת הרס בתי שכונת האולפנה לפני לא פחות מחמש שנים.

ראש הממשלה נשאל מדוע אינו מאפשר את הקמתן של 114 יחידות דיור, מתוך ה-300, שהקרקע עבורם מוכנה וממתינה לאישורו. תגובה של ממש הם לא קיבלו שם.

בראיון לערוץ 7 מזכיר יואל צור, מראשי המתיישבים והעוסקים בבניית בית אל, את השתלשלות האירועים שהובילה להבטחה שעד כה לא מומשה.

"לפני הפינוי קיבלנו שליחים מטעם ראש הממשלה, שרים וחברי כנסת, שנסכים להתפנות באופן מוסכם והוא יפצה במספר דברים. צריך להגיד את הדברים הנכונים, הובטח שתמורת יחידות הדיור שייהרסו ייבנו לטובת סגל הישיבה 30 יחידות דיור, מה שבוצע גם אם באיחור בגלל בעיות בירוקרטיה. מומשו גם עוד כמה דברים קטנים, אבל הדבר הגדול שאפילו לא אנחנו ביקשנו אותו אלא ראש הממשלה אמר בעצמו שייבנו עשרה בתים על כל בית שייהרס לא מומש. הוא אמר את הדברים מעל בימת הכנסת. הוא התחייב לאשר בניה של 300 יחידות דיור".

"בנייה של 300 יחידות דיור מחייבת היערכות ותכנון, והוחלט להקים את הבתים על אדמות מדינה, במקום בו ממוקמים הבסיס הצבאי ויחידת מג"ב בבית אל. התחיל הליך של דיבור בעניין הזה. אי אפשר לבנות את 300 יחידות הדיור בבת אחת, אבל 114 אפשר לבנות במיידית, השטח פנוי וכל ההליך התכנוני עבר, אבל החתימה האחרונה והסופית של שר הביטחון שמקבל הוראות מראש הממשלה לא ניתנה בגלל שיקולי אובמה ואחר כך שיקולים אחרים, ולמעשה 300 יחידות הדיור הללו הובטחו כבר ארבע פעמים. חזרו על ההבטחה הזו תקשורתית כי כאילו משהו קורה, אבל למעשה זה לא מומש עד היום".

יש לך הערכה מה הבעיה? הרי אובמה כבר לא בסביבה.

"יש כאן שתי בעיות מרכזיות – האחת היא שביבי מפחד מהצל של עצמו. אין שום בעיה אמיתית. אנחנו יודעים את זה מגורמים מאוד מוסמכים מהממשל האמריקאי שאין בעיה לבנות בכל מקום ביהודה ושומרון, אז מילא אם לא הבטיח ולא הכריז, אבל כאן הכרזת כבר כמה פעמים שתבנה 300 יחידות דיור וכולם משוועים לזה. אין לנו אפשרות לבנות במקום אחר. אין עתודות נוספות, אלו הילדים שלנו שרוצים להישאר פה. לא מדובר בהגעה של 300 משפחות חדשות לבית אל. מדובר בבנים ממשיכים של 1200 משפחות. כיום כולם עוזבים כי אין איפה לשכן אותם".

"אז אני חושב שביבי מפחד מהצל של עצמו, אבל הבעיה החמורה יותר היא שביבי בעצם לא יודע מה הוא רוצה. אין התוויית קו ברורה שיו"ש שייך לעם היהודי שלא נזוז ונבנה את הישובים, אנחנו בעלבתים כאן על פי הבטחה אלוקית שניתנה לעם היהודי ואנחנו לא זזים. תחושתי היא שביבי לא סגור על עצמו, וכל עוד שהוא לא יהיה סגור על עצמו שהארץ הזו שייכת לעם היהודי, של הדורות שעברו ושל הדורות העתידיים ולא ניתן לסחור באדמה של הנינים וניני נינים שלנו, הוא חוטא לאמת היסטורית של העם היהודי. כל זמן שראש הממשלה לא בכיוון הזה ומפחד מהשמאל והתקשורת ואין גבורה - נקבל את ההבטחות הללו שוב ושוב, אבל אני מקווה שבסוף נבנה ונסתדר".

באשר לעמדת הממשל האמריקאי סביב הבנייה ביהודה ושומרון, אומר צור כי על פי מידע מהימן התפיסה היא ש"תבנו איפה שאתם רוצים ואל תבלבלו לנו את המוח עם השטויות שלכם", כלשונו. לדבריו סוגיית עמדתו של אבו מאזן על ההתיישבות אינה מעלה ואינה מורידה. "הוא מהשונאים הגדולים של העם היהודי. הוא אנטישמי בלתי נלאה והוא לא מסתיר את זה. הוא לא יהיה מחובבי ציון ובכדי שלא להגיע לשום הסכם הוא מדבר על הבנייה בהתנחלויות. ההתנחלויות לא מעכבות שום הסדר מדיני, גם לשיטת השמאל הקיצוני. לא זה מה שמפריע".

באשר לאפיק הנוסף אודותיו הוא מדבר, האפיק הרוחני ערכי היסטורי, קובע צור: "כל מנהיג שלא ייצא מהנקודה הרוחנית שהארץ הזו שייכת לעם היהודי בהבטחה אלוקית שיארוז את המזוודות ויחזור לפולין. זה לא יעבוד אחרת. אנחנו כאן בזכות וזה שייך לנו. לא ניתן לסחור במתנה הזו שקיבלנו. אין לך שום זכות לעשות זאת. כל עוד לא נהיה חזקים מבחינה רוחנית ולא נתבייש במה שאנחנו ונמשיך להרים את דגלי ההתיישבות, החקלאות, הכלכלה והתקשורת באופן גדול ואמוני נדשדש עם עוד 300 או פחות 300, אבל זה לא רציני".

"מאוד מאכזב שראש ממשלה מהימין מפחד מהצל של עצמו ומבטיח הבטחות ולא מקיים אותן. אם אנחנו רוצים יש דוגמא למנהיג ישראלי - יפתח הגלעדי שאמר כל היוצא מפתח ביתי יוחרם, ואחרי שאמר את מה שאמר הוא לא חוזר בו למרות שבאו אליו ואמרו לו שיתירו לו כי לא התכוונת וכו'. הוא שידר מסר ברור לעולם שאם הוא הוציא מילה מהפה הוא עומד בזה. עדיף שלא תתחייב מאשר תתחייב ולא תקיים. זה לא מנהיג. העולם מסתכל על זה ואומר שביבי לא רציני. מבטיח ולא מקיים. מנהיג אמיתי מתחייב על מה שהוא מסוגל לקיים".