"עלילת דם נוספת נגד ישראל"

ועדה של האו"ם פירסמה דו"ח חריף ועוין נגד ישראל בו טענה כי "צה"ל מענה ילדים פלסטיניים". במערכת המדינית פועלים לדחיית המסמך

ניצן קידר , כ"א בסיון תשע"ז

אולם מועצת האו"ם לזכויות אדם. ארכיון
אולם מועצת האו"ם לזכויות אדם. ארכיון
צילום: Mike Segar, רויטרס

ועדת האו"ם לעניני חברה וכלכלה של מדינות מערב אסיה (ESCWA) שפרסמה לפני מספר חודשים דו"ח המאשים את ישראל באפרטהייד, פרסמה היום (חמישי) דו"ח חדש ועוין במיוחד נגד ישראל.

בדו"ח נכתב כי "צה"ל וכוחות הביטחון הישראליים ממשיכים להפעיל כוח מופרז ולא פרופורציונלי נגד הפלסטינים ובכך מובילים בחלק מהמקרים להרג ללא משפט ולהוצאות להורג".

עוד נאמר בו כי "בתקופה שבין 1 באפריל 2016 ו-31 במרץ 2017 כוחות הבטחון הישראליים הרגו 63 פלסטינים, מתוכם 19 ילדים, ופצעו 2,276 נוספים, מתוכם 562 ילדים".

במסמך המשמיץ נגד מדינת ישראל נטען גם כי ועדת האו"ם נגד עינויים מודאגת מ"דרכי הפעולה של ישראל כלפי הפלסטינים". ישראל מואשמת בדו"ח ב"עינויים של ילדים פלסטינים, בידוד של עצירים ללא זכות הגנה משפטית והתעללות בשובתי רעב". בנוסף, הדו"ח מציין כי לא נפתחה אף חקירה פלילית על מקרי ההתעללות שצויינו וזאת למרות ללמעלה מ-1,000 תלונות מאז שנת 2001.

שגריר ישראל לאו"ם, דני דנון, הודיע שיפעל לביטול המסמך ודחייתו בידי האו"ם. לדבריו, "זוהי עלילת דם נוספת נגד ישראל. כפי שהצלחנו להביא לביטולו של הדו"ח המופרך הקודם כך ניאבק גם בדו"ח המעוות והשקרי הזה. לא ניתן להוציא את דיבתם של חיילי צה"ל."

כזכור, לפני מספר חודשים פרסמה אותה הועדה דו"ח שהאשים את ישראל בקיום משטר אפרדהייד. בעקבות פעילותו של השגריר דנון בשיתוף השגרירה ניקי היילי, הדו"ח בוטל והעומדת בראש הועדה, רימה ח'לף, התפטרה.