שגרירת ישראל תקפה את הרשת הצרפתית

שגרירת ישראל בצרפת זועמת על החלטת רשת ארטה לבטל תוכנית על אנטישמיות לאחר שהתברר כי היא עוסקת במדינות ערב.

גיא כהן , כ"א בסיון תשע"ז

עליזה בן נון
עליזה בן נון
צילום: ארז ליכטפלד

שגרירת ישראל בצרפת תקפה את רשת הטלוויזיה הצרפתית-גרמנית ארטה משום שביטלה את שידורה של תוכנית דוקומנטרית על אנטישמיות במדינות ערב.

הרשת, שמקבלת מימון ממשלתי, הודיעה על ההחלטה בשבוע שעבר.

השגרירה, עליזה רוזן, כתבה במכתב פתוח לנשיאת ארטה, כי ההחלטה מהווה "טשטוש של מידע ופגיעה בזכות הציבור למידע". המכתב פורסם היום (רביעי) בעיתון היהודי-צרפתי Actualite Juive. היא אמרה שהיא חשה "תדהמה ובלבול" כששמעה שהרשת לא תשדר סרט דוקומנטרי שהיא עצמה הזמינה.

מנהל התוכניות של ארטה, אלן לה דיברדר, אמר ל"דויטשה וולה" כי הערוץ שלו החליט שלא לשדר את התוכנית בגלל ששני יוצריה, יואכים שרודר וסופי הפנר, אמרו שהיא תעסוק באנטישמיות באירופה אך בפועל היא עוסקת בעיקר באנטישמיות בעולם הערבי.

בן נון הצביעה במכתבה על כך ש"האנטישמיות החדשה", שהתגברה באירופה מתחילת שנות ה-2000, באה בעיקר מערבים ומוסלמים אחרים, ששנאת היהודים שלהם משקפת את עוינותם לישראל. לכן, אמרה, שנאת יהודים ושנאת ישראל, המקובלות במיוחד בקרב המוסלמים, שזורות זו בזו.

האנטישמיות "הורגת", כתבה בן נון, והזכירה את רציחתם של ארבעה יהודים בבית ספר בטולוז ב-2012, ורציחתם של ארבעה יהודים נוספים במינימרקט כשר בפריז ב-2015.

העיתון הגרמני בילד הציע את התוכנית לצפייה באתר שלו, במחאה על החלטת ארטה. לדברי עורך בילד, ההחלטה של ארטה נבעה משיקולים פוליטיים ולא עיתונאיים.