יעלון:
באינטרנט אני 'סמולן'

שר הביטחון לשעבר בכנס לציון 50 שנה לששת הימים: "אין סיכוי להסדר קבע עם הפלסטינים בעתיד הקרוב, אבל אני לא רוצה לשלוט על עם אחר"

עדו בן פורת , כ"א בסיון תשע"ז

יעלון באקדמית גליל מערבי
יעלון באקדמית גליל מערבי
צילום: ערן גילווארג

שר הביטחון לשעבר משה (בוגי) יעלון השתתף היום (חמישי) בכנס שנערך במכללה האקדמית גליל מערבי, לציון 50 שנים למלחמת ששת הימים.

יעלון ותיאר בפני הקהל כיצד המלחמה ההיא השפיעה ומשפיעה עד היום על אסטרטגיות מדיניות וביטחוניות של ישראל ועל תפיסותיו האישיות.

שר הביטחון ניצל את הבמה שניתנה לו בכנס כדי לשתף את הקהל בזכרונותיו האישיים מהמלחמה ומהתקופה, "אני זוכר כנער בן 17 איזו תחושה של חרדה קיומית ליוותה את המלחמה ההיא ואת תחושת האופוריה שלאחר הניצחון המזהיר שהביאה לקיבעון המחשבתי אצלנו, בכל הדרגים, שההרתעה שלנו תמנע את המלחמה הבאה".

יעלון המשיך והציג כיצד המלחמה הייתה הבסיס לבריתות אסטרטגיות עם מדינות ערב והסכמי השלום וציין כי מלחמת יום הכיפורים הייתה הפעם האחרונה שבה מדינה ערבית תקפה את ישראל במטרה להכריע אותה ומאז קיימת הבנה מחלחלת, בקרב מדינות ערב, שאנחנו בלתי ניתנים להשמדה למרות שמספר מדינות עדיין מנסות להתחמש בנשק גרעיני.

על אפשרות של הסדר מדיני עם הפלסטינים אמר שר הביטחון לשעבר, "אני מבכה את הדיון הפוליטי הלא רלוונטי בין ימין לשמאל''.

לדבריו, חזרה לגבולות 67' אינה ישימה מבחינה ביטחונית ולא נמצאת באינטרסים של ירדן או מצרים. לדידו של יעלון כך גם סיפוח שטחים נוספים על ידי ישראל. "אני לא מזדהה עם הימין הקיצוני ולא עם אלה שחושבים שאפשר להביא שלום עכשיו''.

יעלון המשיך והצביע על מסקנתו העיקרית כי הפלסטינים עדיין ''מפנטזים'' על מדינה אחת מהים לנהר בשליטתם, ואמר כי הנורמליזציה המיוחלת עדיין רחוקה.

כאשר נשאל כיצד הוא רואה את הפתרון בסכסוך עם הפלסטינים ענה יעילון כי "אין פתרון קבע בטווח הנראה לעין אבל אני לא רוצה לשלוט בהם. אני רוצה לחזק את ההיפרדות הפוליטית שקיימת. אני לא רוצה להתיישב על כל גבעה ולספח שטחי C. אני לא רוצה מדינה דו- לאומית, אני רוצה לחזק את ההיפרדות לכיוון של אוטונומיה", הסביר.

על ההצעות לחיסול החמאס במבצע צוק איתן ולאחריו אמר יעלון, "עבורי ההישג הנדרש מול החמאס זה שהוא יקבל את הפסקת האש בתנאים שלנו ללא הישג. אבל יש כאלה שעושים בקבינט פוליטיקה ומוציאים סיסמאות כמו 'אני בעד לחסל את החמאס'. בעידן הפייסבוק מקבלים על זה הרבה לייקים. לך תסביר להם על המורכבות של לכבוש את עזה. כמה מיליארדים צריך להשקיע רק בלשקם את ההריסות וגיוס יחידות הביטחון לפעילות שוטפת''.

הוא מתח ביקורת על ממשלת נתניהו ואמר כי ''בעידן כזה נדרשת מנהיגות. כזו שמנווטת לא על פי לחצים או על פי שיח של דה-לגיטימציה של מי שחושב אחרת, אותו שיח שמגדיר את כל מי שמבקרים אותנו כעוינים או 'סמולנים'. גם אני 'סמולן' היום, ברשת.

''בזה יש סכנה ואני קושר את זה למנהיגות. בסוף זה מבחן מנהיגות שמגיע לראש שצריך להחליט איפה שמים קווים אדומים לזרמים קיצוניים שמרימים יד על שלטון החוק, שמלבים שיח של שנאה", כך יעלון.