אתמול מהומות, היום ההר סגור ליהודים

הר הבית נסגר הבוקר למבקרים יהודים ותיירים. זאת יממה לאחר ההתפרעויות האלימות של מוסלמים שהתנגשו עם כוחות הביטחון שבמקום.

שמעון כהן , כ"ה בסיון תשע"ז

שוב ההר סגור
שוב ההר סגור
צילום: מטה ארגוני המקדש

הר הבית נסגר הבוקר (ב') לכניסת יהודים למשך תשעה ימים, זאת בעקבות התפרעויות מוסלמים במקום אתמול.

במטה ארגוני המקדש מגנים את הסגירה וקוראים לרוקן את הר הבית ממתפרעים. "בשלושת שנות אהרונוביץ והמוראביטון האחרונים גייסה התנועה האיסלמית אלפי מוסלמים בהר הבית בעשרת ימי הרמדאן האחרונים. באלימות מאורגנת מנע ההמון המגוייס הזה כניסת יהודים למתחם הקדוש, כחלק ממאבק שיטתי להנציח את ההשתלטות האיסלמית על הר הבית", אומרים במטה.

במטה מוסיפים: "עם החלפת השר המפכ"ל ומפקדי המשטרה הוצאה התנועה האיסלמית אל מחוץ לחוק, פעילות המוראביטון נאסרה והמשטרה החליטה בשנה שעברה שלא לאפשר יותר את הסילוק האלים של היהודים מהר הבית בעשרת הימים הללו. אולם, לאחר יומיים של מאבק בפורעים, הורה הדרג המדיני על נסיגה וההר שוב נסגר ליהודים".

באשר להתרחשויות האחרונות, שעיקרן אתמול, אומרים במטה הארגונים: "השנה המשטרה נערכה שוב להחזיר את פתיחת ההר ליהודים, ואתמול עם כניסת היהודים הראשונים להר הבית החל המון מוסלמי להתפרע ולנסות לפגוע בהם. למקום חזרו צעקות ה'אללה אכבר' המאורגנות, וכך גם יידויי האבנים וכיסאות ברזל בשוטרים וכוחות הביטחון שחצצו בין הפורעים ליהודים ושנים מהשוטרים נפצעו. המשטרה טיפלה בהתפרעויות בהצלחה יחסית ואפשרה כניסת יהודים בכל שעות הפתיחה, במסלול הרגיל שהוסט מעט בצד הדרומי והורחק מקרבת מסגד אל אקצה".

המהומות אתמול בהר הביתטוען....

הבוקר גילו מתפללי הר הבית היהודים כי שער הכניסה של היהודים סגור ועל הסורגים הודבקו דפים בלתי רשמיים המודיעים שהר הבית סגור לכניסת יהודים ותיירים.

במטה ארגוני המקדש מדווחים כי "על פי הודעות בלתי רשמיות של המשטרה, הר הבית ימשיך להיות סגור ליהודים כל עוד המתפרעים המוסלמים יתגודדו על ההר. כלומר, עד סוף הרמאדאן ושלושת ימי עיד אל פיטר שלאחריו התלויים בראיית הירח וצפויים להסתיים ביום שלישי או רביעי בשבוע הבא".

ראשי המטה קוראים להסקת מסקנות ולקחים מאירועי האלימות האחרונים של המוסלמים בהר הבית. במקביל משבחים שם את העולים היהודים ש"גרמו לנגיסה נוספת בהסגרת המקום ומתכננים עלייה ציבורית גדולה ביום חמישי הבא".

"ההשתלטות האלימה של המוסלמים שוב מוכיחה את חשיבותה הגדולה של הנוכחות האזרחית בהר הבית. מסתבר שנוכחות כוחות הבטחון בלבד איננה דיה כדי לשמור על שלטון ישראל באתר הקדוש ביותר לעם ישראל. כאשר מספר פוקדי ההר היהודים יגדל ויתעצם במקום, הוא לא יופקר בקלות כזו לידי שודדיו המוסלמים", אומרים שם.

לטעמם מיד עם תחילת ההתפרעויות הייתה המשטרה צריכה להכריז עליהם כהתקהלות בלתי חוקית, ולרוקן את הר הבית כליל מהמתפרעים המוסלמים.

עוד מדווחים במטה ארגוני המקדש כי מתוכננת עלייה המונית להר הבית לאחר ימי הסגירה ליהודים, ביום חמישי בשבוע הבא. באותו יום יחול גם יום השנה הראשון לרציחתה של הלל יפה אריאל הי"ד על מיטתה בקרית ארבע. "הם אומרים פן נרבה, ובעזרת השם כנסת ישראל כן ירבה", אומרים במטה.