מספר שיא של פליטים בעולם

מספר האנשים שנאלצו לעזוב את בתיהם בעקבות מלחמות או מצב בטחוני רעוע עומד על 65.6 מיליון בני אדם, שיא של כל הזמנים.

ניסן צור , כ"ה בסיון תשע"ז

פליטים במקדוניה בדרכם צפונה
פליטים במקדוניה בדרכם צפונה
צילום: Stoyan Nenov, רויטרס

סוכנות הפליטים של האו"ם פירסמה נתונים חדשים המראים כי מספר בני האדם שנאלצו לעזוב את בתיהם ברחבי העולם עומד על שיא חדש של כל הזמנים – 65.6 מיליון בני אדם.

מדובר במספר האנשים שנאלצו לעזוב את בתיהם כתוצאה ממלחמות או מצב בטחוני רעוע ולהפוך לפליטים או מהגרים. על פי הדו"ח של סוכנות הפליטים של האו"ם מדובר ב 300 אלף בני אדם יותר מאשר בסוף שנת 2015.

הנציב העליון של האו"ם לפליטים, פיליפו גראנדי, אמר כי המספר ההולך וגדל של הפליטים ברחבי העולם הוא הוכחה לכישלון מתמשך של הקהילה הבינלאומית.

"נראה כי העולם לא מסוגל יותר לעשות שלום. לכן נראה סכסוכים ישנים שממשיכים להתקיים, סכסוכים חדשים מתפרצים, כאשר שניהם יוצרים תזוזה ועקירה מהבית. עקירה בכפייה היא סמל למלחמות שלעולם לא מסתיימות" אמר גראנדי.

הוא הוסיף כי לאור המספרים חסרי התקדים של הפליטים בעולם שפורסמו היום "הוא מקווה כי מדינות עשירות ישקלו לא רק לקבל פליטים לשטחן, אלא גם להשקיע בקידום השלום ושיקום מדינות שנהרסו", כדבריו.

"כיצד אני יכול לבקש ממדינות עניות ובעלות פחות משאבים באפריקה, המזרח התיכון ואסיה, לקבל מיליוני מהגרים לשטחן אם המדינות העשירות מסרבות לעשות זאת?" שאל גראנדי.

המספר הגבוה ביותר של עקורים מביתם נרשם בדרום סודן, שם נמלטו 340 אלף בני אדם מביתם אל אוגנדה הסמוכה בעקבות הסכסוך העקוב מדם המתרחש במדינה. מסוריה נמלטו בשנת 2016 על פי ההערכה כ 200 אלף בני אדם שעזבו את ביתם בעקבות מלחמת האזרחים והקרבות עם דעאש.