התקציב לא נוצל, הכסף הוחזר לאוצר

110 מיליון שקל מתקציבי מעונות שלא נוצלו הוחזרו למשרד האוצר במקום למימון משפחתונים - כך התברר בוועדה למעמד האשה.

חיים לב , כ"ה בסיון תשע"ז

ח"כ יעקב אשר
ח"כ יעקב אשר
Photo by Noam Revkin Fenton/Flash90

הוועדה לקידום מעמד האישה דנה היום (שני) במעקב אחר יישום בינוי מעונות היום.

במהלך הדיון הציגו נציגי משרד הרווחה כי בתוכנית הבינוי של השנים תשע"ד – תשע"ו הוקצו 910 מיליון שקלים לבינוי מוענות יום חדשים. עם זאת חלק מהתקציב לא נוצל בשל כך שהרשויות המקומיות לא השלימו את הליכי האישור לקבלת התקצוב.

ח"כ יעקב אשר (יהדות התורה) ביקש לברר לאן מופנית יתרת התקציב הלא מנוצל והאם ניתן לנייד את התקציב לבינוי מעונות בערים אחרות בהם קיים מחסור במוענות יום.

נציגת משרד האוצר השיבה כי מדובר ב-110 מיליון שקלים שלא נוצלו בתקציב וייתרת הכספים הוחזרה לקופה הכללית של משרד האוצר ללא ייעוד ספציפי.

ח"כ אשר מתח ביקורת על כך ותהה כיצד מצד אחד קיים חוסר גדול במעונות ובמשפחתונים המהווה חסם לאימהות רבות ליציאה לעבודה ומאידך ישנו תקציב ייעודי המיועד למטרה זו המוחזר לקופה הכללית של משרד האוצר.

"תקציב המשפחתונים לא עודכן מזה כ-5 שנים ועקב הגידול הטבעי יש צורך בהקמת מאות משפחתונים חדשים בעלות של כ-40 מיליון שקלים. אנו נלחמים מזה קרוב לשנתיים מול משרד האוצר לקבלת תוספת תקציבית לבניית משפחתונים בהתאם לצרכים והיום מתברר כי יש תקציב מיותר ובמקום לנצל אותו להקמת משפחתונים חדשים שביכולתם להשלים את הפער החסר במעונות ולתת מענה מהיר שכן זה לא מצריך בינוי כיתות ולא הקצאת קרקע, הכספים חוזרים לקופה הכללית של משרד האוצר", אמר ח"כ אשר.

בדבריו ביקש מיו"ר הוועדה לכלול בהחלטות הוועדה קריאה למשרד האוצר לייעד כספי בינוי מעונות יום לא מנוצלים לבניית מעונות במקומות בהם יש בהם צורך ועד לבינוי מעונות חדשים. "יש להפריש מידית מהתקציב הלא מנוצל כספים להקמת משפחתונים חדשים, כשהמשפחתונים מהווים פתרון מהיר שלא דורש בינוי ומשאבים גדולים ומסגרות אלו מבוקשות על ידי אימהות עובדות שרואות במשפחתונים מסגרת הולמת לשמירה על ילדיהם", הבהיר.