עקיבא, ריגשתנו

​​​​​​​מותה של המוזיקה היהודית המתחדשת, הבעיה של המוכרים בחנויות המוזיקה והנפילה של האמן החדש.

עוזיאל סבתו , כ"ה בסיון תשע"ז

'עולמות' - אלבום הבכורה של עקיבא
'עולמות' - אלבום הבכורה של עקיבא
צילום: רוזית כהן. יח"צ

שיר | שיבוא טוב | עקיבא

המוזיקה היהודית המתחדשת מתה.

טוב, האמת היא שהיא בשיא פריחתה, אבל המיתוג שלה ז"ל, או זצ"ל, או זצוקלל"ה. חי הוא לא.

כלומר – לא נמחק את כל הפיוטים, הניגונים החסידיים וקטעי החזנות הקלאסיים, אבל אפשר להוריד ממדפי אלבומי המוזיקה שבצרכניית המוזיקה השכונתית את השלט 'מוזיקה יהודית מתחדשת'. אותו שלט שתלו סיני תור ואודי דוידי, עדי רן ולהקות כמו 'רבע לשבע' לפני עשוריים והחל לנסח הרב שלמה קרליבך עשורים קודם לכן.

עם השנים חוזרים בתשובה רבים עלו על המדף לאלבומים בודדים (אהוד ומאיר בנאי, ארז לב ארי, רע מוכיח, ברי סחרוף, דוד ד'אור) וליצירה חדשה (הרזאלים, יוסף קרדונר, שולי רנד, אביתר בנאי).

קליפ | קרוסלה | עקיבא

ואז הופיע ישי ריבו וטרף את השלטים.

ופתאום צץ לו חנן בן ארי וגרם לכאב ראש חריף אצל מסדרי האלבומים בחנות.

כולם מצליחים, כולם דתיים, כולם מושמעים בגל"צ, כולם יונקים מהמקורות, כולם רוקיסטים, כולם חדים מוזיקלית וטקסטואלית, כולם לא מתביישים בכיפות שלהם ולכולם נמאס (ובעיקר לבן ארי) שקוראים להם זמרים 'דתיים' במקרה הטוב, ו'מתנחלים', 'מסיונרים' ו'רוצחי רבין' במקרה הרע וב'הארץ'.

לתוך הבועה החדשה של רוקיסטים דתיים שאינם שרים פסוקים אבל לא מפספסים את א-לוהים, שיש להם כישרון משמיים אבל רגליים על הקרקע, בועטות בעשייה וביצירה הישראלית הרווחת. אליהם מצטרף עקיבא.

שיר | לב של אבן | עקיבא

עקיבא תורג'מן הוא מחובשי הקסקט. מבחינתו ומבחינתנו – זמר ישראלי לכל דבר. מהכישרוניים שבהם.

הוא מגיע ממשפחה בת 12 נפשות בדימונה (ביניהן הזמרת רוחמה בן יוסף) אל העיר תל-אביב. אוהב לסלסל אבל בעדינות ובחן (בכל זאת, צריכים להגיע לפלייליסט מתישהו) הטקסטים נעים בין רמזים לתפילות לחיי היום-יום, להוציא ניגון חסידי לחלוטין בעיבוד המתאים את הלחן להווייה הפס-קולית-ישראלית, וגם עליו מודה תורג'מן כי התלבט לא מעט אם להוציאו.

ליריקה משובחת, לחנים מורכבים, קול מלאכי, נגנים מהשורה הראשונה (דודו טסה, עמית יצחק, חיליק פרנק, יגל הרוש ונוספים) ועיבודים מהודקים, מדויקים ומדהימים.

ההאזנה לאלבום רק נוסקת ונוסקת בין קטע לקטע. מעלים באוזן וכמעט ולא מתרגלים. הנפילה היחידה של עקיבא היא דווקא לשונית - שגיאות לשוניות ותחביריות שמציקות לי בין השירים (מהמורה שגם קודמים לו נכשלו בה, ישי ריבו למשל).

אחרי שזרקו את השלט 'מוזיקה יהודית מתחדשת', יכולים סדרני השלטים לקחת את האלבום החדש של עקיבא ולמקם אותו במרכז המדף הראשון שמאחורי השלט – 'מוזיקה ישראלית איכותית'. וליד אפשר להוסיף בטוש שחור – 'דבש'.