ברק שוב נגד שקד: "סחיטה באיומים"

שר הביטחון לשעבר טוען כי השיח שמנהלת שרת המשפטים מול נשיאת העליון אינו ראוי. "לבחור בין לאומיות גאה ללאומנות אפלה".

חזקי ברוך , כ"ה בסיון תשע"ז

אהוד ברק
אהוד ברק
צילום: פלאש 90

שר הביטחון לשעבר, אהוד ברק נשא הערב (שני) דברים בכנס תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל שהתקיים ברמת אפעל.

הוא התייחס ברק לנושא הסכסוך הישראלי פלסטיני וקרא לאימוץ תכנית ביטחון תחילה של תנועת מפקדים למען ביטחון ישראל.

"אני לא רואה משימה חשובה ודחופה יותר מאשר הצבת טריז מול המדרון החלקלק הזה והחזרתה של ישראל לפסים וחתירה לפתרון שתי המדינות והפתרון האזורי שמונח על השולחן וישראל מתחמקת מלהיכנס אליו".

"ישראל יכולה כבר עכשיו לאמץ את תכנית בטחון תחילה שאינה תלויה בקיומו או קיומו של פרטנר פלסטיני, כדי לשמור על האפשרות למועד שתהיה בשלות בצד השני. תכנית ביטחון תחילה הייתה יכולה וצריכה גם היום, להיות מיושמת מיידית", טען ברק.

הוא אמר עוד כי "הבחירה האמיתית היא בין לאומיות גאה לבין לאומנות אפלה. לאומנות גאה מכירה בייחודיות ובמורשת והשליחות שלנו. אבל את התביעה היא מפנה אל עצמה. אנחנו צריכים להיות יותר טובים אנחנו צריכים להיות יותר צודקים וסולידריים ולהיות דוגמה לעצמנו ואח"כ לאחרים".

"הלאומיות הגאה מפנה את האנרגיות פנימה. לעומת זאת, הלאומנות האפלה, בהיעדר חזון חיובי ובהיעדר ביטחון עצמי קונה את זהותה והכרתה ואת ייחודה, דרך ההתייחסות לאחר. דרך זיהוי אויבים וחיות טרף מבחוץ ובוגדים ומשתפי פעולה מבפנים. והם אלה שנותנים ללאומנות את תחושת השייכות. ואנחנו צריכים להיאבק נגד כך בכל הכוח", הוסיף ברק.

הוא התייחס גם לויכוחים בנוגע לזהות נשיא בית המשפט העליון הבא ואמר כי "השיח בין שרת המשפטים איילת שקד לנשיאת בית המשפט העליון מרים נאור אינו שיח של הפרדת רשויות אלא של סחיטה באיומים".

לטענתו, "משאירים לשיקולו של בית המשפט את ההחלטה האם הוא מוכן להטות את שיפוטו כדי למנוע את התרחשות האיום שמעל ראשו".

ברק התייחס גם לתוכניות הפוליטיות שלו וטען, "אני בשלב הזה לא מצטרף לפעילות פוליטית באחת המפלגות". ברק המשיך ואמר, בפוליטיקה יש 2 כללים: הראשון שאין כללים והשני - תזמון זה הכל".