רוצים מעשים, לא חיבוקים

ההזדהות של חברי הכנסת והשרים עם מאבקו של הישוב בית אל מחממת לב, אך כעת הציפייה היא לפעולה, כי חלון הזמנים קצר. דעה.

שלמה פיוטרקובסקי , כ"ח בסיון תשע"ז

מאבק בחלון זמן. בית אל
מאבק בחלון זמן. בית אל
צילום: יונתן סינדל. פלאש 90

1. בעוד מעט יותר מחמישה שבועות תצא הכנסת לפגרה. כן, רק לא מזמן שבה המליאה לפעילות סדירה וכבר פגרה נוספת בפתח.

בימים כתיקונם השאלה אם כרגע מושב או פגרה היא שאלה שמעניינת את הח"כים, יועציהם, עובדי הכנסת והכתבים הפרלמנטריים. עבור הציבור הרחב אין כל משמעות לשאלה האם ביום שני מתכנסים הח"כים במליאה או לא, והאם ביום רביעי עולות לדיון הצעות חוק פרטיות.

מתי העסק מתחיל להסתבך? כאשר מסיבה כזאת או אחרת ישנו צורך להפעיל לחץ על הממשלה ועל מי שעומד בראשה. אז למועדי הכינוס והפגרה של הכנסת ישנה משמעות קריטית. כאשר הכנסת מכונסת - יש מנוף לחצים אדיר. כאשר הכנסת בפגרה - המנוף נחלש כמעט לחלוטין.

2. מצעד חברי הכנסת והשרים שהגיעו למאהל המחאה של תושבי בית אל מול משרד ראש הממשלה מאז הוקם ביום ראשון הוא מרשים כמעט בכל קנה מידה. כולם הגיעו, חלקם גם נישנשו כמה ביייגלך, שחררו הצהרות תמיכה חמות במאבק, וחלקם אף הבטיח לעשות וללחוץ על ראש הממשלה.

אלא שהבטחות לא חסרות. כזכור, כל המאבק החל בגלל הבטחה שהובטחה פעמיים, פעם אחת לפני חמש שנים ופעם אחת לפני קצת פחות משנתיים ועד היום לא קוימה, ההבטחה לבניית 300 יחידות הדיור בבית אל.

בהערת אגב כדאי לציין שלהבטחות הללו, שניתנו פומבית מטעמו של ראש הממשלה נתניהו, היו שושבינים. שושבין ההבטחה הראשונה היה השר גלעד ארדן והשושבין של ההבטחה השניה היה השר דהיום זאב אלקין (יחד עם מזכיר הממשלה דאז והיועמ"ש כיום, ד"ר אביחי מנדלבליט). מאחר ששניהם היו מעורבים בהבטחות, מצופה מהם להיות מעורבים אישית גם בלחץ לממשן. עד כאן הערת האגב.

מילים חמות זה דבר נחמד, הבטחות זה כיף לשמוע, אבל הציפייה מחברי הכנסת מהימין היא לעשות, ולעשות זה בעיקר דבר אחד - להפעיל לחץ אפקטיבי על ראש הממשלה לקיום הבטחתו.

3. זה נראה כאילו מדובר על מאבק של ישוב אחד. למעשה זהו מאבקה של ההתיישבות העירונית ביהודה ושומרון. 300 יחידות הדיור בבית אל הן חלק קטן מצבר של 9,000 יחידות דיור שממתינות "על המדף" ונדרשות כאוויר לנשימה לצורך התפתחות ההתיישבות העירונית ביו"ש.

על מנת לשחרר את הפקק הזה חייבים לפרוץ את הסכר. כל הניסיונות שנעשו בחודשים האחרונים לא צלחו. המאבק שמובילים היום תושבי בית אל נועד לפרוץ את הסכר הזה.

4. נחזור להתחלה. בז' באב, יומיים לפני תשעה באב, תצא הכנסת לפגרת הקיץ. ברגע שהיא תצא לפגרה יהיה קשה מאוד לחברי הקואליציה להפעיל לחץ ממשי על ראש הממשלה למלא את התחייבותו. נתניהו יקבל אז כמעט שלושה חודשים של פגרה ושקט, עד תחילת חודש מרחשוון, שבהם יהיה מאוד קשה להניע אותו לפעולה.

במהלך הפגרה הזו עשויים להתרחש אירועים בעייתיים מאוד עבור ההתיישבות, בעיקר בזירה המדינית, ומי שמכיר את הדיווחים בנושא יודע עד כמה הזירה המדינית חמה בעיצומם של הימים הללו.

שעון הזמן הולך ואוזל. אם האגף הימני של קואליציית נתניהו לא יתעשת ולא יתחיל לפעול פעולה ממשית מהר מאוד, כל המאבק יכנס לתרדמת קיץ וחלון ההזדמנויות הקצר יוחמץ.