ראש אמ"ן: הטרור כאן כדי להישאר

"חיזבאללה מקים תעשייה צבאית על אדמת לבנון עם ידע איראני", אמר האלוף הרצי הלוי בכנס הרצליה. "האיום של דאעש ירוסן, הוא לא יעלם".

קובי פינקלר , כ"ח בסיון תשע"ז

הלוי בכנס הרצליה
הלוי בכנס הרצליה
צילום: עדי כהן צדק

ראש אגף המודיעין בצה"ל, האלוף הרצי הלוי, נאם בכנס הרצליה והתייחס לאיומים הביטחוניים על ישראל.

"הטרור כאן כדי להישאר", הערך הלוי. ''דאעש איבד טריטוריה ומתכווץ, אבל במקום חליפות איסלאמית נראה חליפות וירטואלית. יש קשר ברור בין הלחץ על מוסול וא-ראקה לבין גל הטרור באירופה".

לדבריו הסבירות למלחמה יזומה נגד ישראל היא נמוכה. ''תהליכי בניין כוח, בעיקר בעזה ובלבנון, מעבירים עוצמה צבאית לידיים לא אחראיות. האויבים שלנו שמבקשים להרתיע את ישראל, עלולים להביא על עצמם בבניין הכוח את המלחמה הבאה".

כיום, אמר הלוי, מלחמות מתחילות ומסתיימות אחרת. ''אלה מלחמות בארגונים, הן לא מתחילות בהחלטה אלא בהידרדרות בין הארגונים. הן לא מסתיימות בהכרעה חד צדדית של צנחנים בכותל".

ראש אגף המודיעין אמר כי איראן, משטר אסד וחיזבאללה מהווים את האיום המרכזי על האזור, ''עם הקרנות לעולם וסיכון ראשי למדינת ישראל. איראן בעייתית לא רק בגלל הגרעין. היא נמצאת בעיראק, סוריה ותימן", אמר האלוף.

צה''ל חשף כי רשת התצפיות של חיזבאללה פועלת במסווה ארגון "ירוק ללא גבולות". הלוי אמר כי "רואים בצורה ברורה את חיזבאללה בונה תעשייה צבאית עם ידע איראני, מייצר אמצעי לחימה ומעביר אותם לדרום לבנון. רואים את חיזבאללה מגיע לטווח של פגיעה באבן מהגבול שלנו בחסות של ארגון ירוק".

לדבריו גם פיגועי הטרור באירופה יימשכו, ובשער ברנדנבורג בברלין עוד יקרינו כמה פעמים דגל של מדינה שחוותה פיגוע.

האלוף הלוי סיפר כי איראן פועלת בשנה האחרונה להקים תשתיות לייצור עצמי של נשק מדויק גם בתימן וגם בעיראק. ''הסכם הגרעין אוסר על איראן ליצור נשק מסוים, אבל היא מייצרת נשק אחר.20 מדינות מאויימות מפריסה של טילי זילזל איראניים.

''ראינו אותה משגרת טילים מטווח בינוני. אני חושב שדאעש ספג מכות קשות מעלה. אני שואל את עצמי, אם איראן כל כך מעורבת בסוריה - למה הם לא פגעו בו משם? אם זו הצגה, לא בטוח שהיא הייתה כל כך מוצלחת ועדיין היא מטרידה".

ראש אמ''ן סיפר כי מאז מבצע צוק איתן, ישראל הכניסה לרצועת עזה למעלה משבעה מיליון טון של חומרי בנייה. ''כמה מזה הגיע לטובת האזרחים בעזה? האם הילדים בעזה מקבלים מערכת חינוך טובה יותר? התשובה היא על פי רוב - לא". לכן, הוא הדגיש: "זו באמת דילמה, לישראל יש אינטרס שלא יהיה משבר בעזה".

האלוף הוסיף: "דילמת החשמל משקפת את זה היטב. מצד אחד, מסכות החמצן בבתי החולים מחוברות לחשמל, אבל גם מכונות החפירה במנהרות חמאס מחוברות לאותו חשמל. אנחנו צריכים לתת לחמאס לבחור. אנחנו לא יכולים לאפשר לחמאס בצורה כל כך קלה לבנות צבא שלם''.