''נערי הגבעות - נערים לדור יתום''

שופטי בג"ץ דחו עתירה של נערים שהורחקו בצו מנהלי מאזור יהודה ושומרון. ארגון חוננו: "זכויות יהודים אינן מעניינות את בג"ץ".

רעות הדר , כ"ח בסיון תשע"ז

השופטת אסתר חיות
השופטת אסתר חיות
צילום: Flash90

בג''ץ דחה היום (ה') עתירה שהגישו מספר נערים אשר מורחקים משטחי יהודה ושומרון בצו מנהלי החתום בידי אלוף פיקוד מרכז רוני נומה.

בדיון שהתקיים בתחילת השבוע בעתירה שהוגשה באמצעות עו"ד מנשה יאדו ועו"ד חיים בלייכר מארגון חוננו, טענו הנערים כי יש לבטל את צווי ההגבלה ולהתיר להם להיכנס לשטחי איו"ש וזאת ממספר נימוקים.

עורכי הדין טענו כי במישור העקרוני ישנה פגיעה בלתי ראויה בזכות הגישה של העותרים לערכאות בכך שצווי איסור הכניסה אינם כפופים לביקורת שיפוטית ערעורית אלא לביקורת מנהלית בלבד באמצעות הגשת בג"ץ.

עוד טענו העותרים כי כשמדובר ב''נוער הגבעות" אין מדובר בבעיה ביטחונית אלא בסוגיה חברתית, אשר ראוי כי המדינה תתמודד עם התופעה באמצעות גורמי חינוך, רווחה וסעד ולא בדרך של הוצאת צווי אלוף תוך הזנחת האפיקים האחרים.

מנגד טענה המדינה כי דין העתירות להידחות בין השאר מהסיבה שהימצאותם של הנערים באזור יהודה ושומרון עלולה לסכן את ביטחון האזור.

שופטי בית המשפט העליון חיות, דנצינגר ומינץ שמעו את טענות הצדדים. לאחר מכן ניהלו השופטים דיון במעמד צד אחד, כאשר רק אנשי שירות הביטחון הכללי שהו בחדר עם השופטים.

כאמור היום פרסמו השופטים את החלטתם בה קיבלו את עמדת המדינה ושירות הביטחון הכללי, דחו את העתירה והשאירו את צווי ההגבלה המנהליים על כנם.

עו"ד מנשה יאדו אמר בתגובה להחלטת בג''ץ, "נערי הגבעות הם נערים לדור יתום, לא רבנים לא ראשי ישיבות לא ראשי מועצות שלא לדבר על משרדי ממשלה, לא התמודדו עם נוער הגבעות בשנים האחרונות, היום גם הבג"ץ דחה בעיקרה את העתירה ושב והותיר את הבלעדיות על הטיפול בבני הנוער לצבא למשטרה ולשרות הביטחון הכללי", מסר.

בארגון חוננו תקפו את החלטת בג"ץ ואמרו כי "זכויות נערים יהודים אינן מעניינות את בג"ץ, שם הוא אינו בוחן האם נפגעו זכויות, האם יש כלי שפגיעתו פחותה ועוד מכלול של מבחנים וזכויות ששמורות רק לאויבי ישראל ורודפיו. צר לנו שמעוז 'הדמוקרטיה האחרון' מאפשר לשירות הביטחון, והכל תחת הקוד 'חומרים חסויים', לפגוע בזכויות נערים יהודים בצורה כה קשה", הוסיפו בארגון.

"לצערנו בית המשפט הלך שבי אחרי הצגת חומרים סודיים, שהוצגו בדיון במעמד אנשי השב"כ בלבד, הרחק מאור השמש, בחדר סגור, ללא שניתנת לנערים ולעורכי דינם זכות התגובה וזכות העיון. לא ניתן לדעת אלו עלילות ואלו חומרים אשר הינם פרי דמיונם של השב"כ הוצגו שם. אנו סבורים שבהליך דמוקרטי והוגן החלטת בג"ץ הייתה אחרת", הוסיפו בארגון.