"התחייבויות צריך לקיים כאן ועכשיו"

ראש מועצת בית אל וראשי מועצת יש"ע כינסו מסיבת עיתונאים בתגובה להבטחתו של ראש הממשלה לנתניהו לשווק בספטמבר את 300 יחידות הדיור

אלירן אהרון , א' בתמוז תשע"ז

מסיבת העיתונאים. הבוקר
מסיבת העיתונאים. הבוקר
צילום: אלירן אהרון

"התחייבויות צריך לקיים כאן ועכשיו"

ראש מועצת בית אל, שי אלון, וראשי מועצת יש"ע כינסו הבוקר מסיבת עיתונאים מול לשכת ראש הממשלה בירושלים על רקע הבטחתו של נתניהו לקיים את הבטחתו לישוב בית אל רק בחודש ספטמבר.

"אנחנו קוראים לראש הממשלה, התחייבויות צריך לקיים כאן ועכשיו. תושבי בית אל כמהים לראות את הטרקטורים", אמר יו"ר מועצת יש"ע אבי רואה, "היישוב בית אל מייחל לבניה אחרי 10 שנים שלא הייתה בו בניה אלא רק הריסות"

רואה תקף את העובדה שיתר השיווקים ביהודה ושומרון מוקפאים עד סוף 2017, "לפי ראש הממשלה לא יהיו שיווקים נוספים מעבר למה שאושר, על כך אנחנו רוצים להביע מחאה חריפה, לא יתכן שהכל ימדד בסקאלת המספרים- כמה שווקו וכמה דירות אושרו, לא יתכן שבשנת ה 50 להתיישבות עדיין ננוהל לפי גחמה של מישהו בארצות הברית או באירופה או לפי מה שיחליט השכן שלנו אבו מאזן. אני מקווה שנושא מכסות הבניה תרד מסדר היום כפי שרעיון הגושים ירד מסדר היום וכמו שרעיונות נוראים אחרים הוסרו מסדר היום".

יוזם המחאה, ראש המועצה המקומית בית אל שי אלון, אמר במסיבת העיתונאים, "הובלנו בשבועות האחרונים מאבק צודק, כאשר לא בנו ביישוב בית אל מזה 10 שנים ונוסף לזה 2 הבטחות שניתנה לנו לבנות 300 יחידות דיור".

"בשבוע האחרון אירחנו באוהל המחאה חברי כנסת ושרים מכל מפלגות ישראל, כולם קראו לראש הממשלה לעמוד בהתחייבויותיו, אני מאמין שראש הממשלה רוצה לקיים את שהתחייב והגיע הזמן שהיא תמומש. המאבק עובר היום מאוהל המחאה לזירת הכנסת, באמצעות חוק שיקבע שהחלטות שלטוניות צריך לכבד ולא משנה מה ההחלטה. אני קורא לראש הממשלה לאשר שיווק דירות בכל ארצנו. בית אל נמצאת כאן כדי לוודא שההתחייבות השלטונית תקוים", הוסיף אלון.

אלי שבירו, ראש עיריית אריאל, דרש מראש הממשלה להפסיק את שיטת האישורים הנוכחית, "אני רוצה לחזק את ידי ראש הממשלה. אני יודע שראש הממשלה מעוניין לבנות ביהודה ושומרון. יחד עם זאת התחייבויות צריך לקיים וכמה שיותר מהר. שיטת השיווקים הנוכחית פוגעת בנו. בהזדמנות זו אבקש לייעץ לראש הממשלה כי כל תכנית שמקבלת תוקף תקבל אוטומטית אישור לשיווק, כך לא נצטרך להיכנס לסאגת הקפאה כל פעם מחדש ובדרך זו נוכל לשווק ולבנות בכל מדינת ישראל".

נזכיר כי ביום חמישי האחרון נפגש ראש הממשלה בנימין נתניהו עם ראש המועצה המקומית בית אל, והודיע לו שבחודש ספטמבר הקרוב יוצאו לשיווק 300 יחידות הדיור שאותן הבטיח נתניהו לבנות לפני כחמש שנים.

נתניהו ביקש מראש המועצה שי אלון להפסיק את המחאה נגדו במאהל שהקימו התושבים מול משרד ראש הממשלה. אלון הבהיר לנתניהו ''אני אשקול ואחזיר לך תשובה''.

הרב זלמן ברוך מלמד, מבכירי רבני הציונות הדתית וראש ישיבת בית אל, סירב לקבל את הבטחתו הנוספת של ראש הממשלה נתניהו לפיה 300 יחידות הדיור בבית אל ישווקו בחודש ספטמבר.

"אני לא מקבל את ההבטחה הזו ולא מאמין לה. זו והבטחה על הקרח. אנחנו לא נסכים להפסקת המאבק וכי יש להמשיך אותו עד אשר יחתום ראש הממשלה על השיווק עכשיו כפי שהבטיח לי באמצעות שליחיו כבר לפני חמש שנים", אמר הרב לערוץ 7, "לא מקובלות עלינו הבטחות נוספות. לתת עוד הבטחה - זה לא קיום ההבטחה".

הרב מלמד העריך כי בחודש ספטמבר יחלו האמריקנים במפגשים מדיניים עם הערבים וראש הממשלה נתניהו שוב יעצור את שיווק הדירות בשל "צורך מדיני". "שבענו מהבטחות", הדגיש הרב. ''על ראש הממשלה לחתום היום כדי לממש את ההבטחה שנתן לישוב לפני חמש שנים".