השר בנט לערוץ 7:
"רעיון מסוכן, הם לא יעצרו בכביש 6"

שר החינוך נפתלי בנט מבטיח להיאבק בתכניתו של השר ליברמן ליישב פליטים פלסטינים ביו"ש: "יהפוך את גוש דן לגיהנום. ניאבק בכך וננצח".

שמעון כהן , א' בתמוז תשע"ז

נפתלי בנט
נפתלי בנט
צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

השר נפתלי בנט ממשיך להטיח ביקורת על תכניותיו והצהרותיו של שר הביטחון, אביגדור ליברמן, ובראיון ליומן ערוץ 7 הוא מצהיר כי לא יאפשר את חזרתו ולו של פליט פלסטיני אחד לשטחי יהודה ושומרון כפי שמבקש השר ליברמן.

"הרעיון לייבא מיליוני צאצאי פליטים מסוריה לבנון וירדן הוא רעיון מסוכן מאוד שיציף את ישראל בפליטים פלסטיניים. לקח לציונות 140 שנה להביא לרוב דמוגרפי בין הירדן לים ובאבחת החלטה שגויה של הקמת מדינה פלסטינית נהרוס את זה", אומר בנט.

לדבריו "הפתרון לצאצאי הפליטים – ואני מדגיש, אלו צאצאי הפליטים ומזמן לא הפליטים עצמם - הוא ליישב אותם במקומות מגוריהם. מי שחי בלבנון צריך להיות אזרח לבנוני, מי שחי בסוריה שיהיה אזרח סורי. האפרטהייד הערבי לא מקובל עליי. שם צריך ליישב אותם".

באשר להתנגדות הממשלים הערביים לקבל את תכניתו אומר בנט כי אמנם זו המציאות אך "אנחנו לא צריכים לשחק את המשחק שלהם. אסור שאדם שיושב בממשלת ישראל יתבטא בצורה שכזו, ולכן אנחנו נוביל את הקו נגד מהלך כזה. הקו שלי מאוד ברור – אף פליט לא עובר את הירדן".

"אני קובע שכמו שהובלנו את הממשלה ב'צוק איתן' נגד עמדות כל השרים, כמו שהצלחנו להוביל להפסקת שחרור מחבלים, כך גם כאן העמדה שלנו תנצח ותגבר. לא אתן לכך שאפילו צאצא אחד של פליט יחצה את הירדן לתוך יהודה ושומרון".


מי שיכניס מיליוני פליטים מסוריה ירדן ולבנון לקלקיליה וטול כרם יהפוך את גוש דן לגיהנום ויצור אסון דמוגרפי איום ונורא. לא ניתן לזה יד
מוסיף בנט ומפנה שאלה לתומכי רעיון שיכונם של הפליטים ביו"ש – האם הם יעצרו בכביש 6? "הם לא ירצו לחזור ליפו וחיפה?" ובאשר ליכולת הישראלית לבלום מגמה שכזו מזכיר בנט את הגבול ברצועת עזה שאינו עוצר טילים. "מי שיכניס מיליוני פליטים מסוריה ירדן ולבנון לקלקיליה וטול כרם יהפוך את גוש דן לגיהנום ויצור אסון דמוגרפי איום ונורא. לא ניתן לזה יד".

באשר לשר ליברמן נשאל בנט אם הוא אינו מכיר את הנתונים ואין לצידו את המומחים שיתריעו ממציאות ממנה מזהיר בנט עצמו. "צריך לשאול את ליברמן. אני לא דוברו. אני מכבד את כל חבריי בממשלה אבל מעת לעת מתגלות מחלוקות ואנחנו עומדים על שלנו. גם הרעיון להפוך את קלקיליה למטרופולין פלסטיני ליד כוכב יאיר וכפר סבא זה רעיון שעלה וגם לו לא ניתן לו יד. עם שמונת המנדטים שלנו אנחנו צריכים להפעיל את כל העוצמה שלנו למנוע את השגיאה הזו".

ואולי זו השעה להתחרט על המאמצים שעשה בנט עצמו להכנסת ליברמן לממשלה? "האלטרנטיבה שעמדה מולי היא כניסת בוז'י וציפי, וצדקנו כשהעדפנו את ליברמן. עם זאת אנחנו צריכים לעמוד על העמדות הנכונות. הנושא הזה הוא ליבת המחלוקת בין תומכי המדינה הפלסטינית לבין תומכי האוטונומיה. זה מה שמבדיל בינינו לבין שר הביטחון וראש הממשלה.

''מדינה פלסטינית תוכל לפתוח את שעריה למיליוני פליטים מהעולם, כי רע להם בסוריה ולבנון וטוב ביהודה ושומרון אבל איך תיראה הנסיעה בכביש 6 או בכביש 60 כשמיליוני פליטים יציפו את יהודה ושומרון? זה ייראה רע ואנחנו נעצור את זה".

על מאבק ההתיישבות מאבקו של ראש מועצת בית אל התובע את בניית יחידות הדיור ביישובו אומר בנט: "חד משמעית הוא צודק. אני מפעיל לחץ כבד על ראש הממשלה תחת האמירה הפשוטה – הבטחת תקיים. עברו חמש שנים מאז ההבטחה. זה בלתי מתקבל על הדעת. ללא קשר לפוליטיקה, נתת את המילה שלך, פשוט תקיים ותבנה את יחידות הדיור הללו. למה לא?".

ואולי יש סיכום עם טראמפ שינסה בחצי שנת הקפאה לקדם מהלך מדיני ולאחר תקופה זו תחל בנייה משמעותית ביו"ש? בנט לא מקבל את הגישה ואומר: "הקו הזה שבו בכל פעם שאנחנו נושאים ונותנים אנחנו צריכים לתת ויתורים כמו בניית עיר פלסטינית ענקית על כביש 6 בשטחי C זו שגיאה. כל פעם מגיע נשיא חדש. כבר שמונה שנים אומרים שיש כאן עניין טקטי, אבל בשם הטקטיקה הזו פוגעים בהתיישבות ביהודה ושומרון".

עוד מוסיף השר בנט ו"קורא לראשי המועצות להפעיל את אותו לחץ. אני מציע שראשי המועצות יפעילו שכל ישר בהתנהלות שלהם ויפעלו בצורה שתביא לקידום הבנייה ביו"ש ולא חלילה לתת גב לבלימת הבניה. לפעמים הם לא פועלים בצורה מושכלת, והם מבינים על מה אני מדבר", רומז בנט ומוסיף: "צריך לפעול בצורה עוצמתית כדי לקדם דברים, וכשבאים ראשי מועצות ואומרים שהכול בסדר מאוד קשה להילחם".