עכשיו תורנו

לאחר שכחלון קיבל את רפורמת 3 דירות, בנט את חוק ההסדרה ונתניהו את התאגיד, הגיע זמנם של החרדים. הם לא צריכים להתנצל. דעה

חיים לב , ב' בתמוז תשע"ז

עכשיו תורם. דרעי, גפני וליצמן
עכשיו תורם. דרעי, גפני וליצמן
צילום: Yonatan Sindel/Flash90

"החרדים ניצחו"; "ראש הממשלה התקפל לסיעות החרדיות"; "נתניהו הכריע לטובת החרדים" - אלו הכותרות שהכתיבו אתמול את מהדורות החדשות.

כך ניסו להצית מחדש את מדורת השבט בה יש טובים ורעים, מנצחים ומפסידים, סוחטים ונסחטים וכמו בכל סיפור טוב המוגש לנו, בסופו של יום אנחנו נדרשים ליטול צד.

אז זהו שלא. זה לא המקרה. קודם כל מילה על מהותם של דברים. ההתנגדות להכרה בדרישות הרפורמים סביב הכותל המערבי או ההתנגדות להכרה בגיורים שעלולים להיות שלא כהלכה היא נחלת חלקים נרחבים מאד בציבור הישראלי הרואים בכותל המערבי ובסטטוס קוו בעניין הגיור קו אדום. די להקשיב ליו"ר וועדת הפנים ח"כ אמסלם שאינו נמנה על שורות ש"ס או יהדות התורה כדי להבין שההתנגדות הזו מובנית בכל לב יהודי-מסורתי בישראל.

גם בהיבט הפוליטי אין מדובר בניצחון הטובים על הרעים. ראש הממשלה נתניהו התנהל בסך הכל בהגינות כלפי שותפיו הקואליציוניים ומימש את הבטחתו הכתובה לפיה הסטטוס קוו בעניין דת ומדינה לא ייפגע. אם מישהו היה צריך להיעלב מכותרות יום האתמול הוא ראש הממשלה המוצג בתודעת לבלרי ישראל כמי שאינו מקיים הבטחותיו, ואופס, הפעם הוא קיים.

הסיעות החרדיות נושכות שפתיים מזה זמן רב. הן רואות כיצד שר האוצר משה כחלון מערבל את המערכת הפוליטית כדי להעביר תקציב מדינה רווי דרישות פוליטיות ובכללן רפורמת המיסוי על מחזיקי 3 דירות השנויה במחלוקת; הן רואות כיצד הבית היהודי מצליחה לכופף את ראש הממשלה נתניהו שוב ושוב לצרכיהן ומעבירה את חוק ההסדרה – חוק שלא היה צולח שלש קריאות בשום ממשלה אחרת או מקבלת הבטחות מימוש לבניה בבית אל על רקע כינונו של הדיאלוג המדיני המחודש.

הסיעות החרדיות רואות כיצד חברי ליכוד מקדמים הצעות חוק ברוח הימין האידיאולוגי בוועדת השרים לחקיקה ובמליאת הכנסת; כיצד ראש הממשלה מעביר מעל לראשה של המערכת הפוליטית את רפורמת התאגיד ומאשר מינויים לא ברורים במשרד התקשורת, והן נדרשות שוב ושוב להרים ידם כשותפים נאמנים ולהוריד את הראש למרות הביקורת הפנימית הקשה כלפי כל הצעדים הללו.

כעת הגיע זמנם של הנציגים החרדים. נכון, לצערם יש להם רשימת מכולת לא קטנה. שמירה על הסטטוס קוו בענין השבת במרחב הציבורי, שמירה על מערך הגיור ברוח ההלכה ושמירה על קדושת הכותל המערבי ברוח מסורת ישראל סבא. אבל הם ממש לא צריכים להתנצל על כך.