הבית היהודי משיב לאיחוד הלאומי

מנכ"ל הבית היהודי מגיב למכתבם של השר אריאל וח"כ סמוטריץ' וקורא להם, "להיות הגונים ולהשתתף בפריימריס לקביעת הרשימה".

עדו בן פורת , ב' בתמוז תשע"ז

הבית היהודי
הבית היהודי
צילום: מרים אלסטר, פלאש 90

מנכ"ל הבית היהודי, ניר אורבך, שיגר הבוקר (שני) מכתב תגובה למפלגת האיחוד הלאומי, בעקבות המכתב שנשלח אתמול מהאיחוד הלאומי לבית היהודי.

"אחדות המחנה היא ערך משמעותי מאד ובעלת חשיבות רבה. אין כיום מקום לשתי מפלגות שונות הפועלות כסיעה אחת", כתב אורבך במכתבו.

לדבריו, "מפלגת האיחוד הלאומי- תקומה הוקמה על ידי פורשי המפד"ל וכעת הזמן לחזור הביתה. ב'סרט הריצה בשני ראשים' כפי שמופיע במכתבכם, היינו לפני ש'משהו חדש התחיל' בציונות הדתית לפני כארבע שנים".

"אנו קוראים לחברינו מהאיחוד הלאומי, כפי שעשינו בעבר, להיות הגונים ולהשתתף בפריימריס לקביעת הרשימה. פעילי הבית היהודי כבר קבעו, לאחר הבחירות האחרונות, כי שיטת השריונים אינה עולה בקנה אחד עם התהליכים הדמוקרטיים שעוברת המפלגה בשנים האחרונות והם צומצמו מאד על ידי מרכז המפלגה", טען אורבך.

אורבך תקף את השימוש שנעשה במכתב בפרשנותו של יוסי ורטר ב'הארץ', "אנו המומים מהשימוש המכוער שנעשה במכתבכם בדברי הפרשנות של כתב 'הארץ', יוסי ורטר והצגתם כציטוט דברים של יו"ר הבית היהודי, השר נפתלי בנט. שיטה זו אינה מתאימה למפלגה ערכית המתיימרת להשפיע על הציבוריות הישראלית".

"לגופו של ענין, הבית היהודי הינה מפלגת ימין ומחויבת לתורת ישראל, עם ישראל וארץ ישראל במובן הרחב שאליו יכולים להתחבר רובו הגדול והמרכזי של הציבור במדינה. אחדות אמיתית נעשית בחיבור אמיתי ובהקשבה להלכי הרוח בציבור", חתם אורבך את מכתבו.

אתמול שיגרו כאמור ראשי מפלגת האיחוד הלאומי מכתב לבנט, בדרישה לפעול לאיחוד בין שתי המפלגות. באיחוד הלאומי הזהירו מפני כוונתו של השר בנט ''להיפטר מהסמן הימני'' של מפלגת הבית היהודי בכדי לזכות בקולות ממרכז המפה, וטוענים כי מדובר בטעות קשה ברמה הערכית וגם בפן האלקטוראלי.

על המכתב חתמו יו"ר האיחוד הלאומי השר אורי אריאל, ח"כ בצלאל סמוטריץ', מזכ"ל המפלגה אופיר סופר וחברי הנהלת המפלגה.

"אנו פונים אליך שוב בעניין קידום האחדות בין מפלגות הבית היהודי והאיחוד הלאומי וזאת לאחר שלצערנו, למרות פניותינו החוזרות ונשנות לקידום האחדות וההסכם שנחתם לפני הבחירות האחרונות, עד כה לא קבלנו כל התייחסות עניינית לפניות אלו", נכתב.

בנוסף התייחסו באיחוד הלאומי לציטוטים של בנט שיוחסו אליו בכלי התקשורת, לפיהם הוא לא מעוניין כלל באחדות בין הבית היהודי לאיחוד הלאומי.

במפלגת האיחוד הלאומי הזכירו ליו''ר הבית היהודי, כי כאשר רצו בבחירות לכנסת בשתי מפלגות נפרדות, כל אחת מהמפלגות קיבלה מספר מנדטים נמוך, ארבעה לאיחוד הלאומי ושלושה לבית היהודי.

בהתייחסות לאמירתו של בנט, לפיה הוא דורש ממפלגת האיחוד הלאומי להתמודד בפריימריז של הבית היהודי, טוענים חברי האיחוד הלאומי שהם לא שמעו זאת ממנו ישירות. "לאחרונה שמענו אמירות שלך שאתה בעד האחדות, אך אתה מציע לאורי אריאל ובצלאל סמוטריץ' להתמודד בתוך הפריימריז של הבית היהודי.

''אמירה זו שעליה שמענו לראשונה בתקשורת מוצגת הינה חד צדדית כלפינו, אמירה זו היא הצעת סרק ומעלה ספק לגבי כנות כוונותיך ולגבי המשך האחדות ביננו", כתבו ראשי האיחוד הלאומי.

לבסוף אמרו: "נפתלי, אנו פונים אליך שוב מתוך אחריות למחנה הלאומי והציונות הדתית ומפצירים בך לשבת לדיון ענייני ולמצוא את הדרך להמשך השותפות של המפלגות שהניבה עד היום הישגים רבים למען הערכים בהם אנו מאמינים''.

מזכ"ל האיחוד הלאומי, אופיר סופר אמר בתגובה "מצער לראות שבנט בורח מהתמודדות עם השאלות האמיתיות לגבי דרכה של המפלגה וההשלכות ההרסניות לציונות הדתית והמחנה הלאומי כתוצאה מהמהלכים שלו לשינוי אופיה של המפלגה וזניחת הסמן הימני שלה".

"אנו לא נוותר על הסיכוי לאחדות אמיתית ומכבדת בין האיחוד הלאומי לבית היהודי ומשוכנעים שהשכל הישר יגבר ונוכל לרוץ יחד גם בבחירות הבאות", הוסיף סופר.