ניצחון בעליון להגבלת ההגירה של טראמפ

בית המשפט אישר את מרבית ההגבלות שהטיל טראמפ על כניסה משש מדינות מוסלמיות.

גיא כהן , ב' בתמוז תשע"ז

טראמפ
טראמפ
צילום: רויטרס

ניצחון לדונלד טראמפ: בית המשפט העליון של ארה"ב אישר את מרבית ההגבלות שהטיל הנשיא על כניסה לארה"ב משש מדינות מוסלמיות. ההחלטה תיכנס לתוקפה בתוך 72 שעות ותישאר בתוקף למשך 90 יום.

בית המשפט ידון בנושא מחדש בסתיו, אז ישמע את הטיעונים בעד ונגד הסמכות החוקתית של הנשיא בנושא, ביתר העמקה.

"החלטת בית המשפט העליון מהיום היא ניצחון ברור עבור הביטחון הלאומי שלנו", הודיע הנשיא. "...כנשיא, איני יכול לאפשר לאנשים שרוצים להזיק לנו להיכנס למדינתנו. אני רוצה אנשים שמסוגלים לאהוב את ארה"ב ואת כל אזרחיה, ואשר יעבדו קשה ויהיו יצרניים. האחריות הראשונית שלי כמפקד הראשי של הכוחות המזויינים היא שמירה על בטחון העם האמריקני. הפסיקה של היום מאפשרת לי להשתמש בכלי חשוב בכדי להגן על המולדת של עמנו".

בית המשפט קבע כי במקרים מסוימים, אנשים משש המדינות יוכלו להיכנס לארה"ב. מדובר במי שיש להם קשר כלשהו לאנשים או מוסדות אמריקניים: אנשים שיש להם קרובי משפחה קרובים בארה"ב, בסטודנטים שהתקבלו לאוניברסיטה או בעובדים שהתקבלו לעבודה בארה"ב.

ואולם, כל זמן שמדובר באנשים שאין להם קשר כלשהו לארה"ב, "המאזן נוטה לטובת הצורך המחייב של הממשלה לדאוג לביטחון המדינה", פסקו השופטים.

בית המשפט הבהיר כי אזרחי מדינות אחרות לא יוכלו לעקוף את החסימה בכך שייכנסו בכוונה תחילה לקשר עם אזרח או מוסד אמריקני.

בתי משפט נמוכים יותר פסקו כי טראמפ חרג מסמכותו החוקתית כשקיבל החלטה על הגבלת הגירה משש הארצות המוסלמיות: אירן, לוב, סומליה, סודן, סוריה ותימן. הוא הסביר כי מדובר במדינות בהן קיימת תשתית טרור עניפה, וכי מהגרים מארצות אלה, כולל פליטים, מהווים סיכון בלתי סביר לאזרחי ארה"ב.