יודעים להפתיע את האויב ולהכות בו

ראש השב"כ נדב ארגמן: מאז תחילת 2016 ועד היום, הצלחנו לאתר מבעוד מועד למעלה מ-2000 מפגעים בודדים פוטנציאלים.

יוני קמפינסקי , ג' בתמוז תשע"ז

נדב ארגמן
נדב ארגמן
צילום: חן גלילי

ראש השב"כ: "יודעים להפתיע את האויב ולהכות בו"

ראש השב"כ נדב ארגמן נאם הבוקר (שלישי) בכנס הסייבר באוניברסיטת תל אביב, וסיפק על המאבק בטרור נגד ישראל שמתרחש בזירת הסייבר.

"כפי שבעולם הממשי אין אנו מסתפקים בהגנה פאסיבית, אלא רודפים את אנשי הטרור במקומותיהם – כך גם בזירת הסייבר. אנו לומדים את דפוסי הפעולה של היריב, ויודעים להכות בו בהפתעה במגוון דרכים ושיטות", סיפר ארגמן.

לדבריו האקרים ברחבי העולם הפועלים לפגוע בישראל, חווים מעת לעת תקלות בלתי צפויות. "בשנה האחרונה מתמודד השב"כ יחד עם שותפיו בקהילת המודיעין וההגנה בסייבר, מול מגוון אתגרים בתחום זה: מאיומים מעצמתיים, דרך איומים מצד ארגוני טרור, ועד להאקרים יחידים שפעלו מטעם עצמם.

''לצורך סיכול איומים אלה, מימשנו עשרות פעולות ומבצעים מתוחכמים ומוצלחים. ועדיין, לאור מאפייניו המתעתעים של הסייבר, ראוי שנישאר צנועים וזהירים לגבי יכולתנו לקבל תמונה הרמטית על הנעשה במרחב זה".

ארגמן הדגיש כי בסייבר, "שילוביות" היא שם המשחק. ''אנו פועלים כנגד יריבינו באמצעות 'קואליציית סייבר' הכוללת שיתופי פעולה עם צה"ל, המוסד, רשות הסייבר, משרד הביטחון ועוד. שב"כ מקיים קשרי עבודה עם עמיתים מארגוני ביון בעולם, ונכון לסייע בידע ובניסיון שנצברו מול איומי הטרור שמולם מתמודדות כיום מדינות המערב".

הוא סיפר כי "באמצעות מודיעין איכותי שהתקבל במערך הסייבר שלנו, כבר סוכלו פיגועים רבים. ההצלחה לאתר מפגע בודד מהווה אתגר עצום. למרות המורכבות הזאת, שב"כ יחד עם שותפיו, הצליח באמצעות התאמות טכנולוגיות, מודיעיניות ומבצעיות, מאז תחילת 2016 ועד היום, לאתר מבעוד מועד למעלה מ-2000 מפגעים בודדים פוטנציאלים.

''השיפורים הטכנולוגיים פורצי הדרך, יחד עם היכרות שטח ועבודה מבצעית, תרמו רבות להורדת רף הטרור ולהתמודדות מוצלחת של מדינת ישראל מול איום פיגועי הבודדים".

ארגמן חשף כי השב"כ נמצא כעת בעיצומה של מהפכה אירגונית, ובליבה - איגוד כלל תחומי הטכנולוגיה והסייבר לכדי זרוע אחת. ''התוצאה היא אגרוף טכנולוגי חזק ומרוכז. עוצמת האגרוף הזה נובעת משילוב בין דיסיפלינות: תחומי הסייבר על כל גווניו, בצד תחומי הטכנולוגיה הקלאסית, שמתפתחים עם הארגון מיום היווסדו. מערך הסייבר והטכנולוגיה של שב"כ הוא סטארט-אפ בלתי פוסק".

"אנו מצליחים לבצע כל זאת רק בזכות ההון האנושי שלנו. כבר כעת, למעלה מרבע מעובדי הארגון הינם טכנולוגיים: האקרים, מתכנתים, מומחי הגנת סייבר, מהנדסי אלקטרוניקה ועוד. אנחנו שואפים לקלוט את ההאקרים הטובים ביותר, כחלק מההתמודדות עם אתגרי הסייבר אל מול מכלול היריבים, בדגש על מדינות ומעצמות".