לבדואים לא נוח בכלובים של האירופאים

בוועדת חוץ וביטחון נערך דיון על השתוללות הבנייה הבלתי חוקית הפלסטינית במרחב אדומים ובסמוך לכביש 1. "טרור בנייה, פשוטו כמשמעו".

חזקי ברוך , ג' בתמוז תשע"ז

בנייה בלתי חוקית
בנייה בלתי חוקית
צילום: פורום עוטף ירושלים

ועדת משנה חוץ וביטחון דנה הבוקר (שלישי) בנושא הבנייה הבלתי חוקית הערבית בשטחי ביו״ש ובמרחב אדומים ועל כביש מספר 1 בפרט.

נציגי פורום עוטף ירושלים הציגו בפני הנוכחים סרטון על ''המערב הפרוע'' בשטח, בעקבות הבנייה הבלתי חוקית.

יו"ר הוועדה ח''כ אבי דיכטר (הליכוד) אמר בדיון, ''העובדה שלסוגיית הבנייה הבלתי חוקית של הפלסטינים, תוחבים את הידיים גופים בינלאומיים בעיקר מהאיחוד האירופי, לא מכשירה בשום פנים ואופן את הבנייה הבלתי חוקית. בשטח הריבוני שבו יושבת מדינת ישראל הגורם המחליט הוא מדינת ישראל", הדגיש.

ח"כ מוטי יוגב (הבית היהודי) אמר בדיון כי ״הבניה הבלתי חוקית הפלסטינית-בדואית, היא טרור בניה, פשוטו כמשמעו. כל רעיונות ההסדרה שהוצעו, נדחו על ידי הרשות הפלסטינית שמאיימת על החפצים בהסדרה. בתים בלתי חוקיים הניבנים באופן בלתי חוקי, בשטחי היישובים, בצמידות לכבישים ראשיים או בשטחי אש, בחסות הרשות הפלשתינית ובמימון מדינות זרות, דינם להיהרס.

''אני קורא לכלל הגורמים, בהם משרד המשפטים, משרד החוץ והמנהל האזרחי לקיים את חוקי מדינת ישראל בדיוק כפי שעמדו על קיום החוק בסוגיית עמונה, מגרון ובשכונת האולפנה בבית אל", הזכיר יוגב.

בועז עדו מפורום עוטף ירושלים, סיפר: ״זיהינו את ההתפתחות המבהילה של הבנייה הבלתי חוקית ולכן נרתמנו ואנו מנסים להיות עיניים נוספות למנהל האזרחי. יש פה סיפור אמיתי של השתלטות על כביש מספר 1 במימון האיחוד האירופי והרשות הפלסטינית.

''המדינה זיהתה את הבעיה, בנתה 70 מגרשים במטרה לשכן אותם שם וצריך לקבע את הבדואים שם. אני נמצא בשטח ויש לי חברים טובים בדואים הם רוצים לעבור, לא נוח להם בכלובי המתכת האלה אבל בגלל איומים, הם נאלצים להישאר שם", סיפר עדו.