לא פראיירית: סירבה לתת פרס לפייסבוק

העיתונאית ליטל שמש סירבה להעניק שי לבכיר בפייסבוק נוכח התעלמות הרשת מההסתה המשתוללת נגד יהודים. "לא הייתי מסוגלת".

עוזי ברוך, לונדון , ד' בתמוז תשע"ז

ליטל שמש
ליטל שמש
צילום: עופר עמרם

לא פראיירית: סירבה לתת פרס לפייסבוק

העיתונאית הישראלית ליטל שמש סירבה להעניק שי לבכיר בהנהלת ''פייסבוק'' נוכח התעלמות ההנהלה מההסתה המשתוללת נגד יהודים ברשת החברתית.

שמש נמצאת בלונדון עם משלחת של ארגון "גשר" ומשרד התפוצות, ונפגשה עם סיימון מילנר, ראש מחלקת המדיניות של ''פייסבוק'' ואחראי על מדיניות הרשת החברתית בבריטניה, המזרח התיכון, אפריקה וטורקיה.

שמש, המשמשת בין היתר ככתבת של ערוץ 20 ומגישה ב״ישראל היום", שאלה את מילנר מדוע ''פייסבוק'' מתעלמת מההסתה נגד יהודים שמובילה פעמים רבות לפיגועי טרור ולרצח חפים מפשע.

מילנר התחמק מלהשיב תשובה ברורה והנוכחים התבקשו שלא לצטט את הדברים שנאמרו בתוך החדר מטעם החברה.

כאמור, שמש סירבה להעניק לו מתנה מטעם חברי המשלחת. היא אמרה לערוץ 7 כי למילנר ''יש חלק לא קטן בהסתה לרצח יהודים, אני פשוט לא הייתי מסוגלת''.

עו״ד ניצנה דרשן לייטנר
צילום: מרים צחי

בחודש שעבר דחה בית המשפט בארצות הברית את התביעה שהגיש ארגון "שורת הדין" בסך מיליארד דולר נגד פייסבוק בגין אי מניעת הסתה לרצח ישראלים.

בארגון הודיעו כי בכוונתם לערער על ההחלטה ויוסיפו להיאבק כנגד ההסתה הפרועה בפייסבוק שמובילה להרג ישראלים חפים מפשע.

מהכרעת הדין עולה כי בית המשפט קיבל את טענת פייסבוק, הנסמכת על החוק האמריקאי לפיו פייסבוק כמו גם יתר הרשתות החברתיות, הינה פלטפורמה בלבד ומתוקף כך מוענק לה חסינות, והאחריות לתכנים המופצים בה היא של יוצרי התכנים בלבד.

יו"ר "שורת הדין" עו"ד ניצנה דרשן לייטנר ציינה כי "למרות האכזבה מן ההחלטה, העובדה כי בית המשפט לא סיפק נימוק לגבי טענתנו המרכזית, לפיה על פייסבוק שלא לספק שירותים לגורמים המסיתים לטרור ולאלימות קיצונית כפי שממשלות וארגונים עסקיים נוהגים, מחזקת את רצוננו לערער לבית המשפט העליון בארצות הברית ולקיים דיון רחב יותר אודות אחריותה של פייסבוק במקרים בהם מעורבים חיי אדם".

התביעה, אשר הוגשה ביולי 2016 בשם אזרחים אמריקנים שנפגעו בפעולות טרור בארץ נדרשה פייסבוק לפעול להסרת תכנים מסיתים נגד ישראלים כשם שעשתה לאחר הפיגועים בפאריס שבעקבותיהם דרשה ממשלת צרפת את התערבות פייסבוק והביאה למבצע להסרת כ-15 אלף פוסטים המזוהים עם ארגון דעאש.

לאחר המבצע, הצטרפה ישראל לבקשות הממשלתיות להסרת תכנים מסיתים בפייסבוק ומתחקיר שביצע ''שורת הדין'' עלה כי פייסבוק לא מסירה תכנים המכילים הסתה נגד ישראל בעוד שתכנים כנגד פלסטינים או מוסלמים באותו הנוסח הוסרו תוך זמן קצר.