בשבע מהדורה דיגיטלית

עניין אישי והפעם עם יהורם גאון

בן 77. אב לשניים. תושב רמת השרון. זמר, שחקן וכותב הספר הטרי 'עוד אני פוסע – סיפור חיי'

רבקי גולדפינגר , ו' בתמוז תשע"ז

יהורם גאון
יהורם גאון
צילום: שלומי יוסף

התחלה / לפני 77 שנים. נולד וגדל בשכונת בית הכרם שבירושלים. בן הזקונים למשה ושרה גאון ואח ליגאל, כלילה ובני ז"ל.

אבא / משה דוד גאון ז"ל. היסטוריון, משורר ועיתונאי הלדינו. נפטר בפתאומיות בגיל 69, כשיהורם היה חייל בן 19. "כל התנהלותי, כל גישתי אל מסורת ישראל, עם ישראל, ארץ ישראל ואדמת הקודש - הכול בא ממנו".

חינוך למסורת / "בתשעה באב היינו יושבים על הרצפה במרפסת ואבא היה קורא את מגילת איכה. אחרי זה קרא את מגילת האש של ביאליק. בלי לשים לב גם ישבנו שבעה, גם קראנו את מגילת איכה וגם קראנו את הספרות העברית המודרנית של אז. מין צירוף של מסורת שמוטבעת בתוך הנשמה ושל ציונות וארץ ישראל. כך חונכתי".

בנועם / "במשך שנה שלמה אבא היה קם כל בוקר, מעיר אותי ויחד היינו מתפללים ומניחים תפילין. לאחר שנה, בבוקר יום הולדתי ה‑14, הוא לא העיר אותי והסביר: 'יהורם, הראיתי לך את הדרך. מעכשיו אתה לעצמך, תרצה תשים, לא תרצה לא תשים'. זה היה אבי. בלי כפייה אלא עם הרבה נועם ומסירות. מאז המשכתי להניח".

עברית תקנית / "לפני שהייתי מדבר עם אבא הייתי עושה חזרות עם עצמי, רק שלא יתקן שגיאות בעברית".

אמא / שרה לבית חכים ז"ל. "הייתה כל העת בצלו של אבא. אמא התאלמנה בשנות ה‑40 לחייה ולא נישאה בשנית. ראתה כמשימת חייה לגרום לכך שילדיה יהיו ישרים, מוסריים ולמדנים".

תלמד / "אמא הייתה יושבת לנו על הווריד כדי שנלמד, אנגלית והיסטוריה ומתמטיקה, משננת איתי פעם ועוד פעם". הלכה לעולמה בגיל 94.

צבא / בנעוריו למד בתיכון בית הכרם. את שירותו הצבאי עשה גאון בלהקת הנח"ל. הוריו לא התלהבו מבחירתו להיות שחקן וזמר. "זה נחשב בעיניהם למשהו קליל ולא רציני. רצו שאהיה מהנדס או פרופסור באוניברסיטה".

מגמת מזרחנות / כתלמיד המגמה למד מכיתה ט' את השפה הערבית על בורייה ואת ההיסטוריה של האסלאם. "זה היה מסלול ברור לאקדמיה, ורק אני הלכתי לשחק".

מתעקש / "רציתי לשחק ורציתי לשיר. זה היה גדול ממני. נועדתי לזה. התעקשתי ללכת ללהקה, ולשמחתי שפר עליי גורלי".

המכתב מאבא / במופעו הראשון נכחו הוריו וסבתו. "למחרת בבוקר אבי השאיר לי מכתב ביקורת על ההופעה. הוא הניח אותו על הכר ויצא לעבודה. נסעתי לצבא עם המכתב, ובעודי קורא שעליי להקפיד לעמוד זקוף ולשמור על קולי הודיעו לי לתדהמתי על מותו. מאז שמרתי על המכתב מאבי, שכל כך יקר לליבי".

גאים / "אבא לא זכה לראות את העשייה שלי. זה מתסכל מאוד. לעומתו אמי ראתה אותי מופיע על הבמות השונות. בסופו של דבר, היא הייתה אפילו גאה בעשייה שלי".

התרנגולים / לאחר שחרורו הוקמה להקת 'התרנגולים', שבה היה חבר יחד עם שייקה לוי וישראל פוליאקוב. במקביל החל לשחק בתיאטרון הקאמרי. בהמשך הקים יחד עם חבריו את שלישיית גשר הירקון.

יש יותר כבוד / ב-1966 נסע גאון ללמוד משחק בארצות הברית, ושב ארצה כדי לקחת חלק במחזמר 'קזבלן'. המחזה זכה להצלחה ושני שירים מתוכו, "כל הכבוד" ו"יש מקום", נכנסו לפנתיאון הלאומי.

הנחת / בגיל 37 נישא, אך הנישואים לא צלחו ולאחר כמה שנים התגרש. מנישואיו אלו יש לגאון שני ילדים: בנו הבכור משה בן ה‑39 הקרוי על שם הסב, והבת הילה בת ה‑36.

סרטים / הוציא לאורך השנים עשרות רבות של אלבומים ובהם מאות שירים מוכרים ואהובים. אף זכה בפרס ישראל לזמר עברי. בנוסף לכך שיחק בכמה סרטים ישראליים, וביניהם 'קזבלן', 'מבצע יונתן' ועוד.

טלוויזיה / כיכב בסדרה הפופולרית 'קרובים קרובים', הנחה את תוכנית הילדים 'גאון של אבא', שימש כמנטור בתוכנית 'בית ספר למוסיקה', בימים אלו משתתף בסדרה הקומית 'סברי מרנן' ועוד.

גאון ברדיו / במשך יותר משני עשורים הגיש את 'גאון ברדיו' בימי שישי בצהריים ברשת ב' של קול ישראל. בתוכניתו נגע באירועים אקטואליים. "בתוכנית הזאת ובשעה הזאת יש עוצמה שלא תשווה לכל תוכניות הטלוויזיה יחד".

גוש קטיף / בתוכניתו השמיע לא פעם אמירות אוהדות כלפי ציבור המתנחלים. "משפחת הרב יוסף ושוש אלנקוה מגוש קטיף הם ידידי נפש שלי. הייתי מגיע אליהם הרבה לגוש. את אחת מהתוכניות שידרתי משם. כשראיתי את הגירוש נשבר לי הלב. מה שאנשים האלה עברו, קשה להבין".

לתאגיד / "קיבלתי הצעה להמשיך שם עם תוכניתי, אך עדיין מתלבט בגלל ההשקעה הרבה הנדרשת".

חבר מועצה / שימש חבר מועצת העיר ירושלים ומחזיק תיק התרבות במשך שתי קדנציות. "יש לי דירה בשכונת אבו טור בירושלים. אולי עוד אשוב לגור בירושלים".

ארץ צבי / לפני שלוש שנים הקליט גאון גרסה מחודשת לשיר 'ארץ צבי', בתוספת בית חדש שנכתב על ידי תלמה אליגון לזכרו של רועי קליין הי"ד. "מדהים אותי איך גבורה משתלבת בגבורה גם אחרי כל כך הרבה שנים".

לתפארת מדינת ישראל / ביום העצמאות האחרון התכבד להשיא משואה בטקס הדלקת המשואות. בכתיבת נוסח הנאום הסתייע בחברו הקרוב דודו אלהרר. "רציתי נשמה יתרה במילים".

שירת חיי / רואה בהדלקה רגע שיא בחייו. "כזמר, ברגע שאני מסיים שיר אני מחכה למחיאות כפיים, זה מובנה. עמדתי שם מול עם ישראל ושרתי את השיר של חיי. היו מחיאות כפיים שנשמעו כאילו השמיים הולכים ליפול. רציתי למצות את הרגע הזה עד תומו. ואם החייל החביב לא היה נוגע בי הייתי ממשיך לעמוד ככה גם עוד קצת".

סיפור חיי / לאחרונה יצא לאור ספרו הביוגרפי 'עוד אני פוסע, סיפור חיי', בהוצאת ידיעות ספרים. "כן, בגילי כבר אפשר להתחיל לעשות סיכומים".

הספר / "בשנים האחרונות התחלתי לכתוב סיפורים קצרים מחיי. הסיפורים החלו להצטבר ולהצטבר, עד שפנה אליי שי פלד בבקשה לכתוב את סיפור חיי. ברגע שזה התחיל להיכתב זה זרם". במשך שלוש שנים נמשכה מלאכת הכתיבה, וגאון נרגש ביותר עם הוצאתו של הספר לאור.

תובנה / "תוך כדי כתיבת הספר התבררו לי כמה אמיתות על חיי, כמו למשל מקומו המרכזי של אבי בחיי. את אבי הכרתי מעט מאוד, רק 19 שנים, ואפילו שכך, הוא היה הדמות המשמעותית ביותר והדומיננטית ביותר שיש בספר וכמובן בחיי".

אם זה לא היה המסלול / "כל כך נכונה הדרך שבחרתי, שאני לא חושב שהייתי רוצה להיות משהו אחר. למה לי לחשוב על דברים אחרים בשעה שהדרך הזאת הרעיפה עליי את כל הטוב שבעולם?".

הכיסא הריק / "מאז מותו של אבא, ניצב בבית שלנו בבית הכרם בראש השולחן הכיסא הריק שלו. לאורך השנים כשהיינו באים הכיסא הריק הבהיר לנו הבהר היטב את החלל הגדול שבו אנו שרויים בלעדיו".

ירושלמי בנשמה / עד גיל 19 גר בירושלים, אך למרות דימויו הציבורי כירושלמי שורשי, הוא תושב רמת השרון. "לא משנה איפה אני - ירושלים בתוך ליבי תמיד. היא חלק מהותי ממני, משהו מובנה בנשמה. אני יכול להיות בקטמנדו אבל ירושלים תישאר בקרבי".

במגרש הביתי:

בוקר טוב / משכים קום בשעה חמש בבוקר ויוצא להליכה ספורטיבית של שעה. "אין לי סדר יום קבוע. הכול בהתאם לתוכניות". בימים אלו עסוק באינטנסיביות "מהבוקר עד הליל" בצילומי הסדרה 'סברי מרנן'.

דיסק ברכב / עמל על הוצאת הדיסק 'תפילת האדם' ובו שירי קודש. עובדיה חממה כתב את המילים והלחן. "זה מעסיק אותי מאוד. עשרה שירים שכולם חממה, ואני גאה כי מדובר באחד הדברים הנפלאים ביותר ששרתי".

השבת שלי / "המתנה שנתן העם היהודי לעולם כולו. מדובר בחוק הסוציאלי הראשון שהעם היהודי נתן לאנושות".

מפחיד / "כשמדובר בארץ ישראל אני לא מפחד. יש לי אמונה גדולה בצור ישראל, יש לי אמונה שהארץ הזאת היא שלנו לנצח נצחים ושבאנו לכאן הפעם כדי לא לצאת ממנה לעולם. כך שאין צורך לפחד".

דמות מופת / אחיו בני ז"ל שהלך לעולמו לפני תשע שנים. "יש לי כל כך הרבה דמויות מופת, אבל אני חושב שבחייו בני היה החבר הכי טוב שלי. לא יודע אם מדובר בדמות מופת, אבל מדובר במישהו שהשפעתו על חיי הייתה גדולה מאין כמוה".

rivki@besheva.co.il