בתגובה לטרור - צ'כיה מחמשת את אזרחיה

הפרלמנט הצ'כי העביר הצעת חוק שתגן על אזרחי צ'כיה שישתמשו בנשק האישי שלהם על מנת למנוע מתקפת טרור, ותמנע את העמדתם לדין.

ניסן צור , ה' בתמוז תשע"ז

פראג. ארכיון
פראג. ארכיון
צילום: פלאש 90

לאחר שהאיחוד האירופי העביר סדרת חוקים המקשה על מכירת נשק לאזרחים ומגבילה את אחזקתם של כלי נשק מסויימים על ידי אזרחים, החליט הבית התחתון של הפרלמנט הצ'כי לאשר הצעת חוק שתגן על אזרחי צ'כיה שעושים שימוש בנשק האישי שלהם על מנת למנוע מתקפת טרור במדינה.

לטענת הנציבות האירופית, מניעת מכירת נשק או אחזקתו על ידי אזרחים תקשה על טרוריסטים להשיג כלי נשק ותסייע להפחית את כמות הפיגועים. אלא שממשלת צ'כיה הודיעה כי היא מתנגדת לחוק, והחליטה הלעביר הצעת חוק נפרדת שמגנה על כל אזרח מקומי שישתמש בנשק האישי שלו "במקרים של סכנה לביטחון הלאומי".

כמו כן, תעוגן בחוק הצ'כי הזכות להשתמש בנשק האישי במקרים כאלו, על מנת להגן על האזרחים מפני העמדה אפשרית לדין.

"אנו לא רוצים לפרוק מנשק את האזרחים שלנו בזמן שהמצב הביטחוני באירופה הולך ומחריף. תראו לי פיגוע אחד באירופה שנעשה על ידי שימוש בנשק שהוחזק על פי החוק", אמר שר הפנים הצ'כי מילאן חובנץ לעיתונאים בפראג.

הוא הסביר כי ההגנה בחוק על אזרחים שישתמשו בכלי הנשק שלהם במקרים שיזהו כסכנה לביטחון הלאומי של צ'כיה, נועדה לאפשר להם לירות במחבלים פוטנציאליים ללא חשש מהעמדה לדין מאוחר יותר.

הצעת החוק עברה ברוב גדול, והיא תועבר כעת לבית התחתון של הפרלמנט הצ'כי שצפוי גם הוא לאשר אותה ברוב עצום.

עם זאת, יש מי שטוען כי חוקי האיחוד האירופי האוסרים על מכירת ואחזקת כלי נשק מסויימים על ידי אזרחי האיחוד תגבר בסופו של דבר על החוק הצ'כי במבחן המשפטי. "לעגן את זה בחוקה זו שטות, מאחר והחוק לא ייכנס לתוקף כי הנחיות האיחוד האירופי גוברות עליו" אמר יאן פארסקי, סגן ראש עיריית חובאנץ בצ'כיה.

נשיא צ'כיה, מילוש זמאן, אמר כי הוא תומך בהגנה על זכותם של אזרחי צ'כיה להשתמש בנשק האישי שלהם במצבי סכנה של פיגוע טרור.

"בעבר דיברתי נגד אחזקה של כלי נשק רבים בידי אזרחים. אחרי מתקפות הטרור האחרונות, אני כבר לא חושב כך", אמר זמאן בראיון לתקשורת הצ'כית.