אוטובוס האמנות

ה- ArtBus בעיצובו של האמן הבריטי צ'רלס אייברי מהווה את תחילתו של מסע דמיוני ואמנותי שנפתח באוטובוס האמנות ונמשך במוזיאון.

קובי פינקלר , ז' בתמוז תשע"ז

אוטובוס האומנות
אוטובוס האומנות
צילום: יחצ

לרגל פתיחת חופשת הקיץ יושק השבוע, אוטובוס האמנות הראשון בישראל.

ה- ArtBus בעיצובו של האמן הבריטי צ'רלס אייברי, הינו ביוזמת מוזיאון פתח תקוה לאמנות והוא מהווה את תחילתו של מסע דמיוני ואמנותי שנפתח באוטובוס האמנות ונמשך במוזיאון פתח-תקוה לאמנות, בפעילות אמנותית וחווייתית המיועדת להורים וילדים כאחד.

אוטובוס האמנות נולד כמיזם שמטרתו לקרב בין הורים וילדים, ולאפשר למשפחות לבלות זמן איכות, תוך חשיפה לתערוכות מרתקות והנאה מפעילות חווייתית מגוונת.

הפעילות תכלול מסלול הרפתקאות בתערוכות המוצגות במוזיאון, המצאת משחקים, יצירת דגל משפחתי וסדנאות אמנות מיוחדות. היוזמה לפרויקט החלה במטרה לייצר חוויה משפחתית וקהילתית משותפת, על רקע מחקרים בארץ ובעולם המצביעים על מיעוט הזמן שהורים מבלים עם ילדיהם. מטרה נוספת, היא להנגיש את האמנות לכל אחד במרחב הציבורי ולאפשר לציבור הרחב ליהנות מאמנות שמגיעה לכולם.

האוטובוס יפעל החל מ- 5/7/2017 כמיצג אמנות קבוע של המוזיאון וייתן שירותי הסעה ייחודיים לפעילות האמנותית – "המרוץ למוזיאון" ממוקדי איסוף מרכזיים בשכונות ברחבי העיר פתח-תקוה למוזיאון פתח-תקוה לאמנות ובחזרה- במחיר סמלי של 5 ש"ח. בהמשך, תורחב הפעילות לאיסוף משכונות בכל רחבי הארץ למוזיאון פתח תקוה.

לטובת הפרויקט, ובהזמנה מיוחדת של מוזיאון פתח תקוה לאמנות יצר האמן צ'רלס אייברי אוטובוס אמנות מיוחד, שהמעטפת שלו מהווה יצירת אמנות ניידת להסעת משפחות למוזיאון.

העיצוב הייחודי של האוטובוס נשען על עבודתו של אייברי, "אונומטופיאה", ומושתת על דגם גיאומטרי של נקודות בצבע כחול אולטרה-מרין ומראות על רקע לבן, שיעטוף ויכסה את האוטובוס כולו כמראה מנצנצת בתנועה.

הדגם הוא המשך ישיר של רישומים ואובייקטים של אייברי, שמספקים לצופים רמזים לצייד דמיוני המשוטט בעולם מיתולוגי – עולם של חלומות, אינטואיציה ודמיון ששואב השראה מחיי היום יום לצד אלמנטים מהביוגרפיה האישית של האמן, שבו נשזרות התייחסויות לתולדות האמנות ולסיפורים מיתולוגיים.

לצורך הפרויקט, אייברי יצר סיפור המשך לעבודותיו הקודמות - בו הצייד מתחיל את מסעו באי הדמיוני, ממשיך אותו על האוטובוס הילדים ומשפחותיהם ומסיים את המסע במוזיאון פתח תקוה לאמנות.

דרורית גור-אריה, המנהלת והאוצרת של מוזיאון פתח-תקוה לאמנות אמרה כי "יוזמת ה- ArtBus בניצוחו של האמן הבריטי צ'רלס אייברי מביאה איתה רוח רעננה לעיר, ולנוף האמנות בישראל. אני מאמינה כי הפעילות הייחודית שמחברת דרך מסע מופלא בין ההורים לילדים תעורר הדים ותביא קהלים חדשים למוזיאון".

ראש עיריית פתח-תקוה, איציק ברוורמן אמר בנושא כי "אנו שמחים להביא לעיר ולמדינת ישראל את אחד מהפרויקטים האמנותיים המסקרנים שהגיעו לכאן שמחבר את הילדים וההורים לפעילות משמעותית, ערכית וחינוכית במוזיאון פתח-תקוה לאמנות, מהמובילים בארץ. בנוסף, זו הזדמנות עבורנו לארח בעיר את אחד מהאמנים הבריטים המובילים בתחומם ולהכניס למרחב הציבורי את האמנות היצירתית והמרתקת שלו."

מאז שנפתח מחדש בשנת 2004, הפך מוזיאון פתח תקוה לאמנות, למוסד מוביל ומשפיע בשדה האמנות הישראלית ולמוקד משיכה לשוחרי אמנות מישראל ומרחבי העולם.