הכל אני יכול בחופש הגדול

אם נצליח להבין שהמפתח לעבור את הקיץ בשלום הוא קודם כל אהבה – והרבה אהבה, כל הפתרונות יהיו אפקטיביים.

הרב דוד פיין , ח' בתמוז תשע"ז

הרב דוד פיין
הרב דוד פיין
צילום: גיא טייב

האשליה, קווים לדמותה: יש כאלו הסוברים כי הנוער הדתי עולה באיכותו בעשרות מונים על מקביליו החילונים, כך שתרבות הפנאי לנוער הדתי בחופשת הקיץ מסתכמת במשחקי חברה מעשירים.

לעומתם, יש הסוברים כי בני הנוער חובשי הכיפה נגועים בבעיות הנוער במידה זניחה ביחס לבני גילם במגזר החילוני, כך, שסמים ואלכוהול קיימים בקרב הקומץ בקומזיצים שנעשים לעיתים נדירות.

אלו ואלו נגועים בנגע האשליה.

קטונתי, ואין זה מתפקידי לנתח את היקף התופעה ועוצמתה במגזר הדתי ביחס לציבור הכללי, אך חשוב שנבין כי 'פריקת עול' אינה תואר, ונפש האדם רע מנעוריו – הן אם אתה דתי והן אם אתה חילוני, כך שראוי שנטפל בבעיה ולא נתעלם ממנה. עצם ההתעלמות וההדחקה תצור אשליה.

החופש הגדול שבפתח טומן בחובו אתגרים עצומים לאנשי החינוך: הרבנים, המורים, המחנכים וכמובן גם ההורים. ההצלחה באתגר זה הנה ההישג הגדול והמשמעותי ביותר שאדם יכול לקבל, וכדי לקבל זאת, עליו לצאת מאזור הנוחות, להפשיל שרוולים ולצאת מן החדר הממוזג אל החום הקודר והלח, ולהיות יותר מעורב בסדר יומו של מחמד ליבו שנמצא זה עתה בחופשה.

אולי זה ישמע בנאלי, אך הגיע הזמן שתהיו הורים "מא-גניבים" – כדי שילדיכם ירגישו בנוח לספר לכם את תלאות יומם – שימו לב, לספר, ולא חלילה לשקר. נכון, בהחלט יכול להיות שבאותו הרגע לא באמת יעניין אתכם פרטי הפעולה שהמדריך העביר בתנועת הנוער, והדבר היחיד עליו תצליחו לחשוב כאשר בנכם הנלהב יציג בפניכם את הצ'ופר שקיבל הוא כמה זמן ייקח עד שהפריט יעשה את דרכו אל הפח. כך שבדיוק בנקודה הזו, חשוב לנסות עד כמה שניתן לשמור על ריכוז ולהקשיב, וכדי למקד את הקשב מומלץ לשאול שאלות, סתם לשאול. אם לא תעניין אתכם התשובה שתבוא בעקבותיה – תנסו בזמן הזה לחשוב כבר על השאלה הבאה כדי לשמור על רצף השיחה. זכרו, שיחה יוצרת פתיחות.

בהמשך לכך, טקטיקה נוספת עליה אני ממליץ, "לבזבז" את זמנם של המתבגרים ע"י יציאה לטיולים ולבילויים משפחתיים. לא לשעה - שעתיים, אלא ליום או יומיים. אין ספק שהדבר הוא לא פשוט, ושפתרון זה יראה בעינכם כלא ריאלי ביחס למציאות הישראלית הקיימת של "אדם לעמל יולד", אך יחד עם זאת, אם תשתרש בנו ההבנה כי ילדינו הם באמת – כל חיינו, נדע להפנות את מירב המאמצים לנושא חשוב זה.

קצרה היריעה מלתת פתרונות ועצות התמודדות עם נוער נושר ונוער בכלל, וכפי שאתם מבינים, אין זה משנה אם מדובר בנוער דתי או חילוני – אלו ואלו עשויים לחוות התקפי שעמום במהלך הקיץ. אך אם נצליח להבין שהמפתח לעבור את הקיץ בשלום הוא קודם כל אהבה – והרבה אהבה, כל הפתרונות שיעלו במוחכם יהיו מעולים ובוודאי שגם מאד אפקטיביים.

הכותב הינו מייסד מרכז רבני ברקאי להכשרת רבנים לפיתוח קהילות