חם בחוץ: כך תדעו אם התייבשתם

האם בישראל של ימינו חום כבד עשוי להביא עד לכדי מוות? האם הצבא מתמודד היטב עם החום? ראיון

שמעון כהן , ח' בתמוז תשע"ז

חם שם בחוץ. אילוסטרציה
חם שם בחוץ. אילוסטרציה
צילום: מרים אלסטר. פלאש 90

החום הכבד שמלווה אותנו בימים הללו עלול לגרור פגיעות קשות גם בנפש. ביומן ערוץ 7 שוחחנו עם ד"ר גיל צ'רנין, מנהל המכון לנפרולוגיה ויתר לחץ דם במרכז הרפואי קפלן, על זיהוי התייבשות ומניעה באוכלוסייה המבוגרת ולא רק בה.

"זה בהחלט יום קשה. יש לחות רבה מעבר לחום המעיק ואנחנו מזיעים. זה אחד מאותם ימים שבהם אנחנו נתקלים יותר ויותר באנשים שמתייבשים, לא שותים ומצד שני מאבדים נוזלים בצורה משמעותית, בעיקר בזיעה ולא רק. כולנו בסיכון מוגבר ביום שכזה".

ד"ר צ'רנין מציין כי בנוסף לקשיים הללו לא פעם מתערב גם טשטוש שמונע שיקול דעת בהיר וחד ועובדה זו הופכת את המציאות לקשה יותר. "יש קבוצות בסיכון שלא יכולות לשתות או שלא חשות או חשות פחות בצמא. לרובנו יש מערכת במוח שעוזרת לנו לזהות צמא וגורמת לנו לשתות, אבל באוכלוסייה מבוגרת מאוד ולעיתים בעקבות בעיות רפואיות או נוירולוגיות-מוחיות החוסר בנוזלים לא מתורגם אצלם לצמא ואז הנטייה לשתות הולכת ופוחתת.

''בנוסף יש כאלה שהם גם חולים במחלות שונות שגורמות לאיבוד נוזלים בדרכים שונות או לאיבוד תיאבון וממילא הם גם לא שותים. כל אלה במזג אוויר כמו היום מביא אותם לסיכון מוגבר יותר".

לזאת הוא מוסיף ומזכיר את המטיילים שיוצאים לשמש הקופחת ללא די מים ונוזלים ומצויים בסכנה לא פשוטה גם מבלי שמדובר בקבוצת סיכון.

ד"ר צ'רנין נשאל אם יכול אדם לזהות בעצמו תסמיני התייבשות. לדבריו הדברים בהחלט ניתנים לזיהוי, אם כי בסד זמן מוגבל שבו ההתייבשות מתחילה ברמה נמוכה ושיקול הדעת עדיין צלול. "התסמין העיקרי הוא שפשוט מרגישים פחות טוב. אחת הבעיות היא כשמתחילה הרגשה שמבולבלים ושיקול הדעת הולך ופוחת, ולכן הזמן לזהות בדרך להתייבשות משמעותית הוא זמן קריטי שבו צריך להגיד שזה הזמן לשתות כי משהו קורה. לא תמיד מתרגמים את ההרגשה כצורך לשתות כי לכולם חם ולא נעים, אבל זה הזמן שאם מרגישים חולשה ובלבול זה הזמן לשתות כדי להפחית את הסיכון להתייבשות".

ומה באשר לזולת. כיצד ניתן לזהות אצל הזולת, אדם מבוגר או חולה, סימני התייבשות? "אם רואים ירידה במצב ההכרה או בלבול זה סימן אחד. יש סימנים נוספים כמו יובש בריריות. אם הפה מאוד יבש ניתן לראות זאת גם בלי להיות רופא, ואפשר לבדוק לחץ דם ודופק, כי מי שיש לו לחץ דם גבוה כשהוא מתייבש יש לו ירידה בלחץ דם ועלייה בדופק כאחד הסימנים הראשונים".

עוד נשאל ד"ר צ'רנין אם לתחושה שבמדינה מערבית כמו ישראל אנשים לא מתים מהתייבשות יש לה על מה לסמוך, ותשובתו שלילית ונחרצת: "אין לתחושה הזו על מה לסמוך. זה אמנם נדיר שאנשים התייבשו התייבשות קיצונית שגרמה למוות, זה קרה במסעות צבא וכו', אבל לא מעט אנשים, בעיקר מבוגרים, מתאשפזים בגלל סיבוכי יובש בבית חולים ולא מעט מהם מסתבכים עד כדי תמותה.

''אז אמנם התייבשות באמצע הרחוב עד כדי מוות היא נדירה אבל הדברים מתורגמים לאישפוזים בעקבות פגיעות נוירולוגיות ואחרות, בוודאי באוכלוסייה הרגישה – המבוגרת ובבתי אבות שיש לה עוד סיבות שגורמות לחוש פחות את הצמא ולהגיב בצורה טובה למצב של חסר בנוזלים".

ומה באשר למתרחש בצבא? האם מפקדי הצבא מודעים לסכנות ויודעים לשים חסמים שמונעים התייבשויות אצל פקודיהם? "נכון שלפעמים שומעים על חריגים, אבל הצבא בכללותו מודע מאוד לבעיות מעקת חום. בסך הכול ההקפדה היא גבוהה מאוד והיא נכונה מאוד עם תמיכה ועבודה בשעות נכונות. במובן הזה יש לנו במה להתגאות ואנחנו יכולים להיות שקטים שדואגים לחיילים".