'קוד אתי? הצחקתם את השמאל'

פרופ' אבי דיסקין מעריך שעל אף הקוד האתי המדובר השמאל ימשיך לרדוף את הימין באקדמיה, "הנורמה ההתנהגותית לא תשתנה".

בני טוקר , י' בתמוז תשע"ז

סטודנטים. למצולמים אין קשר לאמור בכתבה. אילוסטרציה
סטודנטים. למצולמים אין קשר לאמור בכתבה. אילוסטרציה
פלאש 90טוען....

המרכז לאתיקה בירושלים קיים במשכנות שאננים בירושלים דיון על אתיקה ופוליטיקה באקדמיה ובו השתתפו זה לצד זה אנשי אקדמיה מהימין ומהשמאל לדיון על משמעות הקוד האתי.

פרופ' אבי דיסקין, ראש בית הספר למנהל ממשל ומשפט במרכז האקדמי שערי מדע ומשפט, שדיבר בכנס אומר לערוץ 7 כי לדעתו הקוד האתי לא ישנה את התרבות הנהוגה בעולם האקדמיה הישראלי.

לדבריו הקוד האתי המוצע לא שונה מאלה הנהוגים בעולם אך אין לו שום משמעות מעשית, "אתיקה זו בעצם מסגרת נורמטיבית, על פי הציווי המפורסם ביותר של הפילוסוף עמנואל קאנט שאם אתה הולך לעשות משהו שלא תאהב שאחרים יעשו אותו אז אל תעשה אותו, או במתכונת היהודית, את השנוא עליך אל תעשה לחברך".

"הקוד האתי בא לעולם כי היום בעולם האקדמיה יש משטרת מחשבות אתה לא יכול להגיד מה שאתה רוצה וזה לא רק בארץ גם בעולם. לדוגמא במדעי הטבע כשמדברים על חימום האקלים ועל כמה מולקולות צריכות להיות אז מי שאומר שלא נורא אם יהיו ארבע מולקולות במקום שלוש וחצי הוא נחשב לפשיסט ועל מה שקורה בארץ אין צורך להרחיב את הדיבור. הרי מי שיגיד את האמת מה הוא חושב על בית המשפט העליון שפוסק בניגוד להלכה שהייתה מקובלת עשרות שנים בכל נושא ועניין בניגוד לחוק ובניגוד לרצון המחוקק זה לא יתקבל והוא גם ייענש ומי שאומר את ההפך מקבל פרסים".

לכן, סבור פרופ' דיסקין, הקוד האתי לא יועיל, "הקוד האתי זו מין זעקת יאוש של אנשים שפיהם נסתמו במשך עשרות שנים זו תופעה די טבעית בעולם כולו וישראל אינה יוצאת דופן למרות שכאן גילויי הענשה למרצים שמדברים אחרת הם קשים יותר. אבל אני לא מאמין שהקוד האתי יעזור כי מה שקובע בסוף זו הנורמה ההתנהגותית. תסתכל על חוקים של הכנסת שלא באמת משנים משהו, למשל החוק לגבי פסילת אנשים שלא מכירים בזכות קיומה של מדינה יהודית, זה כתוב בחוק מאז אמצע שנות השמונים אבל בית המשפט לא מתייחס לזה. לכן הקוד האתי הוא אולי זעקה של אנשים מדוכאים אבל לא יותר ואלה שמלינים על הקוד האתי אומר להם טול קורה מבין עינך טול קיסם מבין שיניך".