''חור שחור של מדינת ישראל''

במשרד החינוך מאיימים לתבוע מנהלי מוסדות חינוך ואף לשלול מהם תקצוב, אם יפלו תלמידים.

חיים לב , ט' בתמוז תשע"ז

ח"כ יעקב מרגי
ח"כ יעקב מרגי
צילום: אלירן אהרון

וועדת החינוך של הכנסת דנה היום (שני) בתופעת האפליה על רקע עדתי הרווחת במוסדות חרדיים ברחבי הארץ.

במהלך הדיון הבהיר עו"ד לירון ספרד, העוזר הראשי של היועצת המשפטית במשרד החינוך, כי המשרד מתכוון להילחם באפליה בקבלה של תלמידות למוסדות חינוך.

"נלחם באפליה בצורה מאוד מאוד חריפה. נגיש תביעות פליליות נגד מנהלי המוסדות המפלים משום שאפליה היא עבירה על החוק, ונשלול מהמוסדות תקציבים", אמר.

ח"כ מאיר כהן (יש עתיד) ציין כי תופעת האפליה של תלמידות ממוצא ספרדי הולכת ומתרחבת. "במשרד החינוך אין מעקב אחר הרישום במוסדות החינוך ואין מי שירכז את התלונות", אמר כהן.

לדברי עו"ד יואב ללום מדובר בבעיה שורשית ממוסדת במערכת החינוך. "מוסדות חינוך שהשתלטו עליהם מפלגות וגורמים עוינים ובצירוף אזלת יד של משרד החינוך, הם מצליחים לעשות פעם אחר פעם ככל העולה על רוחם. זה חור שחור של מדינת ישראל ואם היא לא תיקח עליו אחריות אנחנו נהיה בבעיה. ככל שאנחנו מאפשרים למוסדות החינוך להיות אליטיסטים יותר הם יהיו יבקשו להיות יותר אליטיסטים מאליטיסטים".

איציק זהבי, מנהל המחוז החרדי, הוסיף כי דברים רבים השתנו בזכות העתירות והדיונים בוועדת החינוך.

"עשינו עבודה במחוז החרדי בשיתוף הלשכה המשפטית וועדת החינוך. גיבשנו הנחיות חדשות ולוחות זמנים. אני לא חושב שהכל מושלם, אבל אנחנו עושים עבודה מתמדת. אנחנו בעיצומה של השנה הנוכחית ואנחנו רוצים להתקדם קדימה. תמונת המצב טובה הרבה יותר השנה מאשר בשנים קודמות", דברי זהבי.

יו"ר הוועדה ח"כ יעקב מרגי קרא למשרד החינוך ליידע את הוועדה עד ה-15 ביולי בעניין סיום הרישום למוסדות החינוך והודיע כי יקיים ישיבה נוספת בנושא לקראת סוף חודש יולי.