ח"כ יאיר לפיד: אין הדתה בבתי-הספר

"העובדה ששני בני סיימו 12 שנות לימוד במדינת ישראל בלי שאיש הראה להם איך נראה דף תלמוד, היא מחדל נורא".

יוני קמפינסקי , י' בתמוז תשע"ז

ח"כ לפיד בועידת מקור ראשון
ח"כ לפיד בועידת מקור ראשון
צילום: יוסי זליגר

יו"ר יש עתיד, ח"כ יאיר לפיד, דוחה (יום ג') את הטענות על ''הדתה'' במערכת החינוך בישראל.

"אין הדתה במערכת החינוך", קבע לפיד בראיון לעמית סגל בוועידת ''מקור ראשון'' הנערכת בתל אביב.

לדבריו, השיח על ''הדתה'' בבתי הספר נובע מכך ש"אנחנו כבר פוחדים נורא אחד מהשני. יש חרדה באוויר, וכולם עסוקים כל היום בתחושה הקשה שהצד השני רודף אותם, ומנסה להמיר אותם לשמאלנות, לימניות, לדתיות, לחילוניות. כל השיח הישראלי מבוסס היום על הרעיון שיש איזה אחר אפל וקונספירטיבי שחותר תחת הקבוצה שלנו. בתוך זה להתקפי חרדה מהסוג הזה יש מקום נרחב''.

לפיד הדגיש, ''אני חילוני מאוד גאה, ואני מאמין בזה שהחילוניות, וכתבתי על זה במקור ראשון מאמר רק ביום שישי האחרון - החילוניות הישראלית היא בכלל זרם ביהדות. אבל מתוך המקום הזה החילוניות גם לא יכולה להיות מוגדרת בידי בורות''.

''העובדה ששני בני סיימו 12 שנות לימוד במדינת ישראל בלי שאיש פעם אחת ישב להראות להם איך נראה דף תלמוד היא מחדל נורא מפני שזו המורשת שלהם. זו ההיסטוריה שלהם. זה לא של מישהו אחר. זה לא של חרדים, זה לא של ציונות דתית, זה לא של ישיבת מרכז הרב, זה של כל ילד במדינת ישראל", אמר ח"כ לפיד.

הוא התייחס למצב במערכת הפוליטית בישראל ותקף את ראש הממשלה, "נתניהו פטריוט אבל הוא לא ראש הממשלה הנכון כרגע".

לדבריו, "במרחב הפוליטי היום יש רק שני שחקנים מרכזיים, ראש הממשלה ביבי ואני עם יש עתיד. פוליטיקה זו נדנדה וזה משחק ארוך. מי שלא מאמין בזה שאפשר להכניס לכאן פוליטיקה חדשה לא יכול להיות חלק מהמשחק".

בנושא הכלכלי אמר לפיד כי "יש מקומות שבהם המשאבים לא מוקצים בצורה שווה. מי שמתיימר להנהיג צריך להיות שיוויוני".

לפיד התייחס גם לאפשרות של פינוי יישובים עתידי ביו"ש. "כל אדם שצריך לעזוב את ביתו זה כואב וקשה. אבל מדינה עושה צעדים גדולים כדי לשמור על תושביה".

"אם נגיע למצב שכל מה שאנחנו מבקשים לגבי הביטחון שלנו - ירושלים, ביטול זכות השיבה אנחנו מקבלים, אז כן יהיה פינוי של יישובים. לא יהיה פינוי חד צדדי", דברי לפיד.