מצטייני השב"כ: "מסירות נפש ותעוזה"

הנשיא ריבלין: ראשי ממשלה ונשיאים זרים רוצים ללמוד מהשב"כ שיטות פעולה. אתם מקדימים שירותי ביון ותיקים מכם בכמה וכמה צעדים.

רעות הדר , י' בתמוז תשע"ז

טקס מצטייני השב"כ
טקס מצטייני השב"כ
צילום: קובי גדעון, לע"מ

נשיא המדינה ראובן (רובי) ריבלין העניק היום (שלישי) תעודות הצטיינות ל-10 עובדות ועובדי שירות הביטחון הכללי, יחד עם ראש הממשלה בנימין נתניהו וראש השב''כ נדב ארגמן, בטקס חגיגי שהתקיים בבית הנשיא זו השנה השנייה.

לפני הטקס נפגשו המצטיינים לשיחה קצרה עם נשיא המדינה, ראש הממשלה וראש השב״כ.

בין המצטיינים השנה: מומחה סייבר שיזם וניהל מבצעים פורצי דרך, מנהלת בדסק סיכולי שהובילה צוות אנליסטים ייחודי ורכז שטח שהפעיל סוכנים שסיפקו מידע מודיעיני ערכי ועוד. המצטיינים והמצטיינות הם עובדי שב"כ ותיקים וצעירים המצטיינים במילוי תפקידם תוך מימוש ייעוד וערכי הארגון.

"מסירות הנפש, התעוזה והחדשנות שלכם, של כל אחד ואחת בארגון הזה, נחבאת מעיני הציבור תחת הציווי שגם הטקס הזה נאמן לו, 'מגן ולא ייראה'. כדברי ציבור שלם שיודע שגם אם לעולם לא יידע את שמותיכם ולא יכיר את פניכם, הוא חב לכם חוב גדול", אמר הנשיא בפתח דבריו למצטיינים והתייחס לעשייה המורכבת אליה נחשף הציבור פעמים נדירות.

"במהדורת חדשות כזו או אחרת ייאמר כבדרך אגב משפט בנוסח: 'שירות הביטחון הכללי סיכל פיגוע', או 'מתחילת השנה סוכלו כך וכך פיגועים'. המשפטים האלה כמעט עוברים לנו ליד האוזן, נבלעים בבליל החדשות, בקצב החיים הישראלי המואץ. אבל אנחנו יודעים כי מאחורי כל סיכול כזה יש שעות אינסופיות של עבודה, איסוף מידע, ניתוח נתונים, טוויית קשרים, היכרות עם השטח ויכולת קריאה בין השורות''.

ריבלין הדגיש כי ''מאחורי כל סיכול וכל מעקב וכל מבצע, עומדים אתם, אנשים ונשים שבחרו לקחת על עצמם אחריות כבדה מנשוא, אחריות על ביטחונם של אזרחי ואזרחיות מדינת ישראל. והיום, כשהטרור מכה בכל נקודה בעולם, זה דבר שבשגרה שכאשר אני נפגש עם ראשי ממשלה ונשיאים זרים הם מאד רוצים ללמוד מכם שיטות פעולה, להחליף מידע, לבסס קשרי עומק עם השירות. ברור מעל כל ספק שאתם מקדימים שירותי ביון ותיקים מכם בכמה וכמה צעדים".

לדבריו, משימות הביטחון שהשב"כ נושא על גבו הן המשימות המורכבות והרגישות ביותר במדינת ישראל ובמערכת הביטחון שלה. "אלו משימות יוצאות דופן במורכבותן. הן דורשות נחישות ותעוזה, עשיה ללא פשרות גם כשנשמעת ביקורת ציבורית וביקורת עצמית".

הנשיא הודה לבני המשפחה על תמיכתם החשובה ואמר בסיום דבריו: "חוזקו של בית יימדד תמיד לפי היסודות, חלקים בלתי נראים או בלתי מזוהים לרובנו, כך גם חוסנה של חברה, כך גם עמידותה של מדינה. למרות שאיננו רואים אתכם, אני מבטיח לכם, אנחנו לא שוכחים שבזכות הפעילות שלכם, יש לנו בית".

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר כי "השב"כ הוא אחד מיסודות הביטחון שלנו. ממשלת ישראל ואני מאמינים בכם ומה שקובע זה איכות האנשים, היוזמה והמעוף. זהו חיבור מנצח ואתם מנצחים. בזכותכם אנחנו מנצחים את הטרור. בשנה וחצי האחרונות נעשתה על ידכם עבודה גדולה שהצילה חיים רבים - תודה רבה לכם בשם אזרחי ישראל".

ראש שירות הביטחון הכללי, נדב ארגמן, אמר "הארגון שלנו אינו ארגון רגיל. הוא נדרש לתפקד בסביבה מורכבת ולהתמודד מול איומים משתנים ומול יריבים, שרמת התחכום שלהם מצויה בעלייה מתמדת.

''גורמים עוינים רבים מבקשים לפגוע במדינה ובמוסדותיה, לקעקע את אושיות הדמוקרטיה, לזרוע טרור ולשבש את חייהם של תושבי ישראל. במלחמה הסמויה והמתמשכת שאנו מנהלים, אסור לנו להפסיד. ההבנה הזאת מחייבת אותנו להיות מצוינים. זו אינה בחירה - זו מהות חיינו''.

ארגמן הוסיף, ''להיות מצוין אצלנו, זה לרוץ ראשון לפני כולם. בשטח ובסמטאות, כמו במעמקי עולם הסייבר ומבעד לצג במחשב. לא לחכות ולא להסס. להקדים את היריב, לא בצעד אחד, אלא בשניים. אתם ורבים כמותכם בשירות, נותנים את הלב ואת הנשמה באכפתיות ובמקצועיות, יום יום ושעה שעה, ועושים זאת בחשאי, ללא תהילה, הרחק מאור הזרקורים. יום זה הוא אחד מאותם רגעים נדירים, שבהם אנו מניחים את זרי הדפנה על ראשיכם - הטובים שבאנשים. אתם ראויים לכך".

נציגת המצטיינים, נ', אמרה בטקס "כמי שמורגלת לפעול בחשאי, הזרקורים של בית הנשיא הם אירוע ייחודי מאוד בחייו של עובד שב״כ שבדרך כלל הוא מגן המשתדל לא להיות נראה. אף אחד מאיתנו לא קם בבוקר ועושה את עבודתו כדי לקבל אות הצטיינות. אנחנו מאמינים במטרות לשמן אנו פועלים ומפעילים את יכולותינו להצליח במשימותינו. המשותף לנו הוא נחישות, אמונה בצדקת הדרך והשקעה עצומה.

"אין מצטיין שביצע את עבודתו לבד. כולנו חלק ממערך גדול של עובדים ועובדות, מנהלים ומנהלות ששותף מלא לעשייה ולהצטיינות שלנו. עבודת צוות היא הכרח בשב"כ המבוססת על רעות אמת".

בין המצטיינים:

א', בן 31, נשוי, מנהל בזרוע הטכנולוגיה והסייבר. א' התחיל דרכו בשירות כחייל בסדיר ולאחר שחרורו מילא לאורך השנים שורה של תפקידים מקצועיים וניהוליים בתחום הסייבר. א' הוביל צוות אשר מימש מבצעי סייבר ייחודיים אשר הניבו תוצרים מודיעיניים פורצי דרך. המידע שהתקבל ממבצעים אלו הניב שורה של מבצעי איסוף וסיכול מול ארגוני טרור בזירות קרובות ורחוקות, שלא ניתן לפרטם.

כמו כן, כחלק מהמהפכה הטכנולוגית שעובר השירות בתחום כוח האדם הטכנולוגי מול האתגרים החדשים, א' הצליח לגייס האקרים ברמות הגבוהות ביותר שכבר שולבו בחוד החנית של זרוע הסייבר והטכנולוגיה של שב"כ.

א', בן 31, נשוי ואב לשני ילדים, עומד בראש יחידה של רכזי שטח אשר אחראית על מבצעי מודיעין וסיכול פעילות טרור באמצעות הפעלת מקורות וסוכנים בקרב ארגוני הטרור בגזרה הדרומית. סוכנים שהופעלו על ידי א' הצליחו לחדור לתוך מקומות רגישים ומאתגרים ולספק מידע רב וערכי על הנעשה בקרב יריבינו – מידע שתורגם לפעילות מבצעית שהצילה חיי אדם רבים.

א' הפגין יצירתיות, תחכום וחשיבה "מחוץ לקופסא" אשר הביאה לחיבור יוצא דופן בין עבודת רכזי השטח ולבין הטכנולוגיות המתקדמות ביותר המשמשות אותם במבצעים השונים.

בנוסף, זכו באות הצטיינות: ראש ענף אנליסטים אשר הובילה סיכול ופענוח של פעילות טרור במרחב הצפוני, חוקר אשר עסק בפיצוח מקרים מורכבים ביותר ומול נחקרים קשים, בהם חקירת פעילים אשר היו מעורבים בחטיפת שלושת הנערים ב-2014, ראש ענף בחטיבת המחקר אשר לקח חלק בגיבוש עבודות מחקר ייחודיות אשר שימשו את דרגי מקבלי ההחלטות במדינת ישראל.

כמו כן זכו באות מפקדת ביחידה לאבטחת אישים אשר ניהלה מבצעי אבטחה גדולים בארץ ובחו"ל, יועץ משפטי של אגף משאבי אנוש ששידרג את העשייה בתחום והתאים אותה לאתגרים החדשים, ראש צוות באגף המבצעים, אשר הוביל מספר מבצעים מורכבים וייחודיים, ומצטיינים נוספים מתחומי תכנון המשאבים והתפעול.