''עם ישראל הפסיד מנהיג''

אישיות מחנכת, חיוך גדול, דאגה לאחר ושילוב בין תורה ואהבת חיים. רבו של סגן דוד גולובנציץ ז"ל מספר על תלמידו.

שמעון כהן , י"א בתמוז תשע"ז

סגן דוד גולובנציץ מאפרת
סגן דוד גולובנציץ מאפרת
צילום: באדיבות המשפחה

בהר הרצל יובא היום למנוחות קצין צה"ל, סגן דוד גולובנציץ, מאפרת שנהרג אמש מפליטת כדור במהלך תרגול בחסם ג'ילבר שבחברון.

ביומן ערוץ 7 שוחחנו על אישיותו של דוד עם מי שהיה המחנך שלו בישיבה התיכונית 'בני צבי', הרב איתמר ליברמן.

"יום קשה מאוד. מרגע היוודע דבר האסון הזה אני לא מצליח לעשות שום דבר. אני רק חושב עליו", מספר הרב ליברמן על תחושותיו. "דוד היה תלמיד שלי בכיתה י"ב, שנה מאוד משמעותית. ילד מלא שמחת חיים ואנרגיות. ילד שובב, ואפילו שובב מאוד אבל עם דרך ארץ וערכים. ילד שלא יכולת לכעוס עליו. תמיד אהבת אותו. היה לי ברור שאני מגדל מנהיג, סוג של מפקד".

המנהיגות הערכית של דוד, מספר הרב ליברמן, התגלתה בכל פרט ופרט, "זה בא לידי ביטוי בכל דבר, מהקטן ביותר, הוא היה מנהיג חברתי בכיתה, הוביל דברים, תמיד חשב על האדם שלידו. הוא הגיע מעולם חרדי. היה בו שילוב של ערכים שהביא מהבית וחיבור לעולם הציונות הדתית ורצון להיות בצבא מפקד. היה בו חיבור גדול לתורה ומצד שני חיבור גדול מאוד לשמחת חיים ורצון לעשות ולהתנדב".

מוסיף הרב ליברמן ומספר: "בימי חמישי היה מנהג לחבר'ה להתנדב בחלוקת סלי מזון", בהמשך השיחה עמו הוא מספר על האופן בו נודע לו על אותו מנהג שעליו שמרו דוד וחבריו בסוד. "הם לא סיפרו לי על מבצעי סלי המזון הללו עד שיום אחד התקשר אליי מישהו וסיפר שהחבר'ה שלי, והוא ציין אפילו את שמו של דוד, שהם מסתובבים בלילה בירושלים והוא ראה אותם הולכים ואוכלים במסעדה כלשהי בירושלים באחת בלילה בעיר, וחשוב לי כמחנך לבדוק מה קורה איתם".

''בדקתי וגיליתי שבגלל שהם קונים את סלי המזון הללו הם מפסידים את הארוחה בישיבה ומחלקים את סלי המזון עד מאוחר, וכשהם רעבים הם הולכים לאכול. זה צבט לי בלב. חשבתי שמי יודע מה הם עושים ואז התברר לי שמה שהצדיקים האלה עושים בירושלים זה לחלק מזון... הסיפור הזה הוא הסיכום של דוד, אדם שלא מדבר הרבה עם חיוך שובבי שרק תורם ועושה".

על החיוך הניבט הבוקר בכלי התקשורת המדווחים על הטרגדיה אומר הרב ליברמן כי "זו הייתה תמונת החיים שלו. מעל הכול חיוך. לא יכולת לתפוס אותו בלי חיוך. היה בו רצון טוב ואהבה גדולה"

עוד מספר הרב ליברמן על שבת מחזור שהתקיימה בישיבה לפני כחודש וחצי ובה התכנסו תלמידי מחזור י"ג, תלמידי כיתתו של דוד. "אחרי שאכלתי איתם הם רצו לבוא אליי לעונג שבת הביתה. הוא ישב ממש לידי. התמונות רצות אצלי בראש. עשיתי סבב בין התלמידים שכל אחד סיפר איפה הוא נמצא כעת ולמה הוא נמצא שם.

''בדרך כלל דוד לא היה מרבה בדברים, אבל הפעם האריך וסיפר שסיים קורס קצינים ואמר שזו נקודה דרמטית בחיים שלו. שאלתי אותו למה, והוא אמר שהוא מרגיש שזו הדרך הכי טובה להיות מחנך לחיילים שלו, לגדל אנשים, לחנך אנשים. לא היה אופייני שהוא האריך בדברים והתרגשתי מאוד"

"פשוט היה ילד מדהים שאתה רואה אותו ומיד רוצה לחבק אותו ולאהוב אותו", אומר הרב ליברמן ומוסיף את העיקרון שהנחה את תלמידיו "להיות גדול בכל מה שאתה עושה בחיים. אצלו זה בא לידי ביטוי בצורה מאוד בולטת. היה לי ברור שהוא יהיה קצין בצבא. הרווחנו אותו לכמה שנים ועם ישראל הפסיד מנהיג".