המתבגרים שלכם מכורים?

בני הנוער מבלים עד השעות הקטנות של הלילה והספינר כבר ממזמן הוא לא השחקן המרכזי. ד"ר יניב אפרתי מסביר.

ד"ר יניב אפרתי , י"א בתמוז תשע"ז

המתבגרים שלכם מכורים?
המתבגרים שלכם מכורים?
צילום: אייסטוק

החופש הגדול בתיכונים התחיל, מאיפה הידע אתם שואלים?! ובכן, התשובה היא מהרעשים הבוקעים מהשדרה המשתקפת מחלון ביתי.

בני הנוער מבלים עד השעות הקטנות של הלילה והספינר כבר ממזמן הוא לא השחקן המרכזי. יש לנו נוער נפלא וכל התרחישים הדיסאוטופיים (הפחדה ואיום) כלל לא יעזרו ללוות את הנוער נכונה בכל הקשור להתנהגויות סיכון והתפתחותן של התמכרויות.

באחת מההרצאות שהגעתי אליהן, המרצה הביא לקדמת הבמה ראות מפויחות וסיפר לקהל שומעיו על הנזק הבלתי הפיך של עישון הסיגריות. אחרי ההרצאה אמר לי אחד השומעים שהוא חייב סיגריה כדי להירגע קצת אחרי ההרצאה שהרגע היה נוכח בה.

אז מה כן עובד? מה כהורים אנו צריכים לעשות?

1. למידה חברתית - הנוער הוא למעשה ההשתקפות שלנו כחברה. מפגשים חברתיים וסרטי המדיה רווים באלכוהול וסמים. יש צורך בתיווך מידע קוהרנטי ואמין ששתייה מופרזת, צפייה רבה מידי בפורנו או לקיחת סמים היא מסוכנת ועלולה להזיק.

2. שאלת הצורך - תשאלו את המתבגר/ת מדוע הם שותים אלכוהול או לחילופין צופים זמן רב בפורנו או משתמשים בחומרים? על איזה צורך זה עונה? יש לחלק בין שימוש, שימוש לרעה והתמכרות. שימוש לרוב מגיע מתוך מקום של סקרנות, לחץ חברתי ורצייה חברתית. כהורים מידע על שימוש מושכל של שתיית אלכוהול וחשיפה לפורנו יוכל לתת מענה טוב ומספק. שימוש לרעה מגיע מתוך צורך בבריחה מאירועי היום הלוחצים (אנו חיים בחברה תחרותית והישגית מאוד).

כהורים עלינו להבין שהמתבגר/ת צריכים את עזרתנו בהתמודדות עם עולמם הפנימי שלהם. תעצרו, תשוחחו, חזקו את הקשר בניכם ועזרו להם להתמודד עם הקושי שהם נפגשים בחייהם. התמכרות לרוב לא תהיה מוגדרת בגיל ההתבגרות כיוון שהאישיות עוד לא עוצבה לגמרי. כן אפשר לראות מתבגרים שעלולים להיות מועדים להתמכרות וצריך להפנותם לעזרה מקצועית.

עזרו להם בשלב הראשון ל"סדוק" את הסיפור שלרוב הם מספרים לעצמם על כך שהם בשליטה ושהכול בסדר ואתם סתם הורים חופרים. שקפו להם איך חייהם מתנהלים עם האלכוהול, הפורנו או הסמים ואיך יכלו החיים להראות ללא האלכוהול, הפורנו והסמים.

3. פיקוח ונוכחות הורית- הפרדוקס בין נתינת עצמאות למתבגרים לבין שמירה ופיקוח הוא מובנה בהורות למתבגרים. רבים מאתנו זוכרים כיצד לימדנו את ילדינו לרכב על אופניים ללא גלגלי עזר בפעם הראשונה. החזקנו חזק את האופניים מאחורה תוך כדי ניסיון די כושל ליישר אותם כדי שיצליחו ולרכב. אחרי חצי שעה, רובם לא ממש זרמו עם הרכיבה והגב שלנו פשוט די התפרק.

הבנו כי זו לא הדרך ללמד איך לרכב על אופניים. שמנו עליהם קסדה ומגני ברכיים, נתנו דחיפה קטנה כדי שיתייצבו ופשוט שחררנו. הפלא ופלא לאחר כמה דקות הם תפסו את הרעיון והתחילו לרכב לבדם על האופניים. כהורים עלינו ללמוד איך לשחרר (letting go) ולאפשר עצמאות ואוטונומיה לילדינו (זה חשוב לבניית הזהות העצמית שלהם) ומהצד שני חשוב להיות נוכחים בחייהם, לשמור, להגן (עם קסדה ומגני ברכיים) תוך כדי ליווי מהצד.

4. סדר בכאוס - עזרו להם לבנות לעצמם בייחוד בחופש הגדול סדר יום מובנה עם גבולות ברורים. מתי קמים, כמה זמן גולשים ומשחקים במחשב, חברים, טיולים, עזרה בבית וכמובן שעת חזרה הביתה. ערכו חוזה המוסכם על שני הצדדים בו תחליטו על הזמנים והגבולות המקובלים - חשוב הסדר בתוך האי סדר של חופש גדול.

יש לנו נוער נפלא, בואו נתווך, נהיה נוכחים עבורם, נחזק את הקשר עם ילדינו תוך דיאלוג מצמיח. מצאו את הזמנים בהם אפשר פשוט לשבת לידם ולשוחח על אהבה, מיניות, אלכוהול, סמים, בריונות רשת ועוד... הם צריכים אותנו.

הכותב הוא ד"ר יניב אפרתי, מרצה במכללת אורות. חוקר מיניות והתמכרויות. מייסד IHS- המרכז הישראלי לקידום מיניות בריאה.