פולין: ההנהגה היהודית נגד טראמפ

ראשי הקהילה היהודים בפולין יצאו בפומבי נגד החלטת טראמפ שלא לבקר באנדרטת גטו ורשה במהלך ביקורו בפולין היום.

ניסן צור , י"ב בתמוז תשע"ז

לא יבקר באנדרטה. דונלד טראמפ
לא יבקר באנדרטה. דונלד טראמפ
צילום: רויטרס

נשיא ארצות הברית, דונלד טראמפ, יבקר היום (חמישי) בפולין, אך בניגוד למנהגם של קודמיו שלא ישלב בתוכניתו ביקור באנדרטה לזכר גיבורי מרד גטו ורשה, המשמשת כאתר הנצחה אוניברסלית לקורבנות השואה.

בהצהרה משותפת שפירסמו הביעו ראשי הקהילה היהודית בפולין, בהם הרב הראשי מיכאל שודריך, נשיאת הקהילה אנה צ'יפצ'ינסקה ונשיא איגוד הקהילות היהודיות בפולין לסלב פישבסקי, מחאה על כך שטראמפ אינו מתכוון לבקר באנדרטה לזכר גיבורי מרד גטו וורשה.

"מאז נפילת הקומוניזם בשנת 1989, כל הנשיאים וסגני הנשיאים של ארה"ב שביקרו בוורשה ביקרו באנדרטה לזכר גיבורי מרד גטו ורשה, המשמשת כהנצחה אוניברסלית לקורבנות השואה וגינוי של מבצעיה. אנו מאמינים כי ההחלטה הזו אינה משקפת את עמדותיו ורגשותיו של העם האמריקאי. ליהודי פולין, שבנו את חייהם מחדש בפולין הדמוקרטית אחרי זוועות השואה וחורבן הקומוניזם, המחווה הזו סימלה הכרה, סולידריות ותקווה. אנו מצטערים מאוד שהנשיא טראמפ, למרות שידבר בפומבי במרחק קצר מהאנדרטה, בחר להתנתק ממסורת כה ראויה לשבח", נמסר בהצהרה של ראשי הקהילה היהודית.

טראמפ נחת בוורשה אמש יחד עם רעייתו מלאניה, ויחל היום ביקור בפולין במהלכו ייפגש עם נשיא פולין אנדז'יי דודא וראשי הממשלה המקומית ויקח חלק בועידת אנרגיה משותפת לכל המדינות הבלטיות. טראמפ אמור גם לשאת נאום במרכז וורשה שכונה על ידי הבית הלבן "נאום מרכזי".

זהו ביקור החוץ השני של טראמפ כנשיא, וביום שישי הוא אמור להמשיך לגרמניה שם ייקח חלק בוועידת G-20 במהלכה ייפגש עם נשיא רוסיה פוטין.