בשבע מהדורה דיגיטלית

ח"כ שולי מועלם: לא הדתה, מאבק בבורות

זה לא מאבק בכפייה דתית, כי אין פה כפייה דתית. זה מאבק הנובע מאג'נדה פוליטית, שמטרתה לתקוף את הבית היהודי והעומד בראשה

ח"כ שולי מועלם , י"ב בתמוז תשע"ז

שולי מועלם-רפאלי
שולי מועלם-רפאלי
צילום: באדיבות המצולמת

לאחרונה מתחולל קמפיין נגד "ההדתה במערכת החינוך" שמקדם כביכול השר נפתלי בנט.

זה לא מאבק בכפייה דתית, כי אין פה כפייה דתית. זה מאבק הנובע מאג'נדה פוליטית, שמטרתה לתקוף את הבית היהודי והעומד בראשה, אשר מובילים את הרצון שילדי ישראל ילמדו על הזהות היהודית שלהם, ציונות, היסטוריה ומורשת ישראל.

מדי פעם יש בישראל טרנד של מילים שנכנסות ללקסיקון העברי, ועל פי רוב מקורן בצבא. לאחרונה זלג מהצבא לאזרחות ביטוי חדש – הדתה. זה לא סוד שישנם גורמים מחוץ לצבא ובתוכו שמנהלים מאבק נגד הנוכחות המשמעותית של הציונות הדתית בצבא.

המאבק בהדתה הפך לטרנד ומנוהל על ידי גורמים נטולי שמץ הבנה ביהדות ובזהות. הבורות שלהם היא הסיבה לדאגה ולבחירה להקנות לילדים ולנוער את הידע והערכים שהיו ידועים ומוכרים בדורות הקודמים בציבור הישראלי כולו.

"רצינו לגדל דור של אפיקורסים, וגידלנו דור של עמי ארצות", אמר יעקב חזן, ממייסדי מפ"ם. הערכים ששמרו על זהות העם היהודי לאורך השנים, ששימשו כיסודות לגלי העלייה במאה הקודמת, דעכו לאיטם, בין היתר בעקבות רפורמות של שרי חינוך ממפלגות שבאופן לא מקרי לא נמצאות כיום בממשלה.

נהוג להטיח בחברי הכנסת הדתיים שלקחו בעלות על היהדות. אני מזמינה את כולם לקחת אחריות על הזהות היהודית של מדינת ישראל. זה קורה כשעולות סוגיות בנושאי יהדות בכנסת. במצבים אלו קמה מקהלת ח"כים קבועה הפוצחת בביקורת, תוך הפגנת בורות משוועת. הם מדברים מבלי לדעת על מה. אילו היה מדובר בסוגיה כלכלית שלא למדו עליה מעולם, לא היו מעזים לעלות לבימת הכנסת ולהביע עמדה. אבל על יהדות? בוודאי שאפשר, בלי להכיר, בלי להבין ובלי ללמוד.

בעיית הבורות מחייבת טיפול מהשורש – הלוא הוא מערכת החינוך. יש פה שר שרוצה לקחת את מערכת החינוך קדימה, לא רק במדעים ובמתמטיקה אלא גם בנושאים שבליבת קיומו של העם היהודי כאן בארץ ישראל.