כיצד להתייחס לילדים שנטשו את התורה?

הורה המתוסכל מבניו שעזבו את דרך התורה והמצוות פנה אל הרב יעקב אריאל בשאלה מהו היחס הנכון כלפיהם.

ערוץ 7 , י"ב בתמוז תשע"ז

הרב יעקב אריאל
הרב יעקב אריאל
צילום: אלירן אהרון

"חשוב יותר בשלב שהבנים כבר התרחקו בדרכם להמשיך ולשמור עימם קשר של אהבה ועזרה ולא לשרוף גשרים", כך ממליץ הרב יעקב אריאל, רב העיר רמת גן.

תשובתו של הרב אריאל, המשמש כנשיא מכון התורה והארץ, מתפרסמת בעלון החדש של 'ביכורים' מבית המכון.

הורה המתוסכל מכך שבניו עזבו את דרך התורה והמצוות, פנה אל הרב יעקב אריאל בשאלה מהו היחס הנכון כלפיהם.

"כיצד יש להתמודד עם תופעה של ילדים הגדלים בבית דתי/חרדי ופורשים לחיים ולמסגרת חברתית רחוקה מתורה ומצוות? כיצד הורה יוכל להצליח בגידול ילדיו להעניק להם כל טוב מבלי שהבניין שהוא עמל עליו שנים כה רבות לא יאבד במחי יד. האם דבר כזה קורה מתוך שלא מחנכים ילד כראוי?, למשל, כופים על הילד אורח חיים מסוים מבלי להסביר לו מדוע אורח חיים זה כל כך נכון וטוב עבורו. האם רוב ההצלחה בחינוך הילדים קשורה בתפילה?" שאל ההורה.

"חינוך הוא מלאכה קשה שמשפיעים עליה לא רק החינוך הישיר הניתן לילד/נער אלא כל הסביבה והשפעותיה תורשה ועוד גורמים. ההורה הוא מרכיב אחד דומיננטי אבל לא יחיד. ולכן הורה צריך לצפות לאפשרות שבניו לא כולם ילכו בעקבותיו, על אף הקושי הגדול בדבר. וכבר אמרו המחנכים שאפילו אצל אברהם אבינו ראש למחנכים היתה הצלחה של חמישים אחוז" – השיב הרב אריאל.

הרב אריאל אף הדגיש, "נראה לי חשוב יותר בשלב שהבנים כבר התרחקו בדרכם להמשיך ולשמור עימם קשר של אהבה ועזרה ולא לשרוף גשרים. אצל חלק גדול מהבנים יש אח"כ חזרה לדרכי אבות אולם כל זאת אם הדלת פתוחה אליהם. אולם אם הקשר הופך להיות של התנגשויות הדדיות הדרך חזרה קשה מאד".