אפליקציה חדשה תזהה חשד לאירוע מוחי

אפליקציה לזיהוי חשד לאירוע מוחי ואפליקציה לצמצום תאונות באתרי בנייה, אלה רק חלק מפרויקטי הגמר שהציגו סטודנטים במרכז האקדמי לב.

אלירן אהרון , י"ב בתמוז תשע"ז

תצוגת פרויקטי הגמר במרכז האקדמי לב
תצוגת פרויקטי הגמר במרכז האקדמי לב
צילום: אלירן אהרון

במרכז האקדמי לב נערך אתמול (רביעי) אירוע תצוגה של כ-33 פרויקטי גמר לשנת תשע"ז של סטודנטים במחלקה להנדסת תעשייה וניהול.

באירוע הציגו הסטודנטים והסטודנטיות את הפרויקטים השונים שביצעו במהלך השנה בחברות וארגונים מוכרים בתעשייה ובמשק, ביניהם חברת כיל, התעשייה האווירית, משטרת ישראל, מד"א, עמותת יד שרה, מפעל הצורפים ועוד.

באירוע השתתפו נשיא המרכז האקדמי לב פרופ' חיים סוקניק, ראש המחלקה להנדסת תעשיה וניהול במרכז ד"ר אירית נוביק, צוות המחלקה, הסטודנטים ובני משפחותיהם.

בין הפרויקטים שהוצגו באירוע היה ניתן למצוא את הפרויקט היזמי "תן יד", שהינו הרשת החברתית-המקצועית-האלטרואיסטית הראשונה והיחידה בעולם.

אור ממן ואיתמר מלכא, הסטודנטים שפתחו את הפרויקט בהנחייתו של פרופ' אבי רוזנפלד, מסבירים כי לאחר בדיקה שביצעו בנושא היזמות החברתית והעזרה ההדדית בארץ ובעולם, מצאו כי הפלטפורמות הקיימות אינן נותנות מענה לצורך בשיתוף פעולה מקדים בין גורמים מקצועיים שונים במיזמים חברתיים, על מנת לחסוך זמן, כסף ומשאבים רבים ולשפר את איכות הפרויקט.

"הרשת החברתית שלנו נותנת לכל יזם חברתי עם מעט ידע והרבה חזון, במה בכדי להציג את היוזמה החברתית שלו ברשת, לפקח עליה ולנהל אותה", מסבירים ממן ומלכא. "מאידך, מאפשרת הפלטפורמה לאנשים זרים להתאגד סביב מיזם חברתי ולתרום מהניסיון המקצועי שלהם כמהנדסים, עורכי דין ועוד, זאת תוך יצירת קבוצת אורגנית וספונטנית שתטפל באספקטים המקצועיים שמרכיבים את המיזם".

פיתוח נוסף שהוצג באירוע, הינו אפליקציה מיוחדת לזיהוי שבץ מוחי. שרי תייר, חן דנינו ואביה עצמון, סטודנטיות בקמפוס טל של המרכז האקדמי לב שביצעו את הפרויקט, מציינות כי "השבץ המוחי או גורם התמותה השלישי בעולם המערבי, כאשר זיהויו המוקדם והמהיר בעל השפעה מכרעת, ולכן בחרו להתמקד בבעיה זו בעבודתן".

האפליקציה, הנמצאת כיום בפיילוט בבית החולים הרצוג, פותחה כחלק מפרויקט ענק חדשני של חברת BGsegev, הכולל מספר תתי פרויקטים שבכל אחד מהם לוקחות חלק סטודנטיות של קמפוס טל מהמחלקות להנדסת תוכנה והנדסת תשעיה וניהול, לצד מעורבותם של מרצים מהמרכז לצרכי מחקר.

"במהלך התקף שבץ, החלולה אינו מודע בהכרח למצבו ולעיתים אינו יכול לתקשר מילולית או פיזית על מנת להזעיק עזרה" מסבירות הסטודנטיות, "האפליקציה מבצעת באמצעות גלאים מבצעת פעילות רקע תמידית שמטרתה לזהות שינויים בגופו של המטופל, דוגמת שינויים בקצה ההקלדה, עיוותי קול, נפילת המכשיר ועוד. כאשר המערכת מזהה פעילות חריגה, היא תתריע על כך וכן תתאפשר עדכון גורם סיוע".

פרויקט נוסף שהוצג באירוע, מבקש לתת מענה לבעיה שעולה לאחרונה רבות לכותרות – תאונות בעגורנים המתרחשות באתרי בנייה, הנובעות ממחדלי בטיחות וגובות חיי אדם רבים. הסטודנטים מאיר עלומי ואדיק בוצחק, שביצעו את הפרויקט בהנחייתו של ד"ר דוד קאופמן, פיתחו מספר אפליקציות להזנה ומעקב אחר ביצוע ותיעוד בדיקות בטיחות המבוצעות בעגורן המופעל באתר הבנייה, לצורך ביקורות והתראה על בעיה במצב הבטיחותי של העגורן.

"היות ושיטת העבודה הקיימת כיום הינה בצורה ידנית, יכולת הבקרה והמעקב אחר ליקויים היא נמוכה" מסבירים עלומי ובוצחק, "מטרת האפליקציה לאסוף את המידע בצורה מסודרת וברורה ולאפשר בקרה ועדכון שוטף של הגורמים המקצועיים, המנהלתיים והרגולטורים, הודות מצבו הבטיחותי של העגורן, ובכך לצמצם את התאונות המתרחשות ובו בזמן לחסוך עלויות כלכליות רבות הנובעות מהשבתת עגורנים שלא טופלו כראוי ובזמן".

ראש החוג להנדסת תעשיה וניהול במרכז האקדמי לב, ד"ר אירית נוביק: "רמת הפרויקטים שהתלמידים והתלמידות שלנו מבצעים בשנים האחרונות עולה משנה לשנה. התחומים בהם עוסקים הפרויקטים השנה מגוונים מאד וכן הכלים בהם הסטודנטים השתמשו על מנת להוציאם אל הפועל. בין היתר, התלמידים השתמשו בשיטות אופטימיזציה לפתרון בעיות של ניהול מלאי ורכש, תורים ובעיות של תזמון ושיבוץ-עבודה, תוך שהם בנו מערכות מידע ברמה גבוהה, ואף פיתחו היוריסטיקות חדשות על מנת לפתור בעיות סבוכות בניהול מלאי".

עוד מציינת נוביק, כי הפרויקטים של הסטודנטים בתחום של ניהול פרויקטים זכו לתשומת לב מיוחדת, מאחר ותחום זה הופך למרכזי יותר ויותר בשוק העבודה של מהנדסי התעשייה והניהול.

"לאור כך, בשנה הבאה נפתח בע"ה קורסים מתקדמים חדשים בניהול פרויקטים, אשר מטרתם להכין את הסטודנטים למבחני הסמכה חיצוניים של ארגון מנהלי הפרויקטים העולמי (PMI), ומנהלי פרויקטים בכירים יאתגרו את התלמידים עם בעיות אמיתיות מהשטח. ייפתחו גם קורסים חדשים ייעודיים למהנדסי תעשיה וניהול בתורת המשחקים וביזמות", סיפרה.טוען....