צו אלוף? השופט חשב אחרת

נער גבעות שוחרר למעצר בית בירושלים, חרף צו אלוף שקיים נגד הצעיר האוסר עליו להתקרב לעיר.

ערוץ 7 , ט"ו בתמוז תשע"ז

איתמר בן גביר
איתמר בן גביר
צילום: אלירן אהרון

שופט בית המשפט המחוזי בירושלים, אביגדור דורות, דחה את ערר התביעה המשטרתית והורה לשחרר צעיר מהגבעות בתנאים של מעצר בית בבית הוריו בירושלים, וזאת חרף צו אלוף שקיים נגד הצעיר האוסר עליו להיכנס לירושלים.

הצעיר קיבל לידיו צו מנהלי המורה לו לשהות בבית סבתו בדרום בשעות הלילה אך באמצעות עו"ד איתמר בן גביר פנה הנער למפקד פיקוד העורף החתום על הצו והסביר כי אינו יכול להתגורר בבית הסבתא שאינה מוכנה להטרדות והצקות מצד המשטרה.

עו"ד בן גביר הציג מספר חלופות לשהייה במעצר בית בשעת הלילה ובין היתר הציע את בית הוריו של הצעיר בירושלים או בית אחיו ביהודה ושומרון או בית חברו ביד בנימין.

התביעה המשטרתית התנגדה לכל האופציות וטענה כי היישוב יד בנימין ממוקם ביהודה ושומרון אלא שלאחר שעורך דין בן גביר הסב את תשומת לבם למפת ארץ ישראל, הודיעו בתביעה המשטרתית כי הם מתנגדים למבוקש מטעמים ביטחוניים.

עו"ד בן גביר טען שלא ניתן לכפות על הנער להתגורר במקום בו אינו רצוי וכי אם היה פורץ לבית הסבתא היה נעצר בגין השגת גבול. השופטת קרן מילר קיבלה את הטענה וקבעה כי יש צורך לאזן בין האינטרסים השונים ולפיכך הורתה לאפשר לצעיר להימצא בלילה בבית הוריו המתגוררים בשכונת רמות בירושלים.

יחד עם זאת קבעה השופטת שהצעיר לא יוכל להסתובב במרכז ירושלים ויוכל לצאת משכונת רמות רק לכיוון מוצא או מבשרת ציון.

התביעה המשטרתית הגישה ערר כנגד ההחלטה לבית המשפט המחוזי, ועורך הדין בן גביר הגיש ערר מנגד וטען כי לא היה מקום לשחרר את הצעיר בתנאים מגבילים אלא שבית המשפט המחוזי דחה את שני העררים והשופט אביגדור דורות קבע כי לא למעשה גם נוכחותו של הצעיר במשפט נגדו בירושלים סותר את צו האלוף כך שלא ייתכן שהתביעה תנופף בטענה זאת במיוחד במצב דברים שבו מבקשים לכפות על הצעיר להתגורר בבית שאינו שלו.

השופט קבע שלעניות דעתו תכלית צו האלוף מתקיימת כאשר הצעיר נמצא במעצר בית לילי בבית הוריו בירושלים והחלטת בית משפט השלום מאוזנת.

חרף דברים אלה החליטה המדינה להגיש ערעור לבית המשפט בו נטען כי מדובר בסוגיה עקרונית בעלת השלכות רוחב. גם עורך דין בן גביר הגיש כתב ערר נגדי וטוען כי אמנם החלטות בתי המשפט השלום והמחוזי סבירות אך בנסיבות שנצרו כאשר הצעיר פנה שוב ושוב והתריע על הדברים מבעוד מועד ונוכח חוסר יכולתו להתגורר בבית של הסבתא, יש לקבל את בקשת רשות הערעור לבית המשפט העליון ולשחרר את הצעיר ללא כל תנאי.