יאיר גולן לא מתחרט

האלוף גולן התייחס לאמירתו ביום השואה ולפיה הוא "מזהה תהליכים כמו בגרמניה", וטען כי "אין דבר הרסני יותר לחברה מאלימות פראית".

ערוץ 7 , ט"ו בתמוז תשע"ז

יאיר גולן
יאיר גולן
צילום: גפן רזניק, פלאש 90

סגן הרמטכ"ל היוצא, האלוף יאיר גולן, התייחס הערב (ראשון) לנאום ה"תהליכים" שנשא בערב יום השואה בשנה שעברה ועורר עליו ביקורת נרחבת.

"אני לא מתחרט על האמירה", טוען גולן בראיון לערוץ 10, "חשבתי שאני מדבר על דברים שחשובים שייאמרו, ואני עדיין מאמין בהם".

גולן לא מתרגש מהביקורת שהוטחה בו. "ירו עלי דברים קשים יותר בשירות הצבאי", אמר, "כנראה זה נופל על מרחב שהוא מאוד רגיש בציבוריות הישראלית. לא אמרתי שזה פרצופנו ולא השוויתי, אלא שאלו אירועים מדאיגים שכדאי להסתכל עליהם בצורה מפוקחת. אין דבר הרסני יותר לחברה מאלימות פראית".

סגן הרמטכ''ל היוצא טען גם כי האיום הקיומי על ישראל נעלם, ומעתה היא אינה חייבת להגיע להכרעה בכל עימות: "הכרעה בישראל היא לא הכרעת בעלות הברית את גרמניה הנאצית. לא נגיע למצב שאנחנו מביסים את כל העולם הערבי – ופתרנו את הסכסוך בכוח", אמר גולן.

נזכיר כי האלוף גולן הפתיע רבים בטקס יום הזיכרון לשואה ולגבורה שנערך במכון משואה במאי 2016. סגן הרמטכ''ל אמר אז כי הוא מזהה בישראל של היום עדות לתהליכים שהתרחשו באירופה לפני השואה.

"אם יש משהו שמפחיד אותי בזיכרון השואה, הוא זיהוי תהליכים מעוררי חלחלה שהתרחשו באירופה בכלל, ובגרמניה בפרט, אז — לפני 70, 80 ו–90 שנה — ומציאת עדות להם כאן בקרבנו, היום, ב–2016", אמר.

גולן טען אז כי יום השואה נועד לחשבון נפש לאומי. "אין קל יותר מלשנוא את הזר, לעורר חרדות ולהלך אימים. אין יותר קל מהתבהמות, התקרנפות והתחסדות. ביום השואה ראוי לדון ביכולתנו שלנו לעקור מקרבנו ניצנים של חוסר סבלנות, ניצנים של אלימות, ניצנים של הרס עצמי ודרך ההידרדרות המוסרית''.

גולן אמר בנאומו כי השואה "צריכה להביא אותנו להרהורים מעמיקים בדבר אחריותה של מנהיגות ובדבר איכותה של חברה והיא חייבת להוביל אותנו לחשיבה יסודית על איך אנו, כאן ועכשיו, נוהגים בגר, ביתום ובאלמנה, ובאלו שדומים להם".